Repeater dla Conbee II

Tak na początek proponuje później zastanowić sie nad uproszczeniem tego w postaci jeden router i access pointy, szczerze polecam Ubiquiti AP AC LR (najlepsza jakość do ceny, rozwiązanie z dużymi możliwościami, proste w konfiguracji, można się ograniczyć tylko do konfiguracji podstawowych z apki na telefonie). To temat na osobny wątek.

Przy założeniu stabilnej sieci WiFi (opartej jak pisałem wcześniej na Ubiquiti) możesz HA podłaczyć bezprzewodowo do sieci, zależy to także od adaptera sieci bezprzewodowej w sprzęcie, na którym jest HA.

Osobiście przetestowałem tylko gniazdka i żarówki OSRAM (opisy znajdziesz na forum, żarówki kupiłem po 21zl na alledrogo) i w tym momencie zdecydowanie lepiej zachowują się żarówki niż gniazdka. Jeżeli masz lampy sufitowe z dwoma obwodami do zasilania i nie zależy Ci na jednym takim obwodzie to tam wkręcasz żarówkę Zigbee, włączasz przycisk na stałe aby żarówka byla cały czas zasilana, wyłączasz żarówkę z HA i masz działający router Zigbee, trochę głupie, wiem ale się sprawdza :grin:, tak mam zrobione w sypialni. W pokoju dzieciaków w lampkach nocnych i w salonie w takiej stojącej lampie są wkręcone żarówki Zigbee, fizyczny przycisk jest na stałe “on” a obok lamp leży sobie taki mały przycisk Xiaomi Mijia ZigBee, który służy do włączania/wyłaczania lampki (automatyzacja w HA) - proste i tanie rozwiązanie a zasięg Zibee znów powiększony :grin:

Dodatkowo jestem w trakcie testów podtynkowych przełączników Zigbee, które chcę zamontować pod tradycyjnymi przyciskami. Dlaczego? Ponieważ moim założeniem jest aby podstawowe sterowanie oświetleniem działało także w przypadku wyłączenia koordynatora sieci Zigbee :slight_smile:. Z czasem podłączania kolejnych takich przełączników, żarówek automatycznie poprawi zasięg i niezawodność sieci Zigbee, najgorzej z Zigbee jest na początku, potem powstaje taki mesz jak niżej (zdjęcie z internetu):