PWM do 1-10V konwerter + tasmota

Zakupiłem to chińskie cudo “PWM to Voltage Converter Module 0%-100% to 0-10V for PLC MCU Digital to Analog Signal (icstation.com)” i zasadniczo działa ze sterowaniem przez HA i ESP 12f.

Problem jaki mam, to brak zgodności wypełnienia impulsu do napięcia wyjściowego. Ustawienia Tasmoty standardowe, SetOption 68 1, na wyjściu 12 ESP 12f. Inaczej mówiąc, jak mam suwak na 50%, to wyjście jest około 2v, jak 75% to już około 8 itd. Brak jest liniowości zależności pomiędzy PWM a napięciem.

Zapewne coś robię źle, może mnie naprowadzicie na rozwiązanie?

Zobacz ustawienie SetOption15. Jest domyślnie PWM z ustawieniem pod ściemniacze light. Przełącz SO15 0 dla zwykłego działania jako generator PWM.

obraz

Jak już przywołujesz jakieś urządzenie, to daj linki do niego. Tak aby było wiadomo o czym piszesz…

1 polubienie

Dzięki za info, ale przy PWM100 mam 2,18v, przy 200 jest 308v, przy 300 jest 5,22, przy 511 mam 7,51V, przy 1023 mam 10V.

Coś nie tu. Nawet zmiana pwmfrequency nic nie daje. Obstawiam nieliniowość samego konwertera? Jak myślicie, gdzie grzebać dalej?

W jaki sposób zapewniasz wymagane dla przetwornika wymagane napięcie sygnalu PWM?
Ma być > 4.5V, z ESP dostajesz max 3.3V

Oprócz dostosowania napięć sygnałów PWM, o których pisze @RobinI30, zdaje się, że ta płytka konwertera wymaga kalibracji.

Kalibracja modułu:
Zalecana jest kalibracja układu. Zatem jak ją przeprowadzić? Skorzystaj z generatora i multimetru. Na generatorze ustawiamy sygnał o częstotliwości od 1 kHz do 3 kHz, a współczynnik wypełnienia PWM ustawiamy na 50 %. Multimetrem mierzymy napięcie wyjściowe modułu. Jeśli wynosi ono aktualnie 5 V, kalibracja jest nie potrzebna. Jeśli jednak wartość wskazywana nie wynosi 5 V, potencjometrem dostrajamy do tej wartości. Multimetr wskazuje 5 V? Świetnie, kalibracja zakończona.

W instrukcji :wink:
Na płytce są dwie zworki do wyboru nap. wejściowego, które określane jest poprzez wartości rezystorów R1 lub R2. Należałoby jeden z tych rezystorów dobrać dla 3.3V. Na moje oko gdy założysz obie zworki powinno się poprawić. Aby określić dokładną wartość musiałbyś zmierzyć rezystory R1, R2.

1 polubienie

Dziękuję za podpowiedzi, mam teraz takie coś.

SO15 0
Napięcie wyjściowe konwertera zgadza się idealnie z wypełnieniem.
Niby ok, ale ładniej i lepiej mi sterować jak mam suwak. Czyli rozwiązanie odpada.

SO15 1
Napięcie wyjściowe na konwerterze nie zgadza się z dimmerem, zależność jest jakby wykładnicza. Niewygodne do użytkowania, proste dla mnie do wykorzystania w nodered i do sterowania.

Zworki - próbowałem zmieniać, nie działa w wymaganym zakresie. Zastanawiam się nad wymianą rezystorów, ale słabo mi idzie z lutowaniem SMD.
Kalibracja - działa przy SO15 0, przy trybie PWM nie mam zakresu, nie działa tak jak bym chciał.

Napięcie - oczywiście 3,3V, z tym że w trybie PWM działa, więc to chyba nie to. Zwłaszcza że przy DIMMER 100 jest idealnie 10V.

Szukam dalej. Poza tym, przy w trybie light wiesza się po około godzinie…

Jak dla mnie, to wcale nie odpada. Trzeba tylko dorobić sobie encję w HA lub zamast Tasmota użyć ESPHome.

quote=“Robert_Wójcik, post:8, topic:6956”]
słabo mi idzie z lutowaniem SMD
[/quote]

Nie trzeba wymieniać rezystora, można do lutować do niego drugi tht równolegle aby zmniejszyć rezystancję. Chodzi w tym o dobór prądu diody LED w transoptorze.

Nikt tu nie wytłumaczył podstaw, ale zależność wykładnicza jest tu celowa (tego wymaga zastosowanie tego trybu - sterowanie światłem LED, oko jak i większość zmysłów postrzega zmiany waśnie wykładnicze, więc tak się steruje wyjściem PWM, aby uzyskać zmiany odczuwalne w prawidłowy sposób).

Suwak możesz uzyskać w HA na wiele różnych sposobów (na dobry początek możesz spróbować zdefiniować encję jako light lub fan, właściwie nigdzie nie napisałeś co finalnie chcesz uzyskać).

1 polubienie

Nie wiem dokładnie jak interpretować suwak w tamocie. Dimmer jako urządzenie słuzy generelnie do sterowania mocą, która jak wadomo zależy od kwadratu napięcia. Być może stad nieliniowośc suwaka do nap wyj.
Reszty nie bardzo zrozumiałem. :slight_smile:

Co do rezystorów R1, R2 - widocznie zmiana ich wartości nie jest krytyczna i niewiele wnosi.
Jaka by ich wartość nie była, to założenie obu zworek łączy je równolegle w proporcji 50/15=3.3333 więc szczęśliwie nic nie trzeba lutować

Masz rację, nie napisałem. Otóż mam wentylator sterowany 1-10V, chcę go sterować z poziomu HA i nodered.

Kupiłem sobie konwerter, i próbuję go wykorzystać. Jako że bardzo fajnie wytłumaczyliście mi dlaczego zależność wypełnienia impulsu jest różna przy innych trybach pracy SO15 (light/pwm) już wiem że to działa. A że jestem tępy, to szukam teraz jak zrobić żeby nodered widział i sterował mój konwerter podpięty do ESP12F a później będę kombinował jak go połączyć z odczytami wilgotności z DHT11. Taka zabawa na wieczór zamiast siedzieć przed TV.

Dzięki za okazaną pomoc w temacie :slight_smile:

Czy udało Ci się rozwiązać problem z brakiem liniowości w Tasmota ?

Pojawił się bardzo fajny produkt od Shelly, który moim zdaniem wypełni lukę dla sterownika 0-10V. Nie wiem jak napisano oprogramowanie dla niego ale Shelly słynie z przemyślanych rozwiązań. Co nie znaczy, że nie będzie jakiś bolączek “wieku dziecięcego”.

https://www.shelly.com/en-se/products/product-overview/shelly-plus-0-10-v-dimmer

Dzięki za info, ciekawe urządzenie, choć cenie możliwość rozwiązania problemu jak najniższym kosztem :). Osobiście używam modułów z ali (link), które działają bardzo stabilnie i pod Suplą chodzi idealnie - pełne liniowe sterowanie wyjścia (50% == 5V itd), ale ja bardzo chciałbym to uruchomić pod Tasmotą.

Mam więc taki pomysł, zajrzyj w kod Supli i zobacz jak jest realizowane tam sterowanie PWM. Może wówczas będzie wniosek, po porównaniu obu rozwiązań, jak należy skonfigurować Tasmota, aby to działało równie dobrze jak w Supla.