Raspberry Pi 3 - hassio - problem z siecią (połączenie LAN)

Witam wszystkich,

Zainstalowałem hassio na Raspberry PI 3 na dysku SSD. Mam włączone boot z USB.
Raspberry jest podłączona do portu LAN do routera. Po włączeniu zasilania Raspberry startuje.
Widzę adres IP Raspberry Pi, ale po ok. 10 minut adres IP znika. W tym czasie próbuję zalogować się do HA z komputera, ale nie pojawia się ekran startowy.

Wcześniej miałem Hassio na wózku SD. Nie było problemu z połączeniem.
Był taki sam adres IP, było takie samo połączenie do routera.

Mój sprzęt:

  • raspberry Pi 3
  • ssd patriot burst 120 GB
  • obudowa dysku 2,5 "Tracer TRAOBD46400

Czy możecie mi pomóc, co mam sprawdzić?
Czy możliwe że Raspberry wchodzi w tryb uśpienia?

To pierwsza instalacja? więc trzeba czekać cierpliwie (przy pierwszym uruchomieniu można iść na obiad, ugotować zjeść i wrócić).

Kluczowqy hint - nie odpinać zasilania, bo to zniszczy system plików w trakcie przebudowy!

Sprawdzałeś czy RPi OS startuje na tej konfiguracji sprzętowej (tzn. z tego dysku i w tej obudowie)?

Wręcz odwrotnie - pracuje w pocie czoła na tyle, że nie ma czasu wyświetlić interfejsu, ALE…

ALE jest też druga możliwość - sprzęt nie bootuje wcale, jeśli masz monitor to po prostu go podłącz.

Wczoraj wieczorem podstawiłem system jeszcze raz i niestety to sam. Następnie wymieniłem obudowę i od razu HA zaczął działać. Po kilkunastu minutach już mogłem konfigurować HA.

Szczerze mówiąc zdziwiony jestem iż obudowa wprowadziła takie problemy.

Czy macie jakieś obudowy do polecenia na dysk SSD (z obługą TRIM)?

To są 2 kwestie:

  1. Nie tyle obudowa co chipset mostka jest kluczowy (a czasem jego firmware - “załatwiłem” sobie jeden bootujący nawet na RPi3 aktualizacją tak, że przestał bootować, a nigdzie nie udało mi się znaleźć już starego firmware, które dawał chińczyk jako fabrycznie wgrane na mostek i potem ani trójka ani czwórka z niej nie bootowała, teraz znalazłem takie, że czwórka bootuje tytlko z portu USB2 więc też bez szaleństwa…)
    Oględnie mówiąc kilku chińskich producentów mostków dało do pieca i wypuścili na rynek sprzęt częściowo niezgodny ze standardami (m. in. JMicron i Norel Sys, a może ktoś jeszcze uzupełni ta listę? stare firmware AsMedia też ma z tym problem, ale przynajmniej istnieje łatka w postaci działającego firmware dla przynajmniej 2 starszych modeli)
    Raspberry Pi 4B UAS compatible external drive enclosure - system response and transfer speeds. - Raspberry Pi Forums

  2. “Trójka” i “trójka z plusem” mają bardzo uproszczony wstępny bootloader (i jest on na stałe zaszyty w sprzęcie) więc wymagają mostków, które zgłaszają się w określony sposób, więc pewnie gdzieś w sieci można znaleźć listę kompatybilnego sprzętu (szukałbym jej na oficjalnym forum Raspberry).
    Natomiast “czwórka” ma bootloader w firmware (dlatego jeszcze nie dawno wcale nie miała możliwości bootowania z USB) i jeszcze nie jest to wersja ostateczna, ale przynajmniej można go aktualizować
    https://github.com/raspberrypi/rpi-eeprom/blob/master/firmware/release-notes.md