QNAP - instalacja HA

Czołem trochę czasu minęło, finalnie kupiłem płyte główną msi b640 procek i5-10400 i 16 gb ramu dwa dyski 3tb oraz dysk 480 gb ssd plus kartę intela 2 porty 1gb , na tym postawiłem esxi potem dwie vmki , jedna z HA druga z xpenology (mam wirtualne synology ds 3617x , powiem tak działa to mega rewelacyjnie, Mam wszystkie ficzery Synology i dotego HA na jednej maszynie za ułamek ceny normalnego NASa

Trochę off-topic: w jaki sposób można podmontować zasoby z NASa np. z QNAPa na stacji roboczej z Windowsem? Czy QNAP/Synology może wystawić zasoby (udostępniać) po smb/cifs (po Sambie)? W przypadku Linuxa chyba montuje się zasób NFS?

Nie widziałem jeszcze typowego taniego NASa bez obsługi Samby, ale nawet w przypadku dość specyficznych konstrukcji specjalizowanych (gdy nie jest możliwe montowanie zasobów w zwykły systemowy sposób) po prostu producent dorzuca windowsowego klienta.

przykładowy link do bazy wiedzy Synology na ten temat
https://kb.synology.com/en-us/DSM/help/DSM/AdminCenter/file_service_desc

@szopen , @rafkan dzięki za informacje.

Czy w przypadku instalacji HA na QNAP jako VM z pliku OVA z oficjalnej strony macie pełen dostęp, czy to jest wersja CORE?
Planuję przejść z Domoticza i nie mogę znaleźć bloków dla logik.