Regulator napięcia grzałki?

czy ktoś orientuje się czy jest takie cudo ( i nie za miliony monet) by możną było regulować moc grzałki w zbiorniku CWU za pomocą HA ? Teraz grzeje wodę grzałką 2Kw i załączam ją dopiero gdy moc z paneli przekroczy 4Kw co i tak nie jest zbyt korzystne ( i tak ciagnie wtedy z sieci około 700W). Zastanawiam się nad zmianą grzałki na 3 fazową - wtedy obciążenie zeszłoby do 1Kw /fazę. A idealnie byłoby regulowanie za pomocą node-red grzałki w zależności od dostępnej energii na panelach.

@Bratmat - istnieje (przetestowane) przy małym wkładzie własnym do przerobienia:

Nawet pomiary temperatur zrobione:


Autor @bartik22

Fajne, tylko to rzeźba , w razie pożaru kiepsko z ubezpieczeniem :stuck_out_tongue: Nie ma jakiś gotowców ? i najlepiej Zigbee bo tuya słaby zasięg i do tego nie wiem czy pójdzie po Local

W życiu na zigbee bym bojlera nie podłączył.
Tutaj mam tasmote z wgranymi natywnymi regułami które zabezpieczają.

1 polubienie

Dlaczego nie zigbee ? Teraz mam grzałkę podłączoną po DECT :stuck_out_tongue: No i ma 2Kw

A co się stanie jak padnie Ci mqtt, z2m, ha? i nie ma Cie w domu
np. w tasmocie mam automatyczne wyłączanie

Można dołożyć jeszcze czujnik DS18b20 i zapiąć jako dodatkowe zabezpieczenie w regule Tasmota, przy przekroczeniu temperatury na zbiorniku. @bartik22 ma rację, im mniej pośredników tym bezpieczniej. Każdy robi jak uważa lub uważa jak robi.

powinien wyłaczyc termostat grzalki

Czyli kolejny pośrednik :laughing:

czyli ściemniacz tasmota ?

Możesz kupić falownik i podłączyć po MODBUS ale sam pisałeś:

Jak znajdziesz coś lepszego, to daj znać. Chętnie poznam :face_with_monocle:

mam falownik po modbus podłączony do HA …

1 polubienie

Nie wątpię… dobrze się integruje z NR.

EDIT:

Pewnie myślisz o tym od PV. Ja mam na myśli coś co ma zastosowanie w przemyśle, co może regulować choćby grzałką 3-faz…
np coś po taniości wyszukałem:

Tak
też mam termostat,
ale może mieć awarie, albo zwarcie w grzałce,
to dodatkowo mam pomiar energii, jak jest ponad 1400W to też wyłącza

Możesz jeszcze płytkę jakąś z tasmotą esphome i np. stycznik.
Ale zigbee ja bym nie zrobił, co chwila tylko widzę na forach " zigbee mi nie działa" :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Ja to jestem zmęczony Tuya local, też co chwile coś nie działa… A na zigbee steruje teraz piecem CO. Grzałkę mam na Fritz DECT jak zresztą wszystkie termostaty w domu. I steruje tym przez Node-red.

Faktycznie może wprowadzę nową regułę w node-red w zależności od temperatury wody i pomiaru mocy grzałki - dodatkowe zabezpieczenie :slight_smile:

Wszystko mam na tasmote zmienione, i NIGDY nie miałem problemu z żadnym urządzeniem po WIFI, czego nie moge powiedzieć o zigbee, (np. od wczoraj mi jedno gniazdko przestało nadawać)

Jak najbardziej,
tylko mając urządzenia z własnym softem masz większą kontolę i więcej możliwości
NR masz pewnie na maszynie z HA, jak pada to wszystko, co nie?

Mam na virtualu postawione HASSIO na Lenovo M93Tiny. Ale jak nie robię aktualizacji to działa super stabilnie - oprócz Tuya oczywiście. Ale termostaty Dect i zigbee ok.

najgorsze że w nowych urządzeniach trzeba już wymieniać moduły… Próbowałem zrobić kilka gniazdek na tasmote i lipa

tylko mając urządzenia z własnym softem masz większą kontolę i więcej możliwości
NR masz pewnie na maszynie z HA, jak pada to wszystko, co nie?

W razie “W” mam jeszcze regułę na routerze ustawioną by nie włączał gniazdka pomiędzy 18 a 11 :stuck_out_tongue: Taki jestem zapobiegliwy…

Tym mocy grzałki nie poregulujesz.

Jeśli kupisz GRZAŁKA POTRÓJNA Coś takiego
To możesz podłączyć ją przez potrójny przełączniki i będziesz miał 500 + 1000 + 2000W
Mając 3 grzałki można “tasować” połączenia (500W szeregowo z 1000W lub 1000W z 2000W…
)
Będzie można zrobić automatykę na zasadzie stopni mocy 1.2. full W :thinking:
lub
16 A ściemniacz Tuya solution: ZigBee 3.0 Input voltage: 100-240V 50 / 60Hz Maximum load current: 16A

To cudeńko z amazona to zwykły switch 16A :frowning:

2 polubienia