Rekuperator Thessla, problem z modbusem

Jeśli ktoś ma reku daleko od serwera, i nie bardzo wchodzi w grę prowadzenie przewodów (jak w moim przypadku), mogę polecić urządzenie działające po WiFi: USR-W610. Trochę zabawy z ustawieniami, ale ostatecznie działa bez zarzutu.

Proszę opisz to urządzenie zakładając nowy wątek w kategorii “Urządzenia”.

Panowie, samo się naprawiło:P nie wiem co bylo przyczyną, ale dzisiaj wchodze na kartę, a tam wszystko działa. Nie robiłem przez ten czas zadnych aktualizacji ani updatów, wiec noe wiem co mogło pomoc. Dodam ze to nie restart, bo probowalem tego juz wcześniej.

Dzięki za podzielenie się rozwiązaniem, bardzo dobry i szczegółowy opis.
Zastosowałem u siebie trochę inne rozwiązanie w przypadku przycisków. Każdy przycisk podłączyłem do utworzonego pomocnika, a komunikuję się z reku poprzez modbusa w node-red. działa bezzwłocznie. Wygląda to w taki sposób:

1 polubienie

Dzisiaj pokazał mi się alarm wymiany filtrów i wychodzi na to, że trzeba go jakoś kasować, wie ktoś jak? Nie mogę znaleźć w tabeli rejestrów nic takiego (pewnie “ślepy” jestem i omijam), ogarnął to ktoś?

O ile dobrze pamiętam, to podłączyłem na chwilę Air++ i tam kliknąłem, że filtry zostały wymienione. Nie bujałem się z tym, żeby szukać tego od strony programowej:P

Ja też tak zrobiłem - lecz właśnie to, że musiałem wejść na strych i przepinać kable zainspirowało mnie aby znaleźć sposób aby dodać to do HA - aktualnie bez sukcesów :frowning:

I tak trzeba było wejść by filtry wymienić :slight_smile:
No chyba, że jak u mechanika z olejem, tylko filter przetarty z zewnątrz:D

Filtr był nowy, a błąd się pojawił gdy nawiało śniegu przed kratkę czerpni i nie miał przepływu powietrza, śnieg stopniał a błąd został…

Posiadam moduł AirMobile - jest możliwość połączenia się z REKU przez MODBUS TCP IP??

Nie mam pojęcia czemu nie dostałem powiadomienia wczesniej :frowning:
Masz tu link do mojego filmu wraz ze wszystkimi linkami w opisie. :slight_smile:

Edit:

@DJ1982

Tak, wszystko masz w moim filmie który link podałem w poście wyżej

1 polubienie

Byłbyś w stanie powiedzieć coś więcej - pokazać jak wygląda przykładowa funkcja (włącz przewietrzanie i jak wygląda konfiguracja modbus flex write). Planuję coś podobnego zrobić ale to właściwie mój pierwszy kontakt z modbus, a tymbardziej na node. Do tej pory uruchomiłem konfigurację wyżej przedstawioną (bez node) jednak jak klikam na np 30% to dość długo muszę czekać na zmianę w rekuperatorze, a też chciałem rozbudować trochę to działanie - najlepiej na node o ile udałoby się to jakoś połączyć :wink:

Edit:

@Romano chyba niedostępny, a może ktoś inny ogarnia temat sterowania rekuperatorem thessla poprzez modbus z poziomu node-red?

Jeśli mamy zdefiniowany przycisk który używa modbus do wł/wył rekuperatora to czy można tego jakoś użyć w automatyzacjach. Czy trzeba inaczej to ogarnąć aby wł/wył rekuperator po spełnieniu jakiegoś zdefiniowanego warunku w automatyzacjach?
Definiuje automatyzacje, ale nie wiem jak zrobić aby ten przycisk był widoczny w akcjach.

już wyjaśniam…
u mnie przycisk steruje pomocnikiem- trigger. a z kolei stan przełącznika włącza i wyłącza poprzez modbusa przewietrzanie. Wykorzystuję też sensor rekuperator_funkcje_specjalne (opisywany powyżej w wątku) do odczytu stanu rejestru rekuperatora.

Trochę też zmieniłem schemat działania na następujący:

Taki układ pozwala na włączenie przewietrzania zarówno z aplikacji, jak i z przycisku na panelu sterowniczym i zapewnia powrót do stanu “wył” po zakończeniu przewietrzania.

sama funkcja włączenia przewietrzania jaką widać na powyższym schemacie (Function 12) jest następująca:

var wietrzenie
global.set(“wietrzenie”, “on”);
msg.payload = {
value: 7,
unitid: 10,
fc: 6,
address: 4224,
quantity: 1
}
return msg;

(Function 13) która wyłącza przewietrzanie

var wietrzenie
global.set(“wietrzenie”, “off”);
msg.payload = {
value: 0,
unitid: 10,
fc: 6,
address: 4224,
quantity: 1
}
return msg;

Ustawienia modbus flex write ( w miejscu Host wpisujemy adres konwertera (w moim przypadku USR-W610):

1 polubienie

Dzięki @Romano , właśnie o coś takiego mi chodziło - na pewno się przyda. Weekend w takim razie zaplanowany - będę to pod siebie dostosowywał :wink:

Ps. Jeśli można jeszcze tylko dopytać czym jest fc i quantity ?

FC= 3 read holding register, FC = 6 = Write Single Register. to jest właśnie ten typ rejestru do którego się odwołujemy. W opisie Protokół Modbus RTU Thesslagreen rodzaj rejestru na samej górze każdej strony. Quantity = 1 bo operacja jest na jednym adresie rejestru. Jeśli chcesz odczytać np 5 kolejnych rejestrów od wskazanego adresu- dajesz quantity =5 i w msg.payload masz tablicę 5 wartości.

Na samej górze pisze 03 - READ HOLDING REGISTER więc nie bardzo wiem gdzie to 6 mam znaleźć, w każdym razie faktycznie 6 działa a 3 nie więc jeszcze raz dzięki - ta wiedza wystarczy żeby rekuperator zmieniał sobie prędkość w zależności o temperatury itp :wink:

słuszna uwaga, już poprawiłem.

Post został podzielony na nowy temat: Rekuperator Particle+ od Thesslagreen

Rozwiązałeś jakoś ten problem? Czy zostałeś tylko przy HA?