Przycisk zigbee bateryjny do dzwonka przy furtce

Cześć,
Jak w temacie, potrzebuję zrobić przycisk dzwonka przy furtce w ogrodzeniu.
Jakie polecacie? Jakie się sprawdzają?
Pozdrawiam
Tomek

Widziałem tylko jeden dedykowany przycisk dzwonka na Zigbee:

Ostatecznie zrezygnowałem z takiego rozwiazania bo “naturalne” dla osoby naciskającej przycisk dzwonka jest także sygnał dzwonienia.

Zależy czy masz już instalację tam czy nie. Możesz użyć zwykły dzwonkowy przycisk + czujnik zalania i zwierać, lub instalacja taka jaka jest, i na dzwonku przyklejony czujnik wibracji.

1 polubienie

Ja wciąż używam Sonoff RF Bridge 433 masa pilotów za psie pieniądze i dobry zasięg .

Dzieki za odpowiedź. Zakładamy że nie ma instalacji. Pisząc “zwykły dzwonkowy” - Masz na myśli bateryjny? Zakładamy że tam nie ma zasilania. “Na dzwonku przyklejony czujnik wibracji” - po co - co miałby on robić? Uruchamiać jakiś sygnał zwrotny? ale jaki - co miałby on włączać?
A ten czujnik zalania i zwieranie/rozwieranie - co Masz na myśli?

Odpowiem nieco w zastępstwie, ale ja sobie to wyobrażam tak:

“Zwykły dzwonkowy” = monostabilny kołyskowy (taki jak ludzie mają zwykle podpięty do dzwonków)

To poszedłbym od biedy drogą “czujnika zalania” który podpinasz do zwykłego hermetycznego (ze względu na montaż przy furtce, czyli w zewnętrznych warunkach środowiskowych) przycisku dzwonkowego (to może nie jest dobry pomysł, bo z założenia on ma bardzo dużą czułość na wejściu, więc potencjalnie wilgoć może go wyzwalać) lub lepiej dowolnego modułu wystawiającego stan binarny, np. czujnik otwarcia drzwi/okien.

Choć to oczywiście obejścia (bo też nie znam hermetycznego przycisku na Zigbee, ale jeśli taki jest produkowany, to jest z pewnością lepszym pomysłem niż “kombinowane” rozwiązania.

Hmm no tu nie do końca ogarnąłem pomysł (tzn. wyobrażam sobie, że drgania wywoływane przez dzwonek można by w ten sposób przekazać jako sygnał wyzwolenia do HA, być może wystarczy taki czujnik zamontować tak, by pobudzał go zwykły mechaniczny przycisk - wtedy potencjalnie można by go wykorzystać jak w poprzednim rozwiązaniu, ale nie dysponuje takim czujnikiem, więc nigdy nie robiłem testów czy jest to możliwe.

Patrz wyżej - oczywiście dzwonek musi być w tych warunkach wyzwalany sygnałem, który otrzymasz z czujnika innego rodzaju (tysiące możliwych rozwiązań).

Tak z innej beczki - sugeruję jednak użyć jakiegoś rozwiązania dzwonka bezprzewodowego produkowanego fabrycznie (mam na myśli niezawodność rozwiązania), natomiast integrację z HA przeprowadzić dowolną metodą (być może z wykorzystaniem jakiegoś DIY jak opisywane wyżej, choć raczej istnieją gotowe rozwiązania, które daje się zintegrować w miarę bezpośrednio).

Dzięki, ja też sobie to tak (mniej/więcej) wyobraziłem :).
Ok reasumując pomysł ze zwykłym klawiszem mechanicznym hermetycznym i podpiętym do niego inteligentnym przyciskiem - też miłem od samego początku - nie ufam malutkim przyciskom wystawionym do otoczenia zewnętrznego :slight_smile: - ale wolałem zapytać praktyków i nie wyważać otwartych drzwi.
Dzieki za pomoc, jak coś “ogarne” to dam znać jak to wyszło.
PS - niecierpliwy jestem i dlatego już kupiłem sonofa (przycisk) - zobaczę czy dogada się z HA

Z HA żaden się nie dogaduje bezpośrednio, on się musi dogadać z użytą integracją…

Dzieki, no i jest :slight_smile: :slight_smile: Sonoff Wireless Switch (SNZB-01) Zigbee compatibility

Przycisk wykrywa aż trzy akcje single, double, long więc aby mieć pewność, że wykryjesz każde nacisnięcie dzwonka przy furtce, musisz uwzględnić wszystkie te kombinacje naciśnieć, pamietaj o tym.

Oczywiście, dzięki za czujność.
Pozdrawiam
T