Rekuperator Thessla, problem z modbusem

ehh… testowałem na Ubuntu z Virtual Box na którym stoi HAOS i na Windows 10 na VMware Workstation, na którym jest ta sama maszyna z HAOS, której udostępniam port COM, a udostępnianie portu COM działa na 100% (na windows, nie testowałem na Ubuntu ale to jest to samo) bo uruchomiłem VM z Windowsem udostępniłem port i modbus pool odczytał bez problemów - także na 100% to problem z HA.

Widzę, że problem opisałeś także na community.home-assistant.io.
Przeczytaj także EPever Modbus RTU - #11 by chukaonline - Configuration - Home Assistant Community, masz to samo w logach.

1 Like

Hmm tylko, że nie mam żadnego błędu jak to czytam przez tcp… nawet w logach mbusd nie ma błędów. jedyna różnica to nie ma w HA opcji ustawienia parametru trx_control = rts. Chyba będę musiał to zostawić jako tcp z mbus na hostOS bo działa to stabilnie.

Nie potrafimy się zrozumieć, czasami tak bywa, niestety z mojej strony pass.

1 Like

Ja rozumiem o co Ci chodzi, o pozbycie się wpisów o tym, że “with int is not valid, trying to convert” przez zmianę na int16, ale to jest tylko ostrzeżenie, które nie ma wpływu na działanie jak używam modus przez tcp, więc po rtu równie nie powinno mieć. Ale dla Twojej satysfakcji pozbyłem się tego przez zmianę na int16 wpisów nie ma, a nadal nie działa po rtu…

Zmieniłem konwerter na Acess I/O RS485-IND, USB-232-IND, USB-422-IND, USB-485-IND, USB-422-485-IND - ACCES I/O Products (niestety nie kosztuje 5zł a więcej…), i teraz VirtualBox widzi go jako urządzenie USB, pozwala udostępnić usb to maszyny, i HA potrafi pytać do /dev/ttyUSB0 i wszystko działa. Coś jednak ten chiński konwerter chyba nie do końca był wspierany przez kernel. Dzięki za zainteresowanie i okazaną pomoc.

1 Like

Jestem po zmianie konwertera USB-RS485. Siedzi teraz Waveshare FT232 i od 3 godzin w logach mam czysto. Wszystkie sensory są poprawnie odpytywane i żaden nie miał jeszcze statusu “niedostępny”. Nie rozpisuję się tutaj bo wątek będę drążył u siebie: Konwerter USB-RS485 (który? FT232RL vs CH340) poprawne działanie i błędy w logach

1 Like

Cześć. mam od niedawna reku Airpack4 i chciałbym się do niego podłączyć przez modbusa. Kupiłem konwerter modbusrtu - TCP ale niestety nie potrafię go skonfigurować. czy mógłbym prosić Was o pomoc w tej sprawie? Poniżej okienko z konfiguracją konwertera

na samym reku wpiąłem się do gniazdka RJ nr 10. pytanie czy samego modbusa jakoś ise aktywuje z poziomu instalatora?

Raczej ma pracować jako jako TCP Serwer.
Wtedy pracuje jako serwer portu szeregowego i używasz Modbus RTU.
Nie znam tego modułu, czy ma wbudowany modbus?
Jeśli w zakładce Expand jest Modbus do wyboru to używasz Modbus TCP

Udało mi się pierwsze dane wyświetlić w HA :smiley: to teraz kolejne pytanie :wink: czujniki “wyciągamy” z modbusa tworząc sensor, a jak tworzyć switche? czy np możliwość zmiany siły nawiewu (%)?

1 Like

Zobacz w dokumentacji Modbus - Home Assistant.

Ja zrobiłem to tak, czy dobrze czy źle to nie wiem ale działa:)


Modbus: Modbus - Pastebin.com
UI: Reku UI - Pastebin.com
Configuration: Configuration - Pastebin.com (obliczanie odzyskanej energii, oraz sprawności).

Wilgotność na nawiewie i wywiewie mierzę osobno przez esp32 i dth22. Niestety ale większość odsyła jedynie do manuala HA, a tam nie wszystko jest pokazane niestety, masz przykład zrób z nim co chcesz.

5 Likes

A w jaki sposób mogę pomóc bardziej, jeżeli ogólnie pytanie brzmi “czujniki “wyciągamy” z modbusa tworząc sensor, a jak tworzyć switche?”. Jest jeszcze inny wariant: nie odpowiadać. Chyba nie o to chodzi na forum.

1 Like

Wygląda super :smiley: gratuluję

można wrzucić fragment z działającej konfiguracji (czy to z configuration.yaml, czy w kwestii automatyzacji z node reda) tak jak zrobił to użytkownik Owczar albo @dar3k (i chwała im za to) na Intergracja modbus rekuperator Thesslagreen - #12 przez Owczar - Projekty - AI-Speaker. Gdzie opisał konfigurację modbusa i wrzucił swoją konfigurację dla thessli.

głupich pytań ciąg dalszy :frowning: :wink: modbus - wrzucam do modbus.yaml, configuration do configuration.yaml a co z reku UI? i jak to później dodać do dashboardu?

image
Wybierasz Edytor konfiguracji YAML - ale tam ważne są wcięcia i nie zawsze ctrl+c ctrl+v będzie działać właśnie z racji na wcięcia, ale to sobie dojdziesz do tego myślę.

Ja użyłem obrazek jako tło i kilka state image (np do pokazania FPX) najlepiej zainstalować dodatek do HA o nazwie “samba share” i wtedy masz dostęp do folderów po sieci, a obrazki należy wrzucić tutaj: “\\IP_HA\config\www” wtedy dostępne są jako /local/nazwa_pliku, jak chcesz taki sam efekt jak ten co ja mam to masz obrazki:
reku_bypass
reku_bypass
reku empty
reku_empty
reku_fpx
reku_fpx
reku_nobypass
reku_nobypass
reku_alarm
reku_alarm
reku_1
reku_1
reku_2
reku_2

PS: Jakbyś coś usprawnił w tym, albo jakby ktoś znalazł jakieś lepsze czy prostsze rozwiązanie to dobrze byłoby dodać dla innych :slight_smile:

oczywiście jak tylko coś usprawnię to wrzucę. Zobacz też ten wątek który podlinkowałem ( może tam też coś znajdziesz, chociaż biorąc pod uwagę jak pięknie masz to zrobione :D)
który obrazek to reku_empty.png?
bo rozumiem że pierwszy to reku_bypass.png
drugi reku_fpx.png
trzeci reku_nobypass.png??
tego alarmu i 1,2 nie znalazłem w kodzie

Zobacz teraz - edytowałem posty - teraz wszystko powinno być, również w kodzie chyba wrzuciłem coś starszego niż mam bo to modyfikuje, także te linki do pastebin też są nowe :slight_smile:

nie wyświetla się jeszcze reku empty
na razie uzyskałem taki efekt:


nie działają kontrolki zmiany % mocy reku

A faktycznie zapomniałem o jednym.
To jest jako switch, więc musi mieć zmienną, dodałem pomocnika:
konfiguracja → Automatyzacje oraz sceny → Pomocnicy → Dodaj i przełącznik, ja go nazwałem test bo miał to być tylko test i o nim zapomniałem jak zaczęło działać. Także dodaj sobie tego pomocnika o nazwie test (lub innej, którą musisz potem zmienić w kodzie na swoją).

Trochę jeszcze próbowałem optymalizować prędkość działania tego np. wykasowałem strumien nominalny z odpytań modbusa, jako, że on jest stały to wpisałem jego wartość zamiast pytać o niego. Nie wiem dlaczego, ale strasznie wolno ta komunikacja działa, jakby procesor po stronie rekuperatora nie ogarniał.

1 Like

Faktycznie zauważyłem że karta bardzo wolno działa. Ale i tak jest mega :smiley: ogromne dzięki.
jeszcze tylko tego jednego obrazka brakuje i musze usunąć Twoje dodatkowe czujniki, żeby wykrzykniki się nie pokazywały.
W kolejnym kroku musze dodać automatyzację zwiększającą obroty reku po przekroczeniu na czujniku co2 określonej wartości i będzie gotowe.

Tam są wszystkie tylko ten empty to 1px x 1px przezroczysty, może dlatego się go nie da pobrać. To taka praca dookoła bo HA musi coś wyświetlić dla “off” bo inaczej “kręci kółkiem” to mu dałem pusty obrazek :slight_smile:
Zrób go sobie w paint.