Przycisk Ikea sam gasi światło?

Wracam do tematu…
nowa instalacja HA, Z2M
dodaję trzy switche dopuszkowe sonoff i jeden baton tradfri (reset taki)
ustawiam, żeby mi się to wyłączało kiedy przycisnę batona i to koniec.
Wszystko w automatyzacji.

no i zaczynam obserwować że samo sie potrafi po godzinie wyłączyć.

wywaliłem z automatyzacji i napisałem sobie tą samą funkcjonalność w node-RED
efekt? to samo.

czysty system więc nie mam jakichs powiązań o których nie wiem… a mimo to sie dzieje.

kupiłem baton tradfri 0-1 i generalnie mam pod nim ten sam efekt.

ktoś coś?

Jak masz ustawione sonoff -y w przypadku braku zasilania. Brałeś pod uwagę chwilowy zanik napięcia?

może uściślę:

wchodzę do pokoju, włączam sobie światło, dowolne z trzech, światło zapala się. Jest git.
Siadam, odpalam netflixa i zapadam w relaks, który przerywa mi wqrw kiedy gaśnie mi znienacka świato.
Oczywiście z łatwością mogę wstać z kanapy, przejść się do ściany i zapalić powtórnie ale ominie mnie kilka scen z filmu, trzeba sie wykopać spod koca, odstawić browar, namacać kapcie…

:slight_smile: opisałem zabawnie ale problem jest mało zabawny bo jeśli chciałbym przypisać inna funkcję do takiego batona?

Aha: odepnę batona od automatyzacji lub skryptu w node-Red i nie mam żadnych krzywych sytuacji. Dlatego zwalam to na baton.

i… nie, nie biore pod uwage chwilowych zaników napięcia bo UPS by mi zapikał, stoi obok.

Wyjmij baterię z tego ikeowskiego przycisku bez likwidowania go z konfiguracji (no sorry stracisz na jakiś czas dodatkową funkcjonalność) i sprawdź czy to sprzęt jest przyczyną czy cokolwiek innego (skoro to Ikea to możesz iść go reklamować i to załatwisz).

Swoją drogą gdzieś na githubie mignęło mi, że któraś wersja Z2M miała zwalone OTA dla ikeowskiego sprzętu i wgrywała mu firmware beta… (a to sytuacja z której można wybrnąć raczej tylko na 2 sposoby - zwracając tak uwalony sprzęt do sklepu lub czekając aż pojawi się wersja stabilna - a ikea wydaje aktualizacje “raz na ruski rok”).

A ze tak sie dopytam - sterowanie tego butona idzie w całości przez node-red? Ja miałem problem z tym przyciskiem: TRÅDFRI Klawisz skrótu, biały - IKEA. Mam pod niego podpiętą lampkę w łazience i u mnie akurat czasami włączało samo z siebie. Zauważyłem w historii (tam gdzie masz te kolorowe paski), że sam czujnik się po prostu chyba meldował do z2m i to wywoływało reakcję. Nie było go, a potem się pokazywał. Dodałem switch w node-red by wyeliminować to zjawisko i zadziałało. Miałem taki flow : TRADFRI short + control outlet - #3 przez gregusz i między włącznikiem a curent state dodałem swicha.

1 polubienie

Mój układ klocków jest nieco bardziej rozbudowany bo dwa punkty są.
Zastanawiałem się czy może to nie przez korzystanie ze zmiennej payload, może powinienem za każdym razem nazywac jakoś inaczej, żeby flowy miedzy sobą jakoś nie wykorzystywały ale nie ma to znaczenia bo jak to usunałem i zrobiłem przez automatyzacje to efekt ten sam miałem…

Patrząc na to, co u mnie zadziałało, to dałbym jeszcze switcha zaraz za “light_meble” który tylko sprawdza, czy jest “on”.

tak zrobiłem i wygląda na to, że może to załatwić problem :smiley: :smiley: :smiley:

Super. Prawdę powiedziawszy to nie wiem co to zmienia, jak to działa. Ale u mnie działa i tyle.

a już wyjaśnię
przycisk ikea typu reset czy 0-1 mają tą cechę, że potrafią po jakimś czasie zmienić status na null , none lub unknown.
No i ta zmiana powodowała na 99% wyzwolenie akcji kiedy nie było tego switcha, który czekał konkretnie na stan “on” " click" lub “off” - stany, które ewidentnie informują, że przycisk był uruchomiony człowiekiem.

2 polubienia

Jeżeli chodzi o NR jest specjalny nod filtrujący niepożądane stany, nazywa sie filter node (rbe)

https://flows.nodered.org/node/node-red-node-rbe

https://www.youtube.com/watch?v=CVEssXBFKFQ