Repeater dla Conbee II

Witam.

Jestem przed zakupem repeater’a sygnału Zigbee dla Conbee II, który znajduje się na strychu i zasięg nie przebija się na parter.
Czy ktoś z użytkowników zaadaptował w swoim inteligentnym środowisku domowym takie urządzenie i może wymienić jego wady i zalety.
Rozpatruję:
Ikea TRÅDFRIWzmacniacz sygnału Zigbee
#SONOFF BASICZBR3 Przekaźnik Repeater sieci ZigBee
Oczywiście jeśli ktoś posiada lepsze rozwiązanie to chętnie się z nim zapoznam.

Zastanawiam się czy nie lepiej kupić Gateway v3 od Xiaomi i przez integrację od AlexxxIT zgrać wszystkie urządzenia, które są po za zasięgiem Conbee2, dodatkowo zyskam bramkę BLE.
Niestety bramki które aktualnie posiadam Gateway v2 (mieu.01) nie posiadają integracji w HA pozwalającej na widoczność sparowanych urządzeń.

Pozdrawiam :slight_smile:

Jesteś pewien, że zyskasz bramkę BLE?

Do rozszerzenia zasięgu używam gniazd Osram+ i Aqara (Na razie testuje różne konfiguracje i wygląda na to, że Aqara jest trochę lepsza (ale niestety dużo droższa)) - bardzo duże znaczenie ma umieszczenie repeaterów - niestety sygnał jest podatny na zakócenia. O SONOFF czytałem, ze niespecjalnie sprawdza się jako repeater - info “Like title says, the manufacturer confirmed to me they don’t work as repeaters like wired devices usually do.”, ale jeszcze nie podłączyłem swoich.

Czyli masz tak: parter, piętro i strych? Na strychu jest Conbee II i nie masz możliwości technicznych, żeby podłączyć go na piętrze?

Nie mam praktyki dotyczącej Conbee, ale pomimo tego,że Zigbee to taki trochę pseudo-stadard, to jednak jest to miarę znormalizowane - u mnie za repeatery Ziigbee robią po prostu żarówki różnych producentów (i gniazdka Osram).

Jeśli chodzi o urządzenia powiększające zasięg zigbee to u mnie najlepiej sprawują się gniazdka Blitzwolf BW-SHP13.

Strych, II piętro, półpiętro, I piętro, parter problem polega na tym ze po za półpiętrami, brak instalacji ethernetowej w całym budynku. Posiadam 6 routerów z czego tylko trzy połączone kablem. Niestety nie mam innego miejsca niz strych które by nie biło po oczach zewnętrznym okablowaniem. Dlatego szukam drogi po przez użycie repeaterów i wolę doradzić się osób które mają już z tym styczność i posiadają sprawdzone rozwiązania, abym nie musiał dokonywać zbędnych zakupów lub nie spełniających kryteriów takich jak, krótki zasięg lub zrywanie sygnału.

Tak na początek proponuje później zastanowić sie nad uproszczeniem tego w postaci jeden router i access pointy, szczerze polecam Ubiquiti AP AC LR (najlepsza jakość do ceny, rozwiązanie z dużymi możliwościami, proste w konfiguracji, można się ograniczyć tylko do konfiguracji podstawowych z apki na telefonie). To temat na osobny wątek.

Przy założeniu stabilnej sieci WiFi (opartej jak pisałem wcześniej na Ubiquiti) możesz HA podłaczyć bezprzewodowo do sieci, zależy to także od adaptera sieci bezprzewodowej w sprzęcie, na którym jest HA.

Osobiście przetestowałem tylko gniazdka i żarówki OSRAM (opisy znajdziesz na forum, żarówki kupiłem po 21zl na alledrogo) i w tym momencie zdecydowanie lepiej zachowują się żarówki niż gniazdka. Jeżeli masz lampy sufitowe z dwoma obwodami do zasilania i nie zależy Ci na jednym takim obwodzie to tam wkręcasz żarówkę Zigbee, włączasz przycisk na stałe aby żarówka byla cały czas zasilana, wyłączasz żarówkę z HA i masz działający router Zigbee, trochę głupie, wiem ale się sprawdza :grin:, tak mam zrobione w sypialni. W pokoju dzieciaków w lampkach nocnych i w salonie w takiej stojącej lampie są wkręcone żarówki Zigbee, fizyczny przycisk jest na stałe “on” a obok lamp leży sobie taki mały przycisk Xiaomi Mijia ZigBee, który służy do włączania/wyłaczania lampki (automatyzacja w HA) - proste i tanie rozwiązanie a zasięg Zibee znów powiększony :grin:

Dodatkowo jestem w trakcie testów podtynkowych przełączników Zigbee, które chcę zamontować pod tradycyjnymi przyciskami. Dlaczego? Ponieważ moim założeniem jest aby podstawowe sterowanie oświetleniem działało także w przypadku wyłączenia koordynatora sieci Zigbee :slight_smile:. Z czasem podłączania kolejnych takich przełączników, żarówek automatycznie poprawi zasięg i niezawodność sieci Zigbee, najgorzej z Zigbee jest na początku, potem powstaje taki mesz jak niżej (zdjęcie z internetu):

@rafkan gdzie kupowałeś te gniazdka?

Na ali, z tej aukcji BlitzWolf BW-SPH13

Ile takie gniazdo realnie jest w stanie zwiększyć zasięg? powiedzmy że czysto doświadczalnie bez ścian?

Nie mam pojęcia, nie testowałem go pod tym kątem. Sparowałem w deconz (conbee jest oddzielone od gniazdka trzema ścianami) i w zasadzie zapomniałem o nim. Działa jak należy, na chwilę obecną podłączyło się do niego 6 urządzeń bateryjnych.

Ok kupiłem dwa sprawdzimy może jakoś uda mi się podciągnąć sygnał do garażu :stuck_out_tongue: 30m od domu…