Raspberry Pi 3 - hassio - problem z siecią (połączenie LAN)

To są 2 kwestie:

  1. Nie tyle obudowa co chipset mostka jest kluczowy (a czasem jego firmware - “załatwiłem” sobie jeden bootujący nawet na RPi3 aktualizacją tak, że przestał bootować, a nigdzie nie udało mi się znaleźć już starego firmware, które dawał chińczyk jako fabrycznie wgrane na mostek i potem ani trójka ani czwórka z niej nie bootowała, teraz znalazłem takie, że czwórka bootuje tytlko z portu USB2 więc też bez szaleństwa…)
    Oględnie mówiąc kilku chińskich producentów mostków dało do pieca i wypuścili na rynek sprzęt częściowo niezgodny ze standardami (m. in. JMicron i Norel Sys, a może ktoś jeszcze uzupełni ta listę? stare firmware AsMedia też ma z tym problem, ale przynajmniej istnieje łatka w postaci działającego firmware dla przynajmniej 2 starszych modeli)
    Raspberry Pi 4B UAS compatible external drive enclosure - system response and transfer speeds. - Raspberry Pi Forums

  2. “Trójka” i “trójka z plusem” mają bardzo uproszczony wstępny bootloader (i jest on na stałe zaszyty w sprzęcie) więc wymagają mostków, które zgłaszają się w określony sposób, więc pewnie gdzieś w sieci można znaleźć listę kompatybilnego sprzętu (szukałbym jej na oficjalnym forum Raspberry).
    Natomiast “czwórka” ma bootloader w firmware (dlatego jeszcze nie dawno wcale nie miała możliwości bootowania z USB) i jeszcze nie jest to wersja ostateczna, ale przynajmniej można go aktualizować
    https://github.com/raspberrypi/rpi-eeprom/blob/master/firmware/release-notes.md