QNAP - instalacja HA

Ile taki zestaw jest wart, bo to co mi wyskakuje na necie to puste jednostki… Ciekawi mnie to, bo spodobala mi się opcja poligonu do zabaw…

Jak masz to zrobione na Qnapie? Virtualization station czy container? Ja mam zgodnie z tą instrukcją, ale pokazuje mi że instalacja nie wspierana :frowning:

Rafał, u Ciebie też HA na Qnapie jest tak zasobożerne? Mam obecnie 2 maszyny wirtualne z HA jedna ma niespełna tydzień a druga 3 tygodnie. Do tej drugiej musiałem już przydzielić więcej pamięci bo nie wyrabiał (np były problemy przy aktualizacji) wielkość baz tych dwóch maszyn to 2 gb vs 8 gb jak to będzie przyrastało w takim tempie to mi miejsca zabraknie. Procek też często dostaje zwłaszcza jak mam obie maszyny uruchomione jednocześnie. Mam Qnap TS-251B z 8gb ram i 2 rdzeniowym celeronem - kupując go 1,5 roku temu myślałem że mam spory zapas mocy a tu psikus… Jak to wygląda u Ciebie?

No właśnie dopóki nie zainstalowałem wspaniałej wersji 0,115 to było ok teraz zaczął coś świrować :frowning:

uroki wersji 0.115 :slight_smile: a mówiłem nie aktualizować :slight_smile:

Czyli prawdopodobnie tutaj jest winowajca. Przetestuje jeszcze jak się będzie zachowywać jak wyrzucę integracje z Onvif, bo mam tam rejestrator z 6 kamerami i może to tak pożera zasoby. Dobrze, że mam snapy z 0,114 :slight_smile:

Witam,
Posiadam qnap TS-231P oraz Container Station na nim, w jaki sposób mogę postawić HA? Znalazłem w tym wątku link “https://www.backupacademy.pl/qnap-x-hass-io-dogrywka/” ale podobno jest drugi sposób https://www.backupacademy.pl/qnap-x-hass-io-debian-w-vm/ i teraz pytanie laika czyli mnie :wink: który sposób lepszy w moim przypadku biorąc pod uwagę mój sprzęt? Dodam tylko tyle że chcąc robić pierwszym sposobem nie mogę importować obrazu z rozszerzeniem OVA. Czym różni się obraz VM OVA od tych pozostałych tzn VMDK, VHDX, VDI, QCOW2?

CPU: Annapurna Labs Alpine AL212 Dual-core ARM Cortex-A15 CPU@1,70GHz pamięć 1000,0 MB wersja oprogramowania 4.5.1.1480

Jeżeli mój qnap nie ogarnie HA to jestem skłonny zakupić coś ale pojawia się pytanie co i za ile?

Ogólnie wczoraj zainstalowałem HA na tym qnap’ie na Container Station jako docker ale jest jeden problem, powiem bardzo prosto i obrazowo bo inaczej nie umiem :neutral_face: po lewej stronie nie mam ikony domku pomiędzy młotkiem a zębatka :grin: a z tego co widzę to ważna ikonka i często się przydaje. To tak zwane hasso.io??? Sorry za lamerskie wyjaśnienie ale dopiero raczkuje z HA. Czyli mówisz odpuścić sobie HA na tym sprzęcie?

Wtedy jak kupowałem qnap’a nie wiedziałem, że będę chciał HA i że procek ma znaczenie, dużo rzeczy wtedy nie wiedziałem co teraz wiem :wink: teraz raczej bym nie kupił qnap’a a już na pewno nie takiego słabego.

A co możesz powiedzieć o OpenHAB?

Rozumiem dzięki za odpowiedzi, spróbuje powalczyć z HA jeszcze może kupię inny sprzęt do testów. Poczytam i coś zadecyduje :wink:

Możesz zacząć od testów HA uruchomionym w VirtualBox na zwykłym komputerze.

Wiem i na pewno spróbuje. Równolegle będę szukał innego systemu np. Domoticz? Ma ktoś doświadczenie z tym systemem?

Raczej większość przechodzi z Domoticza na HA, z tego co czytam na forach.

Cześć, posiadam TVS-473e-64. Mam na nim vm z debianem, na którym zainstalowany jest docker i w nim ha. Od początku mnie to rozwiązanie przerażało, bo z debianem dopiero się poznaję, dockera też instalowałem pierwszy raz. Etap instalacji mam za sobą, ha działa i trochę się już w nim dzieje.

Pierwotnie celowałem w dedykowany obraz, ale żaden nie chciał ruszyć - stawał przy ładowaniu systemu. Przerobiłem kilka tutoriali, konwertowałem obrazy z innych formatów i żaden sposób nie był skuteczny. Czym różni się dedykowane rozwiązane z obrazu od instalacji jaką ja zastosowałem? Jaki system jest na takim obrazie? Czy HA też jest postawione w docekerze, czy jakoś bezpośrednio w systemie?

W moim rozwiązaniu trochę przerażają mnie awarie i ich diagnozowanie… np. po odcięciu zasilania, qnap zaczyna ciągnąć z upsa, ten natomiast nie współpracuje tak jakbym chciał z qnapem, bo mimo ustawień, nie potrafi wyłączyć się przed rozładowaniem akumulatorów. W efekcie qnap pada, padają też wszystkie vm. Po ponownym uruchomieniu ha nie działa. VM mam ustawioną tak żeby wystartowała z automatu - wstaje. Natomiast kontenerek z ha muszę startować ręcznie - pewnie da się to jakoś ogarnąć. Problem jest w tym, że jak go ręcznie wystartuję, to i tak nie działa mi ha.
Ratuje mnie wówczas kopia vm - snap przywraca się bardzo szybko i ku mojemu zdziwieniu ha też działa od razu.

Co do qnapa to mam jeszcze problem z adapterami podłączonymi pod vm. Nie da się z poziomu virtual station ustawić auto montowania do vm. W necie widziałem tutoriale, które zahaczają o modyfikację autostartu, ale trochę boję się rozsypać system. Support qnapa wprost mówi, że taka możliwość jest w virtual station ale nie dla wbudowanych portów usb, a dla portów z karty rozszerzeń usb. Wrrr… tylko to wydatek kilka stów pln, a mam wrażenie, że to rozwiązanie softwarowe, a nie sprzętowe. Ktoś sobie z tym poradził?

nieco zaktualizuję swój wpis…

w zeszłym tygodniu coś mnie wzięło, żeby ponownie sprawdzić dostępny na stronie HA obraz ova. Pobrałem, zaimportowałem do Virtual Station i działa od strzała. Nie wiem co zostało zaktualizowane, że tym razem to działa, bo procedurę importu mam dokładnie taką samą.

Tym bardziej teraz mnie zastanawia, czy porzucać Debiana na rzecz HassOS.
Dylemat jest, ale brakuje wiedzy… czym to się tak naprawdę różni?
Coś zyskuję / coś tracę przy takiej zamianie?

czołem Panowie mam pytanie jaki model qunapa z aktualnie sprzedawanych byście polecili? Czytając posty wiem że procek musi być Intela lub Amd żeby działała wirtualizacja, obecnie mam HA na laptopie na którym jest proxmox(działa to super) na osobnym komputerze stacjonarnym uruchomiłem freenasa z nexcloudem/emby/torrentem ale jest to prądożerne rozwiązanie znalazłem ten wątek i wpadłem na pomysł że taki qnap mógł by mi to wszystko połączyć, pytanie tylko w który model iść polecacie? I czy Qnapa ? a może Synology lub Asustora? nie jestem zorientowany jeżeli idzie o urządzenia NAS dlatego prośba o poradę. Z góry dzięki!

U mnie podobne założenie - stacja, która będzie ogarniała komplet (VMki, HA, NAS, CCTV itd.)
Miałem doświadczenie z Synology (od 2010r przewinęło się u mnie na testy i prywatnie kilka modeli), ale być może dlatego, że chciałem poznać QNAPa wybrałem sprzęt od nich - TVS-473e 64GB.
Co mogę powiedzieć o QNAP?

  • trochę bardziej chaotyczne oprogramowanie niż w Synology - w mojej ocenie takie posklejane. Mam wrażenie, że każda sekcja ustawień jest przygotowywana w innym okresie czasu, przez inny zespół i brakuje mi w nich spójności.
  • nie podoba mi się fragmentowanie usług na przykładzie CCTV jest dostępny surveillance station, qvr pro, teraz qvr elite z płatną subskrypcją… (nie mówię o dostępnych rozwiązaniach do doinstalowania). Rozdrabniają się, zamiast zrobić jedno dopracowane oprogramowanie.
  • w QNAP zderzyłem się z supportem - słabo, bardzo słabo to wyglądało. Pojawił się problem / zapytanie dotyczące automatycznego montowania urządzenia usb w wirtualnej maszynie. Otrzymałem informację, że muszę zakupić do mojej stacji kartę rozszerzeń (zaakceptowałem wydatek 300 zł, chociaż uważam, że można było to załatwić jakąś softwarową poprawką). Kartę zamontowałem, ale problem nie zniknął. Support przez tydzień miał nawiązaną sesję zdalną do stacji (co było też uciążliwe) i po tygodniu napisał mi, że karta nie jest kompatybilna z moim urządzeniem (tzn. że proponując mi jej zakup jeszcze tego nie wiedział?) - trochę mnie to zniesmaczyło.
  • Nie wiem czy pojęcie wydajności pracy stacji będzie właściwe, bo specyfikację urządzenie ma całkiem niezła, chyba jednak chodzi o system, który czasami potrafi przymulić. Mam np. zaszyfrowane wolumeny, które po restarcie muszę ręcznie obslużyć - wchodzę do sekcji zarządzania pamięcią i zwis. Jest to losowe i czasem trwa po kilkanaście / kilkadziesiąc minut (nie ładuje się zawartość okna). Dyski nie wykazują błędów, więc stawiam na jakieś niedociągnięcia w os.

QNAP przyciągnął mnie jeszcze możliwością podłączenia 8 kamer (inaczej to wyglądało licencyjnie w Synology).

Ogólnie stacja to fajny pomysł, jest dość uniwersalna. Jak ktoś ma taką potrzebę, to może podłączyć do niej monitor i zrobić z niej kompa.
Pamiętaj o dobrych dyskach i zabezpieczeniu stacji UPSem.

Czołem trochę czasu minęło, finalnie kupiłem płyte główną msi b640 procek i5-10400 i 16 gb ramu dwa dyski 3tb oraz dysk 480 gb ssd plus kartę intela 2 porty 1gb , na tym postawiłem esxi potem dwie vmki , jedna z HA druga z xpenology (mam wirtualne synology ds 3617x , powiem tak działa to mega rewelacyjnie, Mam wszystkie ficzery Synology i dotego HA na jednej maszynie za ułamek ceny normalnego NASa