Receiver bluetooth w HA

Planuję stworzyć podobny music server, czyli HA na terminalu HP (Ubuntu server) z integracjami Spotify i Volumio. Do tego podłączyłem DAC Topping d10s, ale nie mam pojęcia jak zmienić jakość na wyższą, niż obecne 44.1. Nie ma tego w manualu, producent twierdzi, że Linux bez problemu obsługuje wyższy bitrate (this product follows the common USB sound card protocol), ale jak to zmienić?

A na czym masz Volumio? Trochę za duży skrót myślowy użyłeś i nie umiem sobie wyobrazić twojej konstrukcji.
Generalnie (dla DAC/karty audio USB) to w Volumio (GUI EN dla pełnej jasności i uniknięcia ewentualnych błędów w tłumaczeniach) w Playback Options ustawiasz Ouput Device: USB i (po uprzednim zastosowaniu tej zmiany) Mixer Type: Hardware (samo Volumio, musi też być aktualne - od tego zależy obsługa podpinanego sprzętu).
Na obrazku jakiś przykładowy plik HR (mam pewność co do jego parametrów)

Odtwarzane pliki muszą oczywiście mieć odpowiednią częstotliwość próbkowania i rozdzielczość bitową, o ile mnie pamięć nie myli HR audio nie działało w popularnych usługach streamingowych (ale obecnie nie korzystam, to nie sprawdzę).

Volumio jeszcze nie mam, na razie korzystam ze Spotify. Jak bez Volumio podnieść bitrate DACa do 32 bit, 384000 Hz?

Jak wspomniał mój przedmówca, ja również nie do końca rozumiem jak niby miałoby działać u Ciebie to Volumio, które jest przecież dystrybuowane jako obraz systemu na trzy różne platformy sprzętowe. U mnie, jak wcześniej pisałem, działa na Raspberry Pi i tam też mam podłączonego DAC’a, który został automatycznie rozpoznany przez Volumio i w zasadzie wszystkie pozostałe opcje odtwarzania ustawiły się same.
Integrację Volumio z Home Assistantem mam tylko po to aby mieć możliwość tworzenia automatyzacji odtwarzania, żeby np. kiedy wrócę do domu HA wysłał mi powiadomienie z zapytaniem czy chcę posłuchać muzyki i dał możliwość wybrania jednej z wcześniej przeze mnie zdefiniowanych list.
Co do jakości odtwarzania, to wszystko zależy oczywiście od plików źródłowych i od tego czy Twój DAC jest w pełni wspierany przez Volumio. Nie licz natomiast na to że Spotify pozwoli Ci posłuchać czegoś więcej jak 44.1 kHz, bo taka opcja póki co nie istnieje.
Materiał który mam na Synology, to w większości pliki w formacie Flac 24 Bit 96 lub 192 kHz, i tak też są rozpoznawane i dalej przetwarzane.

volumio

Edit:
Nie rozumiem co masz na myśli pytając jak podnieść parametry DAC’a. Jeżeli Twój przetwornik obsługuje określone parametry materiału wejściowego i jeżeli oczywiście odtwarzany materiał będzie je posiadał to nic nie potrzebujesz zmieniać.

Pomińmy na razie kwestię Volumio (bo inaczej to sobie wyobrażałem) i zostańmy przy ustawieniach DACa. W Windows 10 mam takie opcje ustawień:
obraz
DAC mój wybór potwierdza wyświetleniem na wyświetlaczu “384 PCM”. Natomiast chciałbym, aby docelowo był podłączony na stałe do terminala z HA. Po podłączeniu do niego pokazuje na wyświetlaczu “44.1 PCM”, czyli niższą jakość i to chciałbym zmienić.
Co do Spotify: nawet w wersji płatnej 44.1 kHz to max, co można wyciągnąć?

I jak znam życie to tego nie zmienisz. HA to platforma typu Smart Home a nie bezpośrednio do obsługi audio. Żeby w pełni wykorzystać możliwości Twojego DAC’a HA musiałby mieć wsparcie dla jego obsługi, a zapewne ma tylko jakieś uniwersalne rozwiązanie, pozwalające na maksymalnie 44.1 kHz. I tu pojawia się właśnie Volumio, które zostało stworzone do określonego celu, czyli obsługi audio w pełnej krasie.
Spotify to tylko i wyłącznie 44.1 kHz, póki co, bo noszą się już od dłuższego czasu z zamiarem czegoś więcej. Lepszą jakość udostępnia Tidal, ale jak dla mnie ta ich wyższa jakość to śmiech z pogrzebu.

Po za tym to co Ty chcesz osiągnąć to resampling, a w słuchaniu muzyki nie o to chodzi.

1 polubienie

Volumio to jest taka dość specyficzna “jednozadaniowa” dystrybucja składająca się z grubsza z 3 głównych elementów: debiana “pod spodem” zawierającego sterowniki do wszystkich ciekawszych kart audio, USB-DAC, HAT-DAC itd. + mpd w charakterze głównej usługi audio (też “pod spodem”) + autorskiego oprogramowania Volumio, które w większości stanowi webową nakładkę graficzną na mpd, ale nie tylko (ma np. własne API no i generalnie dość inteligentnie zajmuje się dostosowaniem mpd do sprzętu i wykonywanych zadań).

Mimo tego, że obrazy są dystrybuowane jako .img (na 3 platformy sprzętowe: RPi bodajże wszystkie modele, Tinkerboard/Tinkerboard S i x86-64) w celu łatwej budowy odtwarzacza z użyciem dedykowanego sprzętu, to jest możliwe uruchomienie go w maszynie wirtualnej - oto przykład:

A jeśli chcesz sobie poprawić humor oglądając wyższe cyferki na wyświetlaczu, to po prostu musisz zresamplować dźwięk, gdy pochodzi on ze źródła o niższej głębi bitowej i/lub niższym próbkowaniu (tylko takie działanie jest w swoich założeniach “antyaudiofilskie”, bo to wprowadza dodatkowe zniekształcenia, więc lepiej wykorzystasz tego DACa słuchając “jak jest”).

1 polubienie

Chciałem sprawdzić, czy zmienią się cyferki na wyższe odtwarzając flaca, ale nie mam pojęcia jak z HA odtworzyć go na podłączonym DACu. W Media Browser mam dostępne tylko integracje różnych media playerów. Widzę, że czeka mnie zakup RPi pod Volumio.