Raspberry Pi3b+ z systemem HA

Witam,
Czy wydajność portu USB 2.0 w Raspberry Pi3B+ jest wystarczająca do postawienia systemu Raspbian na SSD z działającym w dockerze Home Assistantem?

Jak to się sprawdza przy większej ilości integracji? Czy lepszym rozwiązaniem jest użytkowanie malinki z dobrej jakości kartą microsd?

HA się rozwija za pół roku może się okazać że RPI3B+ będzie zamulać

Na 100% SSD nawet po USB 2.0 będzie lepszym rozwiązaniem niż SD. Jednak jeżeli planujesz duży system to samo RPI3 może być za jakiś czas zbyt mało.

Chyba “lepszym rozwiązaniem niż micro SD” :wink:

Masz rację, już poprawiłem. Literówka. Dzięki.

Mam postawione na raspberry i nie zamula.

Mogę potwierdzić, że Raspberry Pi3b+ działa z Home Asisstantem z zainstalowanym obrazem na SSD podłączonym do USB.
Pierwotnie zainstalowałem HA zgodnie z instrukcjami na stronie projektu w dokerze na systemie Raspberry Pi OS (32-bit) Lite Minimal image based on Debian Buster, ale okazało się że to jest wersja bez "Supervisor"a, dlatego ponowną instalacje HA dokonałem bezpośredniego obrazu systemu z HA dostępnego na stronie projektu.

Moja konfiguracja sprzętowa obejmuje:
Raspberry Pi 3b+, zasilacz Huawei 5V 2A, Przewód USB szybkiego ładowania, Dysk SSD Goodram IRDM 240GB SATA3 i adapter SATA ->USB3.0 Axagon ADSA-FP2
Pomiar poboru prądu, w tej konfiguracji podczas rozruchu systemu, nie przewyższał on 890 [mA].

Zastanawiam się, czy dalej działać na microsd na malince pi3, czy może zainwestować w ten dysk, czy tez poczekać, na rozwiązaniem problemu podłączenia SSD na pi4, zamulanie systemu na pi3 już osiągnąłem i 2 tygodnie szukałem rozwiązania, aż się pokapowałem że zużycie ramu mam na poziomie 80%. Prze cuda się działy, szczególnie przy aktualizacjach, a po wyłączeniu grafany jest spokój i stabilizacja… co byście radzili, czekać na pi4 z tym ssd, czy dokupic ssd do pi3 i dalej działać? narazie micro SD A1 daje ładnie radę i śmiga, jedną microsd A1 już zajeździłem (2 miesiące)

Ja bym zainwestował w dysk SSD. Jeśli nie przyniesie zakładanego efektu podejmiesz pod PI4. Ale zakup pozwoli Ci na weryfikację czy to malinka “wymięka” czy czasem nie ma zatorów przez microSD.

A to one się chyba tylko wielkoścą różnią a technologia ta sama

@Spatz masz na myśli że RP3 od RP4 wielkością się różnią?? Czy mówisz os karcie SD i dysku SSD?

O karcie microSD i SD :grinning:

Z relacji wielu osób microSD bywa mocno awaryjne na RP. Mówią o tym i użytkownicy z postawionym HA czy Domoticzem. Częsty odczyt i zapis na karcie szybko je wykańcza. Ja od 3 lat użytkuje Wingroze na laptopie i mimo wielu operacji zapisu i odczytu z dyskiem SSD nic się nie dzieje, nie ma też utraty danych. Zamontowałem SSD do swojego RP3+B właśnie z tą myślą by przetestować. Czy prawdą jest że jest dłuższa żywotność pamięci i czy wydajność systemu jest lepsza. Z materiałów które znalazłem w sieci to żekomo w zależności od jakości microSD wytrzymuje od 6 miesięcy do 2 lat w RP3

Do ciągłego zapisu są specjalne karty pamięci kosztują ok 100zl Samsung takie produkuje.

No widzisz @Spatz, uczymy się całe życie :+1:

U mnie Domoticz działa na Pi3b+ od 3 lat na micro SD bez problemu, chociaż wszędzie straszą, że na karcie to długo nie pożyje. Natomiast HA chodzi na Pi3B+ z SSD i na razie jest ok CPU ok: 5%, 60stC, RAM 60% natomiast Swap 96-100%. (to problem???)
Mam jeszcze do przeniesienia z Domoticza RFLinka, Z-wave stick i w planach kupno conbee. Czy Malina uciągnie tyle urządzeń USB, czy od razu myśleć o jakimś micro PC? Tylko które z nich są w miarę wydajne i niesłyszalne…

na stronie ha proponują kartę A1, a najlepiej A2, chodzi o ilość zapisu w tym samym czasie, nawet nie wiedziałem że jak chcemy do czegoś kupić kartę, to trza dobrze poczytać o oznaczeniach i kupić odpowiedni model
tu jest fajny artykuł