Radarowe czujniki obecność LD2410 LD2411, LD2420, LD2450

Rozważam zastosowanie u siebie do sterowania światła czujników obecności, typu LD2410. Ale na chińskim portalu trafiłem na różne warianty więc zacząłem drążyć temat. Na stronie producenta jest tego troszkę:

Zidentyfikowałem zastosowanie

  1. LD2410B+BLE - model podstawowy o którym internety wiele piszą

    • parametry ustawiane przez UART lub BLE)
    • wymiar: 7x35mm
    • raster pinów UART: 1.27mm (ale dodatkowe 4 piny z rasterm 2mm - do czego??)
    • zasilanie 5-12V (zalecane 5V)
    • zasięg 5m (rozdzielczosc 0.75m)
  2. LD2410 - jak wyżej, ale zubożony o BLE

    • parametry ustawiane przez UART bez BLE
    • inne jak wyżej
  3. LD2410c - inny kształt

    • parametry ustawiane przez UART
    • wymiar: 16x22mm
    • raster pinów UART: 2.54mm (4 dodatkowe piny/pola lutownicze: VIN, DM, DP, GND)
  4. LD2410s - inny kształt - UltraLowPower - do zasilania bateryjnego

    • parametry ustawiane przez UART (?)
    • wymiar: 20x20mm
    • raster pinów UART: 2.54mm (w tym OT1/TX i OT2, OT1 to detekcja niskim sygnałem, a OT2 wysokim)
    • zasilanie 3.0-3.6V (0.1mA/1Hz odświeżania)
    • zasięg 0.2-8m
  5. LD2420 (podobny do 2410s, zalecany montaż na suficie)

    • parametry ustawiane przez UART
    • wymiar: 20x20mm
    • raster pinów UART: 2.54mm (w tym OT1/TX i OT2, OT1 to detekcja niskim sygnałem, a OT2 wysokim)
    • zasilanie 3.0-3.6V (50mA/10Hz odświeżania)
    • zasięg 0.2-8m
  6. LD2411 - do detekcji zachowań na toalecie - kilka anten i reaguje na opuszczenie deski oddalenie się od, klaśnięcie rękami. Odpowiednie stany wysyła poprzez komunikacja UART. Jest jedno wyjście zadziałania Out, jak u poprzednikach, ale nie wiadomo na co reaguje (może do skonfigurowania). Można wykorzystać do sterowania podnoszeniem i opuszczeniem deski jeśli mamy deskę na siłownik. Stosunkowo wąskie wiązki (ważna orientacja pozioma)

    • raster 1.27mm
    • wymiar 28x28mm
  7. LD2411s - konstrukcja podobna do 2411, ale reaguje tylko poprzez Out. Konfiguracja poprzez BLE (ponieważ ma RX/TX, to domniemam, że także przez UART). Domniemam, że ma definicje zdarzeń jak dla 2411, ale reaguje OUT na dowolne bez rozróżnienia, które wystąpiło.

    • 5V/48mA/20Hz
    • wymiar 27.5x27.5mm
  8. LD2450 - Realizuje pomiar odległości, prędkości oraz kąta poruszającego się obiektu, ma dwie anteny odbiorcze

    • wymiar 15x44mm
    • raster 2mm (z wyjściami dodatkowo DM/DP oraz DPI9) oraz dodatkowo wtyczka (VIN/RX/TX/GND)

Współpraca z Home Assistance/ESPHome
Jedynie 2410 jest oficjalnie w ESPHome. Kiedyś trafiłem na 2420 także, ale teraz nie mogę tego odnaleźć. Na formach o HomeAssisnance/GitHub są opisy jak zastosować 2450 i 2420 (gotowe YAML). W czerwcu 2023 LD2450 był jeszcze testowany.

Czy macie jakieś doświadczenia z produktami innymi niż LD2410 ? Ewentualnie inne spostrzeżenia o różnych wariantach 2410?

2 polubienia

Fajny opis ale trochę chaotyczny, opisując wersje “mieszasz” wersje więc trudno to ogarnąć, powinieneś to opisać w kolejności LD2410 (B, C, itd), LD2411, LD2420, LD2450 wtedy od razu wyłapuje się różnice.

Mam LD2410C - wersja z Bluetooth, 5 pinów w rastrze 2,54mm więc można łatwo można połaczyc z ESP32-C3 na zasadzie “kanapki” - Moduł sensora obecności 24 GHz do DIY (Hi-Link HLK-LD2410) - #89 przez macek

1 polubienie

Masz to może połączone z ta płytką XIAO? Jak to sie sprawuje? wersja C3 jest słabsza od S3 i zastanawiam się czy przy takim ciągle logującym czujniku płytka działa stabilnie nieprzerwalnie? Zamówiłem ostatnio dwie te xiao C3, jak na płytkę za 30zł to świetna opcja jak chcemy mikro płytkę, jest absurdalnie mała. Po walce udało mi się wgrać OMG i skanować dane Bluetooth. No i właśnie myślę żeby z drugiej zrobić czujnik obecności.

Nie mam modułu XIAO, był w planach, moduł ESP32-C3 z LD2410C będę dopiero testował, wynikami napewno się podzielę.

Właśnie wjechał update ESPHome i dodali obsługę HLK-LD2420, ale nie posiadam go (u mnie 2410).

Mam 3 szt. LD2410c ale remont i brak czasu, więc jeszcze leżą w szufladzie. Chciałbym w łazience oprócz obecności ( w rozumieniu zero-jedynkowym), chcialbym wykrywać także miejsce obecnosci (kabina, muszla ustępowa, umywalka) i w zależności od zachowania osoby różnie sterować światłem oraz wentylacją. Gdzieś trafiłem na informacje, że dwa czujniki w tym samym pomieszczeniu będą się zakłócały, natomiast autor filmiki deklaruje, że można w jednym pomieszczeniu takich urządzeń ustawić kilka:

Pytanie pierwsze czy ktoś używa np. na schodach badając wejście z góry (jeden czujnik) i z dołu (drugi czujnik) dwa czujniki na jeden obszar?

Jeśli powyższe rozwiązanie ma jakieś wady (nawet jeśli działa), to przyszedł mi do głowy pomysł, aby jakoś programowo (jeszcze nie wiem jak, ale może ktoś takie coś już ćwiczył), ustawić 3 czujniki do jednego ESP i takie ESP by sekwencyjnie włączało jeden z czujników, wyłączało pozostałe, np. co 0.5Hz. Dla Sterowania wyłączeniem światła, czy sterowaniem wentylacji takie opóźnienie nie będzie przeszkadzało. Nie wiem jaki jest czas “startu” takiego urządzenia, bo długi by komplikował sprawę.

Reasumując ktoś ma doświadczenia z kilkoma czujnikami, które nawzajem na siebie, lub w ten sam obszar świecą?

Mam u siebie dwa LD2410 skierowane na siebie w odleglosci ok. 7m i dziala bez problemu

Cześć, mam LD2411S i udało mi się to uruchomić na Esp32 Super Mini z Esphome. Fajnie to działa - pokazuje odległość, ruch i obecność.