Rekuperator Thessla, problem z modbusem

nie wyświetla się jeszcze reku empty
na razie uzyskałem taki efekt:


nie działają kontrolki zmiany % mocy reku

A faktycznie zapomniałem o jednym.
To jest jako switch, więc musi mieć zmienną, dodałem pomocnika:
konfiguracja → Automatyzacje oraz sceny → Pomocnicy → Dodaj i przełącznik, ja go nazwałem test bo miał to być tylko test i o nim zapomniałem jak zaczęło działać. Także dodaj sobie tego pomocnika o nazwie test (lub innej, którą musisz potem zmienić w kodzie na swoją).

Trochę jeszcze próbowałem optymalizować prędkość działania tego np. wykasowałem strumien nominalny z odpytań modbusa, jako, że on jest stały to wpisałem jego wartość zamiast pytać o niego. Nie wiem dlaczego, ale strasznie wolno ta komunikacja działa, jakby procesor po stronie rekuperatora nie ogarniał.

1 polubienie

Faktycznie zauważyłem że karta bardzo wolno działa. Ale i tak jest mega :smiley: ogromne dzięki.
jeszcze tylko tego jednego obrazka brakuje i musze usunąć Twoje dodatkowe czujniki, żeby wykrzykniki się nie pokazywały.
W kolejnym kroku musze dodać automatyzację zwiększającą obroty reku po przekroczeniu na czujniku co2 określonej wartości i będzie gotowe.

Tam są wszystkie tylko ten empty to 1px x 1px przezroczysty, może dlatego się go nie da pobrać. To taka praca dookoła bo HA musi coś wyświetlić dla “off” bo inaczej “kręci kółkiem” to mu dałem pusty obrazek :slight_smile:
Zrób go sobie w paint.

A czy fragmenty konfiguracji z dokumentacji HA są nie działające? Ale OK, rozumiem, jeżeli oczekujesz od kogoś działającej konfiguracji to niestety ja nie posiadam większości urządzeń zintegrowanych z HA (jak rekuperatory, pompy ciepła, liczniki itd) dlatego na przyszłość powstrzymam się od odpowiadania na Twoje posty.

1 polubienie

weź pod uwagę, że znajdują się tu też osoby które dopiero zaczynają przygodę z HA i dostępna dokumentacja jest dla nich kompletną “czarną magią”… nie raz już tłumaczyłem ludziom jak wogóle zacząć instalacje i konfigurację HA np. na malinie i sam rozumiem, że gdy ktoś zaczyna, to zadaje wiele różnych pytań na które dokumentacja wprost mu nie odpowie.
Dla przykładu, producent mojego rekuperatora na moje pytanie o sposób połączenia modbus, zamiast w pierwszej wiadomości przesłać mi schemat podpięcia przewodów w RJ45, to przesłali mi pełny schemat elektroniczny z którego absolutnie nic nie wynikało.

Witam, posiadam rekuperator Thessla Green Home 400. Mam do niego podpięty standardowy moduł naścienny Air++. Kupiłem konwenter rs485 > Ethernet firmy Waveshare. Rekuperator posiada płytkę Basic 9.9 i wyposażony jest w 3 wyjścia rj45. AirS (sterownik manualny), Air++ (Air++ bądź AirL - smart) oraz AirB. W instrukcji jest napisane, żeby pod złącze BMS (AirB) nie podłączać nic, jeżeli jest wpięty moduł rozszerzeń. Rozebrałem obudowę i w miejscu wpięcia modułu rozszerzeń jest podłączony przewód rj45. Czy mam przez to rozumieć, że mój rekuperator posiada moduł rozszerzeń CF? Gdzie w takim przypadku mogę wpiąć konwenter? Następne pytanie, które piny służą do komunikacji modbus? 1 i 2? Skonfigurowałem wstępnie konwenter, ale nie wiem w jakim trybie ma pracować (TCP Client czy Server). Do HA dodałem już odpowiednie wpisy i prawie wszystko wyświetla się poprawnie. Brakuje tylko podłączyć konwenter. Nie chcę niczego popsuć dlatego najpierw chciałbym dostać odpowiedź od bardziej ogarniętych kolegów:) chociaż na część pytań;) Pozdrawiam Marcin






Cześć,
Ja swój rekuperator mam w wersji home z początku produkcji, gdzie CF nie działał z dwoma panelami (np. Air++ i AirB → czyli modbus), więc u siebie musiałem wypiąć Air++ i w to miejsce podłączyć się z HA.
Podłączając się po AirB po prostu nic się nie komunikowało. Najlepiej wypiąć Air++ i w to miejsce się podpiąć.

Dzięki zaq szybkją odpowiedź:)
Konwenter posiada 3 piny tj. B- ,A+, i GND. Masz podłączone tylko B- i A+? Pin 8 także łączysz z masą konwentera? Pozdrawiam Marcin

A i B tylko chyba muszą być skrzyżowane (A>B B>A) .
Masa niepotrzebne chyba że masz 600m przewodu :wink:

Nic się nie krzyżuje oprócz dwóch linii danych, które muszą być jedną skręconą parą, A do A, B do B, poniżej poprawny schemat połączenia:

image

image
Uziemienie sygnału (C) jest obowiązkowe, jeżeli interfejs nie jest izolowany galwanicznie

Panowie pytanie,
jeżeli w złączu Air++ są dwie pary magistrali 485 to znaczy, że można korzystać z panelu naściennego Air++ i konwentera?

Pytam, ponieważ gniazdo służące do podłączenia dodatkowego modułu rozszerzeń jest u mnie zajęte (wpięty jest jakiś przewód), a instrukcja wyraźnie mówi, żeby nie używać złącza BMS (AirB) i modułu rozszerzeń równocześnie.

Sprawdzałem u siebie i ta druga para w ogóle nie działa (piny 3/4). Ja mam jedną z pierwszych central gdzie CF blokuje jedno złącze modbusa (w nowszych wersjach niby już tego problemu nie ma), a więc albo HA albo Air++.

Zastanawia mnie wartość 260

" # 260 = wartość strumienia nominalnego w moim przypadku, ona będzie inna u każdego bo to z kalibracji jest."

Jakiś pomysł jak obliczyć samemu ja prawidłowo?

Ona jest zapisana w rekuperatorze i można ją odczytać po modbusie (ale aby tego nie robić co sekundę to wpisałem ją na stałe skoro się nie zmienia).
4354 - Nominalny strumień powietrza nawiewanego
4355 - Nominalny strumień powietrza wywiewanego

1 polubienie

Super, dzięki udało sie wyciągnąć.

A powiedz czy wartości sensor.rekuperator_sprawnosc i sensor.rekuperator_odzyskana_moc nie powinny pokazywać 0 w momencie kiedy otwarty jest BP?

Póki co moja karta wygląda tak:

1 polubienie

Cześć @Jabol

Czy byłbyś tak miły podzielić się kodem karty, lub też, chociaż elementami grafiki rekuperatora z naniesieniami niezbędnych elementów?
Większość kodu karty to chyba przeróbka powyższego od @dar3k, ale Twój środkowy panel obrazujący urządzenie jest świetny!

Wygląda to niezwykle efektownie i chętnie przebudowałbym swoją okrojoną implementację z wykorzystaniem podobnych grafik.

Z góry serdecznie dziękuję!!


Panowie,
wizualizacja działała, ale od jakiegoś czasu zaczęły wyświetlać się białe kwadraty,
Nic przez ten czas nie grzebałem, pliki png są na swoim miejscu w katalogu www.
Sprawdzałem dashboard i tam też nie ma żadnych zmian, więc nie wiem o co kaman.
Sprawdziłem jeszcze raz na oryginalnym kodzie od dar3k i to samo:/
Może ktoś miał podobnie i rozwiązał problem?:stuck_out_tongue: Pozdrawiam:)

Tam masz state_image - co masz dla “off”? Ja wstawiłem obrazek 1px x 1px bez tła (przeźroczysty).

No mam tam reku empty ten właśnie obrazek, tak naprawde to wszystko dzialalo, ale dawno nie zagladalem na tą kartę, poniewaz wszystko smiga i automatyzacje w node red tez smigaja, wiec nie mialem potrzeby zagladac na ta karte, a tu takie cyrki:P