QNAP - instalacja HA

Cześć, tak patrzę co to ten QNAP i wyskauje mi ubogi, goły serwer za 2,5tyś zł. Faktycznie jest taki drogi ten serwer? Pytam, bo kupiłem hp poleasingowego za 1tyś zł i jest dość dobrze wyposażony - HA, freenas i win 10 na nim ciągnę w tym samym czasie na proxmoxie. Jakie macie zasoby tego QNAP-a?

Jeśli chodzi o mnie to mam model TS-253B z 4 rdzeniowym 1,5 GHz celeronem, 16 GB ramu, dwa dyski 10 TB WD Red oraz dwa dyski SSD M2 po 1 TB każdy (ssd pracują mi w cache).
Nie narzekam na wydajność.

Ile taki zestaw jest wart, bo to co mi wyskakuje na necie to puste jednostki… Ciekawi mnie to, bo spodobala mi się opcja poligonu do zabaw…

Dokładnie nie pamiętam, mam go już ponad rok ale mniej więcej ok. 2 tys., dyski po WD ok. 1 tys. za szt. i M2 po ok. 500 zł

Jak masz to zrobione na Qnapie? Virtualization station czy container? Ja mam zgodnie z tą instrukcją, ale pokazuje mi że instalacja nie wspierana :frowning:

@Krzysztof_Lusiak poradnik a tak naprawdę metodę instalacji którą podałeś jest już nie wspierana.
U siebie zainstalowałem na Virtualization Station. Znalazłem taki poradnik może Ci pomoże: https://www.backupacademy.pl/qnap-x-hass-io-dogrywka

Rafał, u Ciebie też HA na Qnapie jest tak zasobożerne? Mam obecnie 2 maszyny wirtualne z HA jedna ma niespełna tydzień a druga 3 tygodnie. Do tej drugiej musiałem już przydzielić więcej pamięci bo nie wyrabiał (np były problemy przy aktualizacji) wielkość baz tych dwóch maszyn to 2 gb vs 8 gb jak to będzie przyrastało w takim tempie to mi miejsca zabraknie. Procek też często dostaje zwłaszcza jak mam obie maszyny uruchomione jednocześnie. Mam Qnap TS-251B z 8gb ram i 2 rdzeniowym celeronem - kupując go 1,5 roku temu myślałem że mam spory zapas mocy a tu psikus… Jak to wygląda u Ciebie?

Mam dwie maszyny działające jedna to HA na dockerze (z wycofanym wsparciem dla ubuntu, moja testowa) oraz drugą HA zainstalowana z obrazu OVA.
Obie mają przydzielone po 2 GB i po jednym rdzeniu. Zużycie procesora waha się w granicach 8-10%, nie zauważyłem żadnych anomali. Specyfikację mojego qnapa masz powyżej.

No właśnie dopóki nie zainstalowałem wspaniałej wersji 0,115 to było ok teraz zaczął coś świrować :frowning:

uroki wersji 0.115 :slight_smile: a mówiłem nie aktualizować :slight_smile:

@Krzysztof_Lusiak ja mam jeszcze wersję 0.114.4

Czyli prawdopodobnie tutaj jest winowajca. Przetestuje jeszcze jak się będzie zachowywać jak wyrzucę integracje z Onvif, bo mam tam rejestrator z 6 kamerami i może to tak pożera zasoby. Dobrze, że mam snapy z 0,114 :slight_smile:

Witam,
Posiadam qnap TS-231P oraz Container Station na nim, w jaki sposób mogę postawić HA? Znalazłem w tym wątku link “https://www.backupacademy.pl/qnap-x-hass-io-dogrywka/” ale podobno jest drugi sposób https://www.backupacademy.pl/qnap-x-hass-io-debian-w-vm/ i teraz pytanie laika czyli mnie :wink: który sposób lepszy w moim przypadku biorąc pod uwagę mój sprzęt? Dodam tylko tyle że chcąc robić pierwszym sposobem nie mogę importować obrazu z rozszerzeniem OVA. Czym różni się obraz VM OVA od tych pozostałych tzn VMDK, VHDX, VDI, QCOW2?

@mati8 w Twoim qnapie jest procesor arm?

CPU: Annapurna Labs Alpine AL212 Dual-core ARM Cortex-A15 CPU@1,70GHz pamięć 1000,0 MB wersja oprogramowania 4.5.1.1480

Jeżeli mój qnap nie ogarnie HA to jestem skłonny zakupić coś ale pojawia się pytanie co i za ile?

Na procesorach arm (a taki posiadasz) nie uruchomisz Virtualization Station a co a tym idzie nie skorzystasz z poradników które podałeś w Swoim poście.
W kwestii urządzeń pod HA poczytaj ten temat.

Ogólnie wczoraj zainstalowałem HA na tym qnap’ie na Container Station jako docker ale jest jeden problem, powiem bardzo prosto i obrazowo bo inaczej nie umiem :neutral_face: po lewej stronie nie mam ikony domku pomiędzy młotkiem a zębatka :grin: a z tego co widzę to ważna ikonka i często się przydaje. To tak zwane hasso.io??? Sorry za lamerskie wyjaśnienie ale dopiero raczkuje z HA. Czyli mówisz odpuścić sobie HA na tym sprzęcie?

Możesz jak napisałeś, uruchomić HA na Container Station, osobiście nie korzystam z tej opcji ale być może jest dostępny kontener HA z hassio, wtedy będziesz miał to czego szukasz.
Szkoda, że nie kupiłeś qnapa z procesorem intela lub amd, wtedy uruchomił być HA na Virtualization Station.

Wtedy jak kupowałem qnap’a nie wiedziałem, że będę chciał HA i że procek ma znaczenie, dużo rzeczy wtedy nie wiedziałem co teraz wiem :wink: teraz raczej bym nie kupił qnap’a a już na pewno nie takiego słabego.

Czasem tak bywa, trzeba poszukać alternatywy.