Szczerze mówiąc nie widzę powiązania z suszarką, tu byś musiał dorzucić taki sensor, by było wiadomo czy procek istotnie throttluje
- platform: command_line
name: CPU Speed
command: "cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_cur_freq"
unit_of_measurement: "GHz"
value_template: "{{ value | multiply(0.000001) }}"
scan_interval: 5
powyższy jest wyciągnięty z konfiguracji dla RPi4, ale jeśli mnie pamięć nie myli powinien też działać na RPi3
(zmiana zegara jest kilkustopniowa, więc tego nie obserwując nie mamy danych, moje eksperymenty sprzed paru lat dotyczyły chłodzenia, a nie braku RAM) przy około 75 °C CPU zrzuca zegary do minimum, ale być może jest to kwestia zejścia z maksymalnego zegara do wartości pośredniej, co przedłuża proces kompilacji na tyle, że następuje np. reakcja Supervisora.
Natomiast w kwestii braku RAMu - system się wywraca w momencie gdy oprócz RAMu zostanie w całości wykorzystany swap.
Generalnie system nie powinien się wywrócić - Supervisor powinien zabić procesy powodujące zagrożenie dla systemu, więc zapewne zabija ESPHome, ale powiązania z suszarką nie widzę.
Taka wrzutka nie na temat, ale może warto wiedzieć
na obrazku 4-rdzeniowy celeronek, po lewej stronie procek bez obciążenia (działa tylko HA “z przyległościami”) po prawej dodatkowo wrzucone obliczenia które zajmują równo połowę procka (2 rdzenie).
Na pierwszym wykresie widać, że celeronek w ramach oszczędności energii zrzuca zegary prawie o połowę, jego obciążenie widać na drugim wykresie, przy okazji też na drugim widać że jedna z aktualizacji zainstalowanych 19.12.2022 wieczorem zwiększyła obciążenie procka o kilka procent.
W tej instalacji mam 8GB RAMu (sporo za dużo, bo jak widać w użyciu jest koło 1,5GB, ale w dalszych planach są Dodatki które mogą go potrzebować).
Ostatni wykres to temperatury, NUC ma tzw. pół-pasywne chłodzenie, tj. przy braku obciążenia jest pasywne, a wiatrak rusza (w tych warunkach z niesłyszalną prędkością) dopiero po osiągnięciu jakiejś temperatury (nie pamiętam jakiej, BIOS ma predefiniowane krzywe chłodzenia i jest wybrany profil cichy), tu widać, że się uruchomił i nieco przewiał obudowę, bo mimo wzrostu temperatury procka spadła temperatura ssd - ostatnia linia na wykresie temperatur to temperatura otoczenia (i była niezmienna a ssd nieco ostygł, ale jak widać nieznacznie, bo wzrost temperatury procka ostatecznie wyrównał warunki).
To tak w kwestii jakbyś planował przesiadkę na platformę x86-64 (bo niestety na RPi RAMu nie dołożysz, a RPi3B+ wciąż można wykorzystać do wielu innych sensownych zastosowań, niestety ilość wodotrysków w HA powoduje jego stosunkowo wysoką zasobożerność i 1GB zaczyna być za małą ilością pamięci na nieco bardziej rozbudowane instalacje).