Pytania dot. budowy własnego czytnika wmbus dla ESPHome

Cześć!

Planuję budowę własnego odbiornika wmbus dla ESPHome, abym mógł samodzielnie odczytywać zużycie wody i prądu w swoim miejscu zamieszkania, ale mam kilka pytań.

Rozumiem, że potrzebuję zbudować urządzenie, które będzie nasłuchiwało na częstotliwościach WMBus i deszyfrowało ruch kluczem dostarczonym przez operatora medium i go dekodowalo za pomocą wmbusmeters.

Użyję komponentu stworzonego przez @_Szczepan

  • w czym esp32 będzie lepsze od esp8266?
  • jakie radio wybrać? jaki moduł będzie dobry, a jakich unikać?
  • w jakim stopniu antena zewnętrzna “polepszy” odczyt sygnału?
  • jak zminimalizować zakłócenia przy odbiorze telegramów?
  • gdzie umieścić takie urządzenie? czy są jakieś zalecenia odnośnie miejsca?
  • czy komponenty moge na spokojnie kupić u chińczyka majfrenda czy wybrać raczej jakiś konkretny sklep?

Oszczędź sobie zachodu i kosztów i zerknij na olx za gotowym urządzeniem, którego autor udziela się na tym forum :wink: Ameryki nie odkryjesz bo potrzebujesz esp32 + radio a tu wielkiego wyboru nie ma , szczególnie jeśli chcesz wykorzystać istniejący komponent do odbioru i parsowania telegramow - CC1101.

Im bliżej liczników tym lepszy sygnał , a esp32 ma po prostu więcej zasobów do tego wymagającego zadania .

Jeśli chcesz się bawić samemu to czemu nie ESP32 + E07-900M10S. A jak nie to jak poprzednik wspomniał na OLX znajdziesz gotowy moduł lub na SIH Reader - Smart In Home znajdziesz gotowy moduł z zewnętrznymi antenami.

czy to jest ten, którego sprzedawca nie udziela wsparcia?

Udziela udziela, przynajmniej tak jest napisane.

Mam sih-readera, wykonanie spoko, wodę czyta pięknie, za to mam problemy z licznikiem prądu, tzn na początku czytał, ale przestał , zbiegło to się z aktualizacją esp, i nie wiem co zawiniło, urządzenie czy aktualizacja, niestety srzedający słabo ogarnia temat

Jaki masz licznik wody i prądu?

Z tego co widzę ma Pan licznik Tauron-a w którym to sam Pan zaczął coś przestawiać i nawet tu na forum nikt nie pomógł. Sprzedającemu raczej nie ma co się dziwić wszystkich typów liczników nie posiada do testów :wink:

@bodek85

Ja nie stwierdzam, tylko pytam…

Deklaracje autora na stronie są całkiem OK, ale nie wiemy jak to wygląda w realizacji.

Widzisz sprawa jest taka, wiemy, że ktoś produkuje tego rodzaju odbiorniki i sprzedaje bez wsparcia, bo już pomagaliśmy jego klientom, nie wiem czy to ten przypadek czy jakiś inny, bo kuźwa ludzie nabierają wody w usta zamiast napisać jasno: kupiłem tu i tu, to czy to (+jakieś zdjęcia) i jestem na lodzie.

Czasem (a właściwie stosunkowo często) jest tak, że prowadzenie tego rodzaju projektu przerasta autora.


Kwestii jest sporo więcej - nie chcemy by forum się zmieniło w słup reklamowy, więc z otwartymi rękami witamy wszystkich autorów projektów w pełni otwartych.

W przypadku chałupniczej produkcji sprzętu, który można “wrzucić do wora DIY” przez jakiegoś aktywnie pomagającego użytkownika forum nie mamy nic przeciwko wrzuceniu ogłoszenia we właściwym dziale (ale nachalna reklama jest zakazana).

Natomiast trudno jest tolerować zupełną januszerkę (zawsze zakładamy brak złej woli, ale były przypadki których nie da się wytłumaczyć w rozsądny sposób - mam tu na myśli pewne bramki Zigbee, czy nachalną reklamę pewnego oprogramowania, kto śledzi forum ten wie, palcem wskazywał nie będę…).


W żadnym liczniku operatora jego użytkownik nie może nic przestawiać…
(i to nie dlatego, że to zabronione chociaż oczywiście zabronione, po prostu jest to niewykonalne z interfejsu, który jest dostępny)

Jeśli chodzi o Tauron, to wiem że w programie pilotażowym AMI w różnych rejonach instalowano różne liczniki (przynajmniej kilku rożnych producentów, jeśli dobrze kojarzę to chyba pięciu lub nawet sześciu), ale odbiegamy od tematu.

@minefield
No cóż jesteś chyba jednym z tych co “nabierają wody w usta”.

Nie podajesz zwykle nigdzie żadnych konkretnych informacji, więc jak chcesz liczyć na jakąś pomoc? (pamiętam wątek, w którym usiłowałem Ci pomagać, więc jestem w stanie zrozumieć kogokolwiek innego, od którego oczekujesz pomocy, jeśli mylisz podstawowe pojęcia, to nie sposób wyciągnąć z Ciebie informacji potrzebnych do diagnostyki).

Pomijam tutaj kwestie czy sprzedawca “sih-readera” ograniczył się do zaprojektowania samego sprzętu, a oprogramowanie w całości oparł na cudzym projekcie nad którym nie panuje czy chociaż sobie sforkował ten projekt i ma jako-taką władzę nad tym co się dzieje podczas aktualizacji (no, ale tego nie wiem. To tylko takie domysły, ale czuję w kościach, że soft w całości bazuje na projekcie znanym także poza Polską autorstwa @_Szczepan ).

Swoją drogą wcale bym się nie obraził gdyby autor “sih-readera” pojawił się na forum czy też się ujawnił jeśli już ma tu konto, oraz skrobnął kilka istotnych informacji, bo to mogłoby pomóc zapewne niejednemu (nie będę przecież kupował u niego sprzętu by świadczyć jego klientom darmową pomoc techniczną - no są jakieś granice brawury).


Odpowiedzi na te wszystkie pytania o dziwo są już na forum, tylko w różnych miejscach.
Za przeproszeniem rusz tyłek i poszukaj, to się dowiesz więcej niż ze skrótu poniżej

  • zasoby, moc obliczeniowa, różna architektura (więc w zależności od platformy mogą występować różne błędy, bo są to totalnie inne konstrukcje MCU)
  • dowolny na CC1101 (wspomniany E07-900M10S to taki Mercedes wśród modułów CC1101); unikać każdego innego chipsetu, bo na innych ten projekt w ogóle nie działa, no i w wersji 868MHz (chyba, że potrzebujesz innego i robisz to świadomie)
  • polepszy albo pogorszy (zależy od siły sygnału i miejsca montażu), zwykle ma szansę polepszyć (zawsze możesz odsunąć odbiornik od nadajnika)
  • zadbaj o to by tor WiFi nie zakłócał toru RF868MHz, umieść z dala od źródeł zakłóceń w jakimś optymalnym dobranym eksperymentalnie miejscu (lub na podstawie twojej wiedzy o falach radiowych)
  • j/w
  • to bardziej kwestia etyczna (czy wspierasz jakieś polskie sklepy, które robią coś dla hobbystów czy nie, no nie wszystkie robią), możesz kupić gdziekolwiek, zazwyczaj najtańsze prosto z ChRL to chyba odpady produkcyjne (ale można trafić sprawne egzemplarze)

Daje 123% że to esphome z wiadomym komponentem :slight_smile:

Dla mnie zasada jest prosta.
Kupiłem HW i nie wiem co dalej - pytam sprzedawcy.
Zrobiłem HW sam - chwalę się na forum schematem/konfigiem i dyskutuję.

To nie jest tak że komponent powstał sam podczas jednej nocy. Była to praca wielu ludzi - od dyskusji na elektrodzie po parę wątków tutaj. Tak powstało coś co jest (mam nadzieję) łatwo konfigurowalne itp.

2 polubienia

W końcu załapałem skąd nazwa “sih-reader” - blog prowadzony przez gościa, który to produkuje nazywa się Smart In Home, szkoda że nie ma tam jakiegoś porządnego spisu artykułów dostęnejgo na każdej podstronie (bo robota popularyzatorska jest na dość przyzwoitym poziomie).

Gość w ogóle nie ukrywa, że to się opiera na Twoim projekcie (tylko sporo czasu mi zajęło zanim się dokopałem do artykułu, którego nie ma podlinkowanego na stronie “sklepu”, którą tu poprzednicy linkowali, dopiero przekopanie się przez stronę główną bloga pozwala tam trafić… (a nie jednak jest, ale jakoś to poprzednio przeoczyłem?)

a tu taka ciekawostka

Moduł SIH Reader nie mógłby działać dzięki niezbędnemu oprogramowaniu. Dzięki Szczepanowi, który jest autorem programu, mogłem podjąć projektowanie własnej płytki PCB. Z szacunku do programisty moduł jest sprzedawany bez oprogramowania, ale spokojnie poniżej wytłumaczę, jak w prosty sposób wgrać oprogramowanie.

@szopen

„Nie podajesz zwykle nigdzie żadnych konkretnych informacji ” Nie dekodowało mi tylko „total_energy_consumption” Nie bardzo wiem co mógłbym więcej podać poza logami i konfiguracją. No i nie nabrałem wody w usta.

Gdy @GSzabadosGábor Szabados napisał:

„You should open an issue on Github, and ask @_Szczepan to add support to the amiplus telegrams to decode total_energy_consumption_tariff_1_kw, because your telegram does not contain the total_energy_consumption_kwh

@_Szczepan

„Nie mam pojecia jak to dziala Darkowi - ale u mnie to pole total_energy_consumption_tariff_1_kw nie jest dla amiplus zaimplementowane. ”

uznałem, że to było powodem mojego problemu. Czekałem grzecznie i liczyłem, że @_Szczepan w następnej wersji to zaimplementuje. Nie śmiałem go nawet o to prosić.

W międzyczasie urządzenie czytało coraz rzadziej logi taurona. Zbiegło to się z aktualizacją ESP. Nie mam pojęcia, czy to aktualizacja była powodem, urządzenie, oprogramowanie czy tauron. . Sprzedający też nie wiedział. Napisał ,że u niego działa. Zrobiłem dezaktywacjię i ponowną aktywację HAN w liczniku, no i przestało go czytać w ogóle.

Jakby kogoś interesowało, woda (IZAR) śmiga, że aż miło, czyta przez dwa stropy i liczniki z pobliskich domów moich sąsiadów.

Myślałem, że sih reader jest wam znany (w logach które podawałem widnieje ta nazwa) nikt nie pytał co to jest.

Żeby nie było , nie mam do nikogo pretensji. Wiedziałem, że to jest DIY, że projekt raczkuje, liczyłem się z tym, że mogą być problemy. Gdy kupowałem sih reader, nie miałem pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, sprzedający nie robił tajemnicy, że urządzenie działa dzięki oprogramowaniu @_Szczepan (to tak na jego obronę) Pan był pomocny do pewnego momentu, potem miałem wrażenie, że nie ogarnia tematu, ale odpisywał na emaile.

No sorry gdybyś podał konkretne informacje na czas, to byłoby łatwiej, nie wiem czy zauważyłeś, ale do dokumentacji twojego sprzętu dokopałem się dopiero wczoraj…

ZAWSZE trzeba podawać tyle informacji ile się da, przecież szklanych kul tu nie mamy, producent sprzętu się tu nie chwalił swoim wypustem, więc skąd miałbym go znać.
Wczoraj na jego blogu (gdzie nie byłem wcześniej nigdy, a może i byłem?, ale nie było tam niczego, co mogłoby mnie interesować, więc nie wrzuciłem go do bookmarków) wyczytałem, że wyprodukował 10 szt. i w planie miał kolejne 10, więc przyjmijmy, że istnieje 20 sztuk, no nie będę porównywał tej liczby z 40 milionowym narodem, ale z liczą instalacji HA w Polsce, które wysyłają anonimowe dane statystyczne to chyba mogę - takich instalacji jest ponad 8000, tak przy okazji - wysyłasz dane analityczne ze swojej instalacji?
Czyi powiedzmy 1 na 400 instalacji używa takiego sprzętu (SIH-readera).
A teraz pomyśl ilu użytkowników tych 8000 instalacji tu zagląda regularnie i pomaga innym?
Jakie jest prawdopodobieństwo, że ktoś z nich ma taki sam sprzęt?

Jakąś analizę być może tego sprzętu robiliśmy gdzieś w innym wątku na podstawie zdjęcia, bo coś kojarzę, że sprzętowo oceniłem to rozwiązanie pozytywnie (ale czy to też był jakiś twój wątek nie wiem).

Nie mogę się wypowiadać za @_Szczepan w kwestii czy dołoży nowe możliwości, czy nie (ale chyba użytkownicy jego oprogramowania skąpią mu na kawę… równocześnie chętnie płacąc za sprzęt, więc taka sytuacja może zdemotywować najwytrwalszego), ale metody wykorzystania tego sprzętu+oprogramowania są też inne - można wysłać telegramy do dekodowania do wmbusmeters zainstalowanego w postaci Dodatku w HA.

ALE teraz masz już więcej problemów niż jeden, z czego jak podejrzewam sam sobie wygenerowałeś kolejne, skąd w ogóle pomysł na deaktywację HAN?
Teraz musisz najpierw ustalić czy licznik w ogóle cokolwiek nadaje, możliwe że masz ciszę w eterze, bo mechanizm aktywacji działa często losowo lub wcale.

Kij wie czy się klucz szyfrowania nie zmienił po tych działaniach - tu można podejrzewać, że nie, ale nie dysonuję twardymi danymi jaka jest praktyka, mam za to w resztkach pamięci tyko jakieś wstępne rozważania operatorów o wielkości koniecznej bazy kluczy i tam zakładano zmianę klucza bodajże najwyżej raz do roku, jakkolwiek to informacje sprzed wielu lat, a obecne polityka bezpieczeństwa powinna zakładać generowanie nowego klucza po każdej deaktywacji, bo takie są wymagania obecnych czasów - jeśli ktoś deaktywuje jakąkolwiek usługę chronioną kluczem to najczęstszą przyczyną jest wyciek klucza, więc domyślnie stary powinien tracić ważność; no ale przyjmijmy, że może jednak nie jest zmieniany i chyba nie muszę pisać dlaczego tak uważam.

Oprócz tego oczywiście aktualizacja mogła zmienić działanie komponentu, sam komponent przecież wielokrotnie podlegał zmianom.
Zachowałeś sobie chociaż jakieś biny firmware, które działały? (mógłbyś je sflaszować i z logów może byśmy coś wyczytali)

Więc musiałbyś zacząć od zera (usunąć sensory i nasłuchać surowe telegramy).

PS odkopałem tamten stary wątek i tam się wciął @Dariusz_Barczyński który nawet nie używa podobnego sprzętu i wprowadził zamieszanie… (potem wyjaśnił, że używa tunera sdr, więc nie możesz od niego podbierać konfiguracji, no chyba że będziesz dekodował w wmbusmeters)

wtedy komponent miałeś w wersji

od tego czasu do dziś była jedna aktualizacja komponentu wprowadzająca obsługę taryf, ale chyba raczej nie realizowała twego marzenia?


ponadto początkowo miałeś

ale w czasie gdy “nagle” przestało działać już widzimy

czyli nie wiadomo czy przyczyną była aktualizacja, ale mogla być bo zmieniłeś firmware na inne

Cześć Wszystkim
Mam 3 modele ESP + modem DVBT
Odczyt z liczników GAMA 350, Apator 162, Gaz Unismart.
Każde urządzenie działa trochę inaczej ( elementy wykonawcze)
Najczęściej odczytywane telegramy są z DVBT,


DVBT wmbusmeters/wmbusmeters-ha-addon
GAMA350 - co 2 min
APATOR162 - około 3 do 15 minut po 17:00 co 15 minut
GAZ UniSmart - kicha brak odczytów


ESPHOME,
urządzenia od @Mariusz_Woszczyński oraz @_Szczepan
Od @Mariusz_Woszczyński 2 szt. starsza i nowsza, (nodemcu-32s )starsza żyje własnym życiem, czyta telegramy jak się jej przypomni, (lolin_s2_mini) nowsza wersja odczytuje dużo lepiej ale nadal gubi około 20% telegramów. Urządzenie od @_Szczepan, podobnie jak wyżej ok 30% telegramów.
ESP potrafią odbierać wodomierze sąsiadów ‘izar’ oddalone o 200m a nie odczytywać moich apatorów oddalonych o 50 cm

Odczyty telegramów porównuję w brokerze MQTT,
Podsumowując to że urządzenie odbiera inne liczniki a nie odbiera licznika mojego nie oznacza że licznik nie nadaje.
Podglądając telegramy po usunięciu sekcji sensor widzimy co jest odczytywane.
Warunki zewnętrzne mają tu ogromne znaczenie, wczoraj zaparkowałem mojego BUS-a między ESP a GAMA350 i częstotliwość odczytów zmalała do 3 na godzinę.
Przeparkowałem i nagle poprawa :slight_smile:
Dzięki @szczepan za kawał roboty, działa to fajnie ale podejrzewam że jakość CHIŃSKICH ukłądów C1101 jest do “dupy”.
Pozdrawiam wszystkich

Anteny w ESPHome
Antena na magnesie zwiększająca zasięg pilota 868Mhz https://allegro.pl/oferta/antena-na-magnesie-zwiekszajaca-zasieg-pilota-868mhz-kabel-3m-do-bramy-15451207148
poziomy sygnałów w zależności odo urządzeń
wersja @_Szczepan , @Mariusz_Woszczyński (stara wersja)
Gama350_rssi od -79 do -70
Wodomierze od -35 do -32
Gazomierz od -59 do -50
@Mariusz_Woszczyński (nowa wersja)
Gama350_rssi od -75 do -63
Wodomierze od -35 do -32
Gazomierz od -59 do -50


porównanie
wersja @Mariusz_Woszczyński
image

wersja @_Szczepan i @Mariusz_Woszczyński (nowe urządzenie)
image

DVBT wmbusmeters - Porównanie odczytu telegramów, z tego samoego licznika

Wszystkie 4 urządzenia mają takie same anteny esp są umieszczone w kotłowni obok wodomierzy do licznika gazu 4 m, do licznika energii 7 m.
DVBT leży na poddaszu ma najdalej do liczników, ma najdalej do liczników, słabsze zasięgi a mimo to częstotliwość odebranych telegramów jest dużo większa
Porównanie moc produkcji Gama 350 DVBT vs ESPHOME
Ale coś za coś, przy mocnym sprzęcie nie ma to znaczenia, wmbusmeters DVBT zabiera trochę zasobów, a modem się dosyć mocno nagrzewa ( mam wersje metalową z dodatkowo zamontowanym radiatorem)
DVBT ( w moim przypadku) nie odczytuje telegramów z gazomierza !!!
Podsumowując DVBT zbiera częściej telegramy nie czyta UNISMART, ESP czyta wszystko co jest w okolicy. Ostatnio odczytał nawet sensory z pompy ciepła sąsiada :slight_smile:
CPU 12th Gen Intel(R) Core™ i5-12500T
RAM 24 Gb
ESP obciąża procesor 0,00% pobrana pamięć 0.46%
WMbus obciąża procesor 2,16% pobrana pamięć 0.18%

1 polubienie

Napisz jakie anteny masz podpięte i jakie moce masz raportowane.

Wracając do nowych pól - każdy moze zrobić pull requesta albo korzystać z wmbusmeters do dekodowania a CC1101 tylko do odbioru.

zmienił się, na moim koncie taurona mam podgląd licznika

Deaktywowalem HAN-a gdyż urządzenie przestało czytać licznik i tak sobie wykombinowałem ,że może ponowna aktywacje coś pomoże

Usuwałem już sensory, czyta tylko liczniki wody, mój i sąsiadów, czyli lipa. Spróbuję ustalić w tauronie, czy licznik w ogóle coś wysyła. Zastanawiam się też nad drugim urządzeniem od kogoś z tego forum. Jakieś sugestie od kogo najlepiej? :slight_smile:

Urządzenie, które posiadasz jest zbudowane technicznie poprawnie (to tylko z analizy zdjęć, ale nie widać podstaw by się czepiać).

Rozważ dobranie eksperymentalnie miejsca montażu (blisko licznika wcale nie znaczy dobrze - zbyt wysoki sygnał też nie jest OK).

Komponent Szczepana się też zmienił - sprawdź aktualną dokumentację, czy różni się w kwestiach dla Ciebie interesujących.

Muszę przeprosić, za krytykę na wstępie, bo jednak pomyliłem osoby i dopiero znalezienie starego wątku uświadomiło mi, że jednak miałem na myśli kogoś innego.

A jeśli chcesz inny sprzęt to idź drogą obraną przez @Dariusz_Barczyński i poeksperymentuj z tunerem dvb-t na Realteku czyli zgodnym rtl_sdr