Raspbery Pi GPIO cover

Cześć,
chciałbym używać HA do sterowania bramą, która to jest podłączona do wyjścia Satel Integra. Utworzyłem więc na Satel wejście NO bez akcji alarmowej i podłączyłem do GPIO na RbPi4.
To wejście na Satel działa prawidłowo gdy odłączę RbPi i zwieram do masy “na krótko”.
Napotkałem jednak na taki dziwny problem podczas używania trybu cover: relay_pin aktywuje mi się co 10 sekund, więc brama się otwiera, zatrzymuje i zamyka i tak w cyklu.
Moja konfiguracja wygląda tak:

cover:
  - platform: rpi_gpio
    relay_time: 0.2
    invert_state: false
    state_pull_mode: "UP"
    covers:
      - relay_pin: 22
        state_pin: 27
        name: "Garaż brama"
        unique_id: "brama_GPIO27_GPIO22"

Może ktoś podpowie co robię źle?

Nie dziala prawdopodobnie z powodu niedopasownia napięc. W Satelu jest 12V w RPi jest 5V.
Jeśli to połączenie jest bezpośrednie to grozi uszkodzeniem RPi.
Po drugie sprawdz multimetrem na gołym GPIO czy napięcie zmienia sie zgodnie z oczekiwaniami. Najlepiej satela wyzwalać prze tranzystor w uķładzie OC sterowanym z GPIO.

Cholipa! Zupełnie o tym zapomniałem :face_with_open_eyes_and_hand_over_mouth: Nawet kiedyś kupiłem płytkę z przekaźnikami na te potrzeby.
Pomierzyłem napięcia i RbPi daje 3,3V a gdy wyzwolę styk to spada do 0 (mam ustawione pull-up bo satel jest sterowany masą), więc OK.
Pomierzyłem też na wejściu satela (odłączyłem uprzednio RbPi) i tu dziwna sprawa: co 5 sekund przełącza się z 12V na 5V.
A w ogóle najdziwniejsze jest to, że kilka dni temu dwa wyjścia z satela podłączyłem bezpośrednio do RbPi żeby sterować światłami z satela poprzez HA i to działa! :thinking:

Rozłącz bezpośrednie połączenie pomiędzy cetralką a RPi (jako potencjalnie niebezpieczne) i dopiero wtedy pomierz na GPIO.

Do podłączenia wystarczy taki układ
satel
Tylko musisz odwrócić logikę np wej. centralki jako NC.

1 polubienie

Dziękuję.
Widzę, że te tranzystory są o różnym wzmocnieniu, czy przy zakupie mam wybrać jakieś konkretne wzmocnienie, czy to bez znaczenia w tym zastosowaniu?

Tu podejdzie każdy npn BC237, BC238, BC239

tak dla pewności: jak na bazę z RbPi podam jakieś napięcie powyżej 0,6V, to na kolektorze (na wejściu do Satel) będę miał 0, czyli w Satelu muszę mieć to wejście jako NO, bo wejścia Satela steruje się masą (zwarcie do masy powoduje wyzwolenie wejścia).
Czyli w HA muszę ustawić pull DOWN, żeby normalnie nie było napięcia na tym GPIO a jedynie w momencie podania sygnału otwarcia bramy.
No albo na RbPi pull UP a na satelu NC, bo taki układ to w sumie negator logiczny.
Czy dobrze kombinuję?

Myślę, że powinno być jak pierwotnie miałeś. Logikę można odwrócić zmieniając na true
invert_state: false
https://youtube.com/clip/UgkxWZKlAi9nwIZ_lMTmpyp0Mj3jiB10FhSa

1 polubienie

Takie przemyślenie: dla bezpieczeństwa najlepiej żeby w stanie spoczynku na GPIO RbPi było ustawione pull-DOWN, bo w razie restartu RbPi brama pozostanie zamknięta. :wink:
@RobinI30 dziękuję za pomoc, Twoje rozwiązanie z tranzystorem od kilku dni działa bez zarzutów.