Przyszłe podłączenia na balkonie

Jako że za jakiś tydzień będą mi montować klmę (miałem tu wątek o wyborze i padło na Gree Pular, mam nadzieje, że dobrze :slight_smile: ) to zastanawiam się nad wyprowadzeniem przewodu na zewnątrz. Przyszłościowo. Na balkonie obecnie mam tylko czujnik zigbee do pomiaru. Mam też jakieś ledy, ale one żyją własnym życiem - każda ma swój panel PV i sama się zapala, albo i nie. Jak chce, jak się naładuje itd. Typowe tanie, ogrodowe. Tak sobie myślę, że jakbym je zasilił czymś innym, niż to co w panelu (tam są po dwa akumulatorki AA), to może nawet mógłbym jakimś zwykłym zasilaczem z domu to niezależnie uruchamiać i jakoś sterować. Bardziej logicznie i wtedy gdy chcę. Tylko nie wiem, czy lepiej wyjść jakimś zwykłym kablem jak do prądu i na zewnątrz mieć te 230 V, czy lepiej iść w niskie napięcie? I sterować to już z domu. Pewnie jest tu kilka osób, które mieszka w blokach i ma jakieś fajne rozwiązania na balkonach.

Przy okazji remontu doprowadziłem kabel zasilajacy 230V do głębokiej puszki na ścianie balkonu. W razie czego mogę użyć sterownika dopuszkowego lub podłączyć smart gniazdko (Gniazdko LEDVANCE Smart+ Outdoor Plug (Zigbee)).

@gregusz
Nie byłem na twoim balkonie, ale mieszkałem już w wielu miejscach, więc

  1. Sugeruję tylko instalację niskonapięciową, w jednym z miejsc wykorzystałem do tego kabel antenowy (dokładając separatory po obu stronach), jeśli jednak będziesz zasilać w ten sposób jakąś elektronikę cyfrową (np. MCU ESP) to warto przetestować czy nie wprowadzi to zakłóceń w torze antenowym.

2.Jeśli jednak planujesz 230V~ to oczywiście to musi być instalacja przystająca do warunków (czyli np. odpowiednie gniazda hermetyczne), na ścianie na którą deszcz nigdy nie pada bezpośrednio. Dodatkowo wskazane jest, aby to był oddzielny obwód z własną różnicówką (a jeśli nie masz możliwości rozszerzenia rozdzielnicy, to od biedy możesz do tego użyć jakiś inny obwód z tymi zabezpieczeniami np. obwód pralki czy lodówki).

@szopen chyba bardziej skłaniam się nad rozwiązaniem niskonapięciowym. Nie mam w planach zasilania nic, co by wymagało 230V. Oświetlenie LED można robić właśnie pod niskie napięcie, a jakiekolwiek inne urządzenia/czujniki to tak samo. Aż tak dużych wymagań tam nie mam.
Na balkon nie mam wyprowadzonego żadnego kabla, nie mam anteny ani nic takiego. Czysta karta w tym zakresie. Wykorzystując fakt, że i tak mi będą wiercić przez ścianę i kłaść zasilanie pod klmę i rury od niej, to myślę, że jeden kabel więcej do wciśnięcia to nie problem. No i zastanawiam się co by tu dać, by to miało ręce i nogi. Nawet do głowy mi przychodzi skrętka, bo przecież zasilanie w formie PoE tez nią potrafi iść, wiec powinna fizycznie dać radę.

Ja osobiście mam wydłubany i zamontowany w rozdzielnicy zasilacz z ładowarki szajsung gdzie działa od kilkunastu lat zasilając mały router. Teraz jestem na etapie montażu zasilacza 3,3 - 5V na szynę DIN, będę zasilał tym niektóre czujniki do tego przystosowane np. Neo Tuya PST-ZMIR01
Screenshot - 02.10.2022 , 01_21_53