Przygotowanie nowego mieszkania pod inteligentny dom

Hej, pytałem już o postawienie samego HA to teraz zapytam jeszcze ogólniej o całe przygotowanie. Mianowicie kupuję nowe mieszkanie, stan deweloperski, dość małe bo niecałe 50m2 i je chciałbym zamienić w inteligentne. Zastanawiam się jak to dobrze ugryźć, aby zrobić możliwie najwięcej samej infrastruktury i sprzętu bez problemów. Zdaję sobie sprawę, że pewnie najlepiej to wybudować domek, na etapie projektu przygotować już wszystko i wyprowadzić/podłączyć wszystko jak się chce, bez żadnych dodatkowych ingerencji, ale tak dobrze to na razie nie mam, na początek mieszkanie :wink:

Zastanawiam się jak kłaść połączenia między sprzętami, wszystko co się da to po kablu? Nawet gdy okaże się, że obok siebie ma być 10 różnych urządzeń to każde osobno do głównego komputera kolejnymi kablami gdy ten jest na drugim końcu mieszkania? Może lepiej jakoś to łączyć w jakieś moduły np. per pomieszczenie i je dopiero łączyć dalej? Jak prowadzicie same kable, rycie w ścianach, albo może przy podłodze w listwach tam gdzie można, jeszcze jakoś inaczej? Rzeczy o jakie mi chodzi to przykładowo nie wiem, kontaktrony do okien, jakieś czujniki zalania, czujniki ruchu, temperatury, zdalnie sterowane gniazdka (same w sobie, nie z zewnętrznymi wkładkami), automatyczne rolety - takie rzeczy mnie interesują. Chcę wejść dość mocno w smart i sporo zrobić skoro mieszkanie jest małe, ale jednocześnie zrobić to możliwie prosto oraz wiadomo bez gigantycznych kosztów. Jednocześnie chcę, aby system był łatwy w rozbudowie i możliwie najlepszy. W stylu aby nie okazało się, że za rok padnie jakaś usługa na której opierało się wszystko i jest koniec, trzeba ryć w ścianach i wyrywać kable albo będę chciał dołożyć jakiś drobiazg i trzeba rozwalić pół domu.

Temat już trochę zgłębiam, bawię się HA na obecnych warunkach jakie mam, ale nie mając doświadczenia pewnie mi trudniej. Poradźcie coś, jak to wygląda u was, jakie praktyczne rady ze swojego doświadczenia macie, jak najlepiej iść, na co zwrócić uwagę. Pewnie idealnie się nie da i zawsze można coś zrobić lepiej, ale wszelkie rady mile widziane. Dodam tylko, że moje umiejętności są średnie - nie jest to na pewno tak, że wymyśliłem sobie coś o czym nie mam pojęcia. Zajmuję się programowaniem, trochę gorzej z elektroniką i budownictwem, ale do komputerów mi blisko generalnie :wink: Na HA i budowanie takiej własnej platformy jestem zdecydowany, nie chcę się uzależniać od jakiegoś jednego gotowego systemu danego producenta, tego nie proponujcie nawet.