Pytania dot. budowy własnego czytnika wmbus dla ESPHome

No sorry gdybyś podał konkretne informacje na czas, to byłoby łatwiej, nie wiem czy zauważyłeś, ale do dokumentacji twojego sprzętu dokopałem się dopiero wczoraj…

ZAWSZE trzeba podawać tyle informacji ile się da, przecież szklanych kul tu nie mamy, producent sprzętu się tu nie chwalił swoim wypustem, więc skąd miałbym go znać.
Wczoraj na jego blogu (gdzie nie byłem wcześniej nigdy, a może i byłem?, ale nie było tam niczego, co mogłoby mnie interesować, więc nie wrzuciłem go do bookmarków) wyczytałem, że wyprodukował 10 szt. i w planie miał kolejne 10, więc przyjmijmy, że istnieje 20 sztuk, no nie będę porównywał tej liczby z 40 milionowym narodem, ale z liczą instalacji HA w Polsce, które wysyłają anonimowe dane statystyczne to chyba mogę - takich instalacji jest ponad 8000, tak przy okazji - wysyłasz dane analityczne ze swojej instalacji?
Czyi powiedzmy 1 na 400 instalacji używa takiego sprzętu (SIH-readera).
A teraz pomyśl ilu użytkowników tych 8000 instalacji tu zagląda regularnie i pomaga innym?
Jakie jest prawdopodobieństwo, że ktoś z nich ma taki sam sprzęt?

Jakąś analizę być może tego sprzętu robiliśmy gdzieś w innym wątku na podstawie zdjęcia, bo coś kojarzę, że sprzętowo oceniłem to rozwiązanie pozytywnie (ale czy to też był jakiś twój wątek nie wiem).

Nie mogę się wypowiadać za @_Szczepan w kwestii czy dołoży nowe możliwości, czy nie (ale chyba użytkownicy jego oprogramowania skąpią mu na kawę… równocześnie chętnie płacąc za sprzęt, więc taka sytuacja może zdemotywować najwytrwalszego), ale metody wykorzystania tego sprzętu+oprogramowania są też inne - można wysłać telegramy do dekodowania do wmbusmeters zainstalowanego w postaci Dodatku w HA.

ALE teraz masz już więcej problemów niż jeden, z czego jak podejrzewam sam sobie wygenerowałeś kolejne, skąd w ogóle pomysł na deaktywację HAN?
Teraz musisz najpierw ustalić czy licznik w ogóle cokolwiek nadaje, możliwe że masz ciszę w eterze, bo mechanizm aktywacji działa często losowo lub wcale.

Kij wie czy się klucz szyfrowania nie zmienił po tych działaniach - tu można podejrzewać, że nie, ale nie dysonuję twardymi danymi jaka jest praktyka, mam za to w resztkach pamięci tyko jakieś wstępne rozważania operatorów o wielkości koniecznej bazy kluczy i tam zakładano zmianę klucza bodajże najwyżej raz do roku, jakkolwiek to informacje sprzed wielu lat, a obecne polityka bezpieczeństwa powinna zakładać generowanie nowego klucza po każdej deaktywacji, bo takie są wymagania obecnych czasów - jeśli ktoś deaktywuje jakąkolwiek usługę chronioną kluczem to najczęstszą przyczyną jest wyciek klucza, więc domyślnie stary powinien tracić ważność; no ale przyjmijmy, że może jednak nie jest zmieniany i chyba nie muszę pisać dlaczego tak uważam.

Oprócz tego oczywiście aktualizacja mogła zmienić działanie komponentu, sam komponent przecież wielokrotnie podlegał zmianom.
Zachowałeś sobie chociaż jakieś biny firmware, które działały? (mógłbyś je sflaszować i z logów może byśmy coś wyczytali)

Więc musiałbyś zacząć od zera (usunąć sensory i nasłuchać surowe telegramy).

PS odkopałem tamten stary wątek i tam się wciął @Dariusz_Barczyński który nawet nie używa podobnego sprzętu i wprowadził zamieszanie… (potem wyjaśnił, że używa tunera sdr, więc nie możesz od niego podbierać konfiguracji, no chyba że będziesz dekodował w wmbusmeters)

wtedy komponent miałeś w wersji

od tego czasu do dziś była jedna aktualizacja komponentu wprowadzająca obsługę taryf, ale chyba raczej nie realizowała twego marzenia?


ponadto początkowo miałeś

ale w czasie gdy “nagle” przestało działać już widzimy

czyli nie wiadomo czy przyczyną była aktualizacja, ale mogla być bo zmieniłeś firmware na inne