PZEM_04T kierunkowość prądu

Czy Tasmota połączona z PZEM_04 może pokazywać kierunkowość przepływu mocy/prądu?
Wszędzie piszą, że PZEM_04 działa dwukierunkowo więc jak rozróżnić w którym kierunku “płynie” moc jeśli na tej fazie mam podłączony inverter solarny 1F

Moc nie “pływa” , a PZEM nie nadaje się do takich pomiarów. Możesz kontrolować albo samą produkcję z PV, albo zużycie odbiorników. Jak ten inwerter jest podłaczony do jakiegoś gniazda za głównym zabezpieczeniem, to pzem będzie zliczał zarówno produkcję, jak i zużycie.

nie do końca tak jest gdyż mam podłączony PZEM na fazie gdzie jest podłączony inverter i obserwuję, że wartości się zmieniają i przechodzą przez zero. Gdy mam podłączone obciążenie np. 1 kW i zaczyna się produkcja to proporcjonalnie zmniejszają się wskazania zdążając do zera i gdy produkcja przekroczy zapotrzebowanie 1 kW to znowu rośnie pokazując export więc gdzieś musi być informacja o imporcie lub exporcie tylko gdzie?
PZEM pokazuje również cos fi co przy wektorowym rozkładzie wskazuje kierunek przepływu

Witam.
W takim razie gdy wskazania zmieniają się oscylując do zera, zmienia Ci się znaczek “-” gdy zaczynasz więcej generować jak pobierasz ? Obawiam się , że nic się nie zmienia, a jedynie zmienia się poziom rejestrowanej mocy (zmian wartości prądu, a nie jego kierunku przepływu).

W PZEM004 v1 jest możliwość określenia kierunku przepływu mocy czynnej.

to proszę o propozcję jak to robić

PZEM-004 v1 może mierzyć parametry, takie jak napięcie, prąd, moc czynna i pozorna, ale nie ma wbudowanej funkcji do bezpośredniego pomiaru ‘kierunku’ przepływu mocy czynnej, nie wiem co @Piotr_Witkowski miał na myśli.

To miałem na myśli, że pzem v1 jest zbudowany na układzie SD3004, który ma wyjście REVP nóżka 51 układu, na którym pojawia się sygnał w momencie kiedy zmienia się kierunek mocy czynnej, oddajemy ja do sieci . Zobaczcie wontek GitHub - brunohorta82/BH_PZEM_ESP8266: Este Projeto permite medir o consumo de energia eléctrica, utilizando um PZEM e um ESP8266

Moc czynna nie ma kierunku, mierzy faktyczną ilość energii elektrycznej przekazywanej przez obwód elektryczny. Kąt fazowy może wpływać na to, czy moc czynna jest dostarczana do obwodu czy pobierana z niego.

51

PS. To nie na temat.
PS1
Istotnie można wykorzystać sygnał z “nóżki” 51. Jesteśmy w stanie określić czy “oddajemy” lub “pobieramy” energię z sieci.

Przemyśl to raz jeszcze :stuck_out_tongue_winking_eye:

Może lepiej byłoby, że nie zmienia nigdy kierunku przepływu energii (od źródła do odbiornika), bo wartość mocy czynnej nigdy nie spada poniżej zera.

1 polubienie

W złożonych układach nie ma jednego źródła i jednego odbiornika (patrz fotowoltaika) i mierzymy moc w jednej gałęzi, która ma swój kierunek wynikający z różnicy potencjału na sąsiednich węzłach… ale mniejsza. Bardziej chodziło mi o interpretację kąta fazowego - myślałeś pewnie o kącie przesunięcia fazowego i mocy biernej, ale tak Ci się powiedziało :wink: .

Przy PZEM 004 V3 trzeba 2 szt., na fazę żeby określić kierunek, albo zrobić to porządnie np na ADE7758.

Jak by kogoś interesowało, gotowy projekt.

1 polubienie