Pytania laika - start z Home Assistant

Dzień dobry, ogólnie zacząłem swoją przygodę z Home Assistant i chciałbym zadać kilka pytań z serii “pytania laika”, proszę z góry o wyrozumiałość.

  1. Wszelkie integracje z nowymi urządzeniami w sieci muszą być wykonane tylko będąc w tej samej sieci co te urządzenia? Przykładowo falownik z PV lub Wideodomofon Dahua
  2. Po przeprowadzeniu integracji i odpaleniu danego urządzenia, jeśli chce użytkować HomeAssistant będąc poza siecią, w jaki sposób konfiguruje abym mógł np zdalnie odpalić HA na telefonie?
  3. Jeśli nie jestem w tej sieci co urządzenia, to nie mogę ich zintegrować?
  4. W instrukcji wideodomofonu Dahua jest wymagany * Requires you to run a local MQTT server", local mqtt tzn np mosquitto który jest zainstalowany jako addon? Jaka jest nazwa hosta?
  5. Sprawa energii, posiadam 2 instalacje PV i monitor zamela MEW-01 i chciałbym to zebrać do kupy. Jakie dane muszę mieć z falowników żeby poprawnie zliczały produkcje i oddanie do sieci. Tzn co bym potrzebował i co mam:
    SolarEdge: produkcja aktualna, produkcja dzienna, produkcja miesieczna ( to mi dobrze pokazuje)
    Fronius: produkcja aktualna, produkcja dzienna, produkcja miesieczna (tutaj jeszcze walcze z integracją)
    MEW-01: moc czynna pobierana lub (na minusie) oddawana do sieci, dzienny pobor, dzienne oddanie
    I teraz mając te wszystkie dane czy mogę odpowiednio skonfigurować pozycje “Energia”, tak aby pokazywało dzienną produkcje, dzienny pobor / oddanie, dzienne zuzycie (wyliczone na podstawie: (suma produkcja z 2 falownikow - oddanie do sieci) + pobor dzienny = zuzycie). Mam nadzieję że w miarę jest to zrozumiałe…
  6. W pozycji Energia:
    Grid consumption daje: Electricity meter (Total forward active energy - balanced)
    Return to grid: Electricity meter (Total reverse active energy - balanced)
    Czy te encje powinny być tutaj dodane?
    I kwestia “Panele słoneczne”, mam tylko jedną encje możliwą do dodania z falownika Solaredge “lifetimeenergy”, czy na podstawie tych encji wszystko będzie liczone jak opisałem w pkt 5? Czy tutaj muszą encje pokazywać aktualną chwilową wartość?
    Lub prosiłbym o info co musi być dodane w Grid consumption i return to grid, gdyż w MEW-01 tak naprawdę te dwie wartości pokazywane są w jednej (na plusie i minusie)

Narazie wszystko próbuje i uczę się na tymczasowej maszynie postawionej na laptopie, jednak docelowo chce odpalić serwer który będzie w domu na stałe. Za każde wskazówki / rady będę wdzięczny. Pozdrawiam

  1. To zależy, ale integracje wykorzystujące LAN najlepiej konfigurować będąc wewnątrz tej sieci (można i zdalnie, ale będąc na miejscu znacznie łatwiej ogarnąć co się dzieje), chyba nie zrozumiałem pytania(!?)

  2. Np. oficjalna chmura nabucasa (płatna 5$/m-c) albo dowolny VPN, można tez sobie wystawić interfejs HA na świat (niezalecane, ale możliwe po odpowiednim zabezpieczeniu interfejsu i połączenia).

  3. Patrz 1. i 2. HA i dane urządzenie powinno być w tej samej sieci LAN (jeśli to faktycznie konieczne, bo korzysta np. wyłącznie z połączenia LAN, de facto to jest tylko kwestia jak sobie to zorganizujesz, bo np. używając VPN można sobie stworzyć LAN zawierający odrębne lokalizacje połączone z internetem w dowolny sposób, przekazując dane przez tunel), jeśli korzystasz z integracji chmurowej, to sytuacja jest o tyle prostsza, że wystarcza aby HA i integrowane urządzenie miały dostęp do internetu (= do chmury) mogą się znajdować na 2 różnych końcach świata (no nie zawsze to prawda, ale to zależy od providera rozwiązania chmurowego)

  4. nazwa hosta to nazwa hosta twojego HA (jeśli Mosquito to addon), na 99,9% można zamiast nazwy hosta podać jego IP

  5. Nie wiem, spróbuj szyć z tego co masz (ale zanim zaczniesz brnąć w skomplikowany i ambitny projekt poznaj najpierw dobrze HA “od środka”).

Trudno jest odpowiadzieć na wszystkie pytania bo zaraz pojawi sie kolejne “100 pytań do” i w ramach jego wątku bedziemy prowadzili dyskusję o wszystkim. Jako odpowiedzi można przytoczyć kilkanaście postów na tym forum, skorzystaj z opcji Szukaj, na podstawie takich słów/tagów jak: dostęp zdalny, energia, MEW-01.

Dzięki za odpowiedzi. Staram się samemu czytać sporo i metodą prób i błędów coś tworzyć tylko czasami jak jest możliwość dobrze jak ktoś naprowadzi na dobrą ścieżkę.

Korzystałem z szukajki i najbardziej mnie właśnie ciekawi / zastanawia pozycja “Energia” bo nie ukrywam że chciałbym mieć to dobrze skonfigurowane, a niestety nie znalazłem nic na temat jak dokładnie zintegrować MEW - ENERGIA. Tzn, w pozycji Energia Grid consumption ustawiam Electricity meter (Total forward active energy) a w pozycji Return to grid Electricity meter (Total reverse active energy). Tak naprawdę innych możliwości nie ma (ewetualnie z rozbiciem na fazy ale tego nie potrzebuje). Do tego panele słoneczne jeden falownik podłączony. Ciekaw jestem czy ktoś w taki sposób to spinał, czy tak to powinno być skonfigurowane i będzie dobre wartości pokazywać czy jakieś głupoty.

Prawdopodobnie będzie OK.

@j_kon

Cytat
Tzn, w pozycji Energia Grid consumption ustawiam Electricity meter (Total forward active energy) a w pozycji Return to grid Electricity meter (Total reverse active energy).

Cytat
Do tego panele słoneczne jeden falownik podłączon

Ja tak mam i to działa

Hej, podpięte 2 falowniki + mew-01, dodane encje w Energii i wszystko ładnie pokazuje przetestowane. Btw postawiłem HA na Dell Wyse, dziękuje za pomoc.