Pytanka laika na temat nodeRED jako systemu oraz TTS w nodeRED

Wiem, wiem, “ja dopiero zaczynam, więc …” pojawia się na wielu forach i, z reguły, na tym kończy się pojawiać. Ale ja rzeczywiście zaczynam, coś tam już wydłubałem (widzę że nodeRED i system sterowania knx nie jest tu nachalnie obecny) ale szukam podstawowych informacji na temat TTSu. Mam zainstalowaną taką “belkę” (nazywają to soundbar) ze zintegrowanymi głośnikami (Sonos Arc) i próbuję coś testować z TTZ-ultimate w nodeRED. Ale, poza tym że gada po włosku z pliku .mp3, guzik mi z tego wychodzi.
Więc, jeśli wolno, trzy pytanka do doświadczonych:

  1. chcę żeby gadało i grało, a gadało .mp3-kami lub tekstem jaki podam w string-u;
  2. może byc angielski ale najchętniej, oczywiście, po polsku;
  3. chciałbym też, żeby umiało słuchać (Sonos Arc potrafi) i chciałbym móc interpretować polecenia.

Ten Sonos Arc poprawnie gra mp3-ki, jak napisałem, ale tekstu ani hu, hu, pewnie nie umiem ustawić serwisu jaki ma robić tę translację.

I pytanie z “innej bajki” - postawiłem nodeRED na proxmox-ie na dedykowanym DELLu i działa dość pewnie ale mam kłopot z przerzuceniem pliku (jakiegokolwiek) z mojej maszyny roboczej (laptop z Win 10) do linux-a pod jakim nodeRED działa (linux proxmox 6.5.13-3-pve albo, bo nie rozumiem informacji po “uname - a”, jądro Debiana 12.2.0(!?)). Oczywiście jest konsola, jest np. WinSCP i inne narzędzia ale nie mam wiedzy jak wymusić takie połączenie żeby transmisję można było przeprowadzić. I to w obie strony, oczywiście.

Jeśli mogę prosić o sugestie w tych tematach, to proszę.

I jeszcze jedno, próbuję ustawić sobie motyw wyświetlania na “dark”, wyczytałem że najpierw należy doinstalować motywy ( @node-red-contrib-themes/theme-collection) a potem wyedytować pozycję “theme” w “editorTheme” w “settings.js”, ale instalacja motywów się wywraca,

obraz

dlaczego?

Nie widzę żeby twój Sonos Arc obsługiwał TTS więc nie będzie odtwarzał ci tekstu, możesz natomiast zintegrować go z jakimś głośnikiem google / Alexa i z niego przesyłać TTS na Sonos Arc o ile go obsługuje. Widzę że Arc nie posiada BT a to spora wada.

postawiłem nodeRED na proxmox-ie

Masz postawiony jako osobny Kontener? Czy instalowany wraz z HA?

Hmm w odniesieniu do HA, to media player nie musi mieć obsługi TTS, bo wystarczy, że się wykorzysta TTS wbudowany w HA (dzięki temu można odtwarzać TTS na niemal wszystkim).

Ale tu chyba chodzi o samodzielną instalację NR (przecież HA właściwie nie jest do niczego potrzebny, tylko rozwiązania ID oparte w całości na NR są raczej mało popularne).

Rozumiem, czyli nie da się podać głośnikowi (Sonos Arc-owi) sygnału do zagrania ale to on powinien przetworzyć tekst na dźwięk. Ja myślałem, że tak jak mp3-kę głośnik gra to co dostaje, więc z “klocka” nodeRed-owego wychodzi już dźwięk do odtworzenia.
Ok, jasne HA ma w sobie ten moduł przetwarzania (dlaczego nie nodeRED?).

Moja instalacja to proxmox i dwie maszyny wirtualne: nodeRED i HA. HA na razie nie tknąłem, narazie “walczę” z nodem :wink:

Poszukaj w NR Palette,

node-red-contrib-sonos-plus

node-red-contrib-tts-ultimate

https://github.com/Supergiovane/node-red-contrib-tts-ultimate

Niestety w NR jest bieda jeżeli chodzi o Sonos. Może integracja z HA https://www.home-assistant.io/integrations/sonos/

Sprawdziłem dokładniej to co napisałeś i ten obiekt (TTS-ultimate) wykonuje jednak
translację pismo-mowa. Spójrz:

a opis to potwierdza:

Ale trudno znaleźć dodatkowe informacje o nim.

A jakich dodatkowych informacji potrzebujesz?

Jeżeli mam rację i to jest “generator” treści mówionej na podstawie tekstu, to porządniejszego opisu z np. przykładami jak ustawić te parametry żeby zadziałało. Jest tam link do przykładu ale dla języka niemieckiego, o ile dobrze pamiętam.