Przywracanie kopii z dysku google

Zainstalowałem HA , dodatek backups google i chciałbym przywrócić HA z kopii. Podpowie mi ktoś jak to zrobić nie nie mogę nic znaleźć.

A masz jakieś kopie backupów na gdrive?

Zależy w jak krytycznej sytuacji jesteś

Jeśli w bardzo krytycznej (po reinstalacji HA) to analogicznie do tego

Jeśli HA działa normalnie, to nie musisz używać kopii z gdrive, bo masz je u siebie lokalnie (o ile dodatek był sensownie skonfigurowany) i są one (równoczesnie) dostępne w
Konfiguracja → Dodatki/kopie zapasowe/supervisor…-> Kopie zapasowe (i tu już robisz co chcesz)

OK już nie piszę dalej opcji bo uzupełniłeś informacje.

tak mam . jedna ściągnąłem na dysk laptopa. U mnie wyglada to inaczej jak u Ciebie

Ten pobrany plik (nie masz opcji przywracania, bo nie posiadasz go lokalnie w HA, dlatego są konieczne dodatkowe kroki) musisz wrzucić np.przez sambę do (udostępnionego) katalogu backup i możesz wtedy przywrócić go korzystając z narzędzi systemowych.
Konfiguracja → Dodatki/kopie zapasowe/supervisor…-> Kopie zapasowe (i tu już robisz co chcesz)

być może (nie wiem, bo z backupów korzystałem głównie przy zmianach sprzętu hosta, a nie z innych powódów) stanie się też dostępny w addonie (tylko musisz pewnie zwiększyć ilośc dostępnych kopii w konfiguracji)

ALE
Zalecam zrobienie pełnego backupu teraz, tzn. zanim przywrócisz tamten (bo przywrócenie zbyt starego backupu może przynieść więcej szkody niż pożytku).

Jeśli masz problem z niechcianą aktualizacją (głównie mam na myśli HA core lub system hosta), to nie przywracaj backupu tylko cofnij aktualizację z konsoli.

1 polubienie

Wielkie dzięki za wskazówki. Juz wszystko ok. System przywrócony.

Tia, to teraz się pochwal jak, bo zaznaczanie czekboksa o rozwiązaniu problemu na poście z samymi podziękowaniami to nie jest właściwa droga…

Dałem zbyt wiele opcji do wyboru - jeśli tu kiedyś ktoś trafi z podobnym problemem to nie będzie wiedział co zrobiłeś…

W moim przypadku po zainstalowaniu HA i dodatku dysk google, wszedłem w Konfiguracja → Dodatki/kopie zapasowe/supervisor → Kopie zapasowe i wybrałem odpowiednią kopie klikajac restore.

Witam zainstalowałem na nowym dysku HA na systemie HAOS. Jestem na etapie logowania do HA po pierwszym uruchomieniu. Wybrałem opcję “Alternatywnie możesz przywrócić z poprzedniej kopii zapasowej.” oraz plik ostatniego backupu. Plik został wczytany (nie miałem jednak opcji wyboru czy chcę wszystko wczytać czy wybrać odpowiednie komponenty).
Minęła godzina i dalej po wpisaniu IP mam okno pierwszego logowania.
Jak długo może trwać pierwsze uruchomienie i przywracanie kopi ?

Dodam że mam podpięty ekran do serwera HA i w monitorze konsoli nic się nie dzieje.

Skoro jesteś pewien, że nic się nie dzieje, to zrestartuj maszynę z menu:
Ustawienia → System → Sprzęt → hamburger menu → Uruchom ponownie system

a jeśli GUI jest martwe to z CLI
host reboot

Nie wiem ile czasu ma trwać taki stan

\

po wpisaniu IP ciągle mam takie okno. Czytałem że pierwsze uruchomienie i backup może trwać trochę czasu ale już minęło ponad 1.5 h

A OK
Otwórz to w innej przeglądarce, albo
(przykład dla FF)

Otwieram w Chrome i Firefox, bez zmian.

To zrestartuj maszynę z CLI ( ja nie widzę innego wyjścia)
niezależnie od tego czy przywracanie backupu się udało czy nie, to GUI wróci (przy nieudanym przywracaniu wrócisz w to samo miejsce).

Jak duży masz plik backupu i ile RAMu masz w maszynie dla HA i tej z której otwierasz przeglądarkę?

PS Na etapie onboardingu nie ma opcji wybierania komponentów przy przywracaniu backupu - zostaje przywrócone wszystko.

PPS

  1. Jeśli się udało tylko częściowo, zawsze możesz przywrócić po kawałku (oczywiście po zalogowaniu).
  2. Ewentualnie na starej maszynie stwórz backup po zatrzymaniu wszystkich dodatków (to skutecznie zapobiega utworzeniu uszkodzonego backupu)

Zrestartowałem serwer próbuję jeszcze raz przywrócić.

Takie okno widoczne jest kilka minut po czym znika i zostaje ekran logowania.

HA postawione mam na Terminalu Dell Wyse Z90D7 i nie miałem problemu z nim wcześniej.

Poprawka:
Pojawiło się okno do wyboru backupu:

A odpowiesz na pytania?
“Kręcące się kółko” to pozytywny objaw.
Tego ile trzeba czekać nie jestem w stanie przewidzieć - backup jest spakowany, więc jego odtworzenie może potrwać na słabym sprzęcie.

Doświadczalnie kiedyś stwierdziłem, że rozmiar backupu nie powinien drastycznie przekraczać rozmiaru RAMu (to mógł być zbieg okoliczności, ale przy dużym rozmiarze pliku mogą być problemy).

Kiedyś (stosunkowo niedawno) nie było takiej możliwości.

350MB to nie jest duży plik.

Coś się zaczyna dziać rolety się opuściły więc chyba przywraca system. Dzięki za podpowiedzi !

Witam!
coś stało mi się z HA chciałbym przywrócić z kopi zapasowej ale nie działa supervision.
Jak przywrócić kopię z pliku tar za pomocą konsoli?

ha backups restore <nazwaplikubezrozszerzenia> <opcje>
ponieważ piszesz w wątku o backupach w gdrive, to podpowiadam - to dotyczy lokalnej kopii (ona zawsze jest na swoim miejscu o ile ustawienia Dodatku do gdrive nie były złe, tzn. nie została np. skasowana, a jeśli jej nie ma to trzeba dostarczyć plik na miejsce znanymi sobie metodami - samba/ftp itd.)
jeśli wydasz w terminalu ssh takie polecenie to będzie miał help
ha backups restore -h
w CLI nie trzeba pisać ha bo jesteś już w ha

Pytanie jet tylko takie czy to sytuacja faktycznie wymagająca przywracania backupu?
Bo to jest narzędzie ostatniej nadziei, a większość problemów daje się rozwiązać w mniej inwazyjny sposób.

pi@raspberrypi:~ $ ha backups restore -h

When something goes wrong, this command allows you to restore a previously
take Home Assistant backup on your system.

Usage:
  ha backups restore [slug] [flags]

Examples:

  ha backups restore c1a07617
  ha backups restore c1a07617 --addons core_ssh --addons core_mosquitto
  ha backups restore c1a07617 --folders homeassistant

Flags:
  -a, --addons stringArray    addons to restore, triggers a partial backup
  -f, --folders stringArray   folders to restore, triggers a partial backup
  -h, --help                  help for restore
      --homeassistant         Restore homeassistant (default true), triggers a partial backup when set to false (default true)
      --password string       Password

Global Flags:
      --api-token string   Home Assistant Supervisor API token
      --config string      Optional config file (default is $HOME/.homeassistant.yaml)
      --endpoint string    Endpoint for Home Assistant Supervisor (default is 'supervisor')
      --log-level string   Log level (defaults to Warn)
      --no-progress        Disable the progress spinner
      --raw-json           Output raw JSON from the API

dostaję coś takiego tylko w /usr/share/hassio/backup nie ma takiego pliku (c1a07617) są inne.
chciałbym przywrócić z kopi ponieważ po aktualizacji nie uruchamia mi się prawie nic w HA


nawet nie można zrobic rastartu HA

to nie chce się za nić uruchomić:

To powyżej to jest właśnie help (wbudowana pomoc) i przykład w nim, no widzę że niewiele z tego rozumiesz…
c1a07617 jest tylko przykładem zamiast tego masz użyć własną nazwę pliku backupu, którego chcesz użyć, ja jej nie znam, Ty ją znasz.

ALE byłbym daleki od używania backupu w niezdiagnozowanej sytuacji - czy powodem wywrotki była aktualizacja?
Jeśli tak, to po prostu cofnij wersję HA core.

edit - kurczę przegapiłem oczywiście cofnij wersję zamiast przywracać backup

ha core update --version 2023.12.4

czy tam inna wersja, którą miałeś poprzednio

Jeśli to bardzo zapuszczona instalacja to nigdy nie przeskakuj comiesięcznych najwyższych wersji - co miesiąc są jakieś breaking changes

chwilowo przestałem aktualizować tamten wątek, bo twórcy dokumentacji i oficjalnego bloga HA rozwalili wszystkie linki (zmieniając je hurtowo wstecz na całym blogu…), i muszę poświęcić sporo czasu aby to ponaprawiać

ale jeśli dam radę to usiądę dzisiaj do tego…

Teraz to się nazywa Backward-incompatible changes


To zazwyczaj wynika z błędnej konfiguracji YAML, może olałeś jakieś breaking change przy aktualizacji… zazwyczaj trzeba zakomentować te sekcje które są uznawane teraz za błędne, ale nie pokazałeś przyczyny dla której HA nie chce się restartować jakie są wyniki walidacji YAML?


Portainer zasadniczo nie ma nic do tego.

Ale skoro już o nim wspominasz to coś mi tu pachnie instalacją inną niż HAOS, więc nie umiem pomóc, czy to jest instalacja w kontenerze? (takie instalacje nie obsługują przywracania backupu całościowego, swoją drogą kontenerami musisz się też zajmować samodzielnie)
Ale oczywiście - są tu inni z instalacjami “dla zaawansowanych” czyli starych linuxowych wyjadaczy, więc pytaj jakby co, tylko najpierw napisz jaki masz rodzaj instalacji, to nie będę nawet tam zaglądał.

Szklanych kul nikt z nas nie ma ale to się chyba kwalifikuje na osobny wątek.

1 polubienie