Repozytorium Garbage Collection - Ikony, przełączniki, obrazki

Cześć, w zasadzie pewnie banalne pytanie, ale jak zmienić domyślne ikony na jakiś obrazek? Mam integracje z Garbage Collection i chciałbym zmienić domyślne ikony na kolorowe obrazki pojemników w zależności od przeznaczenia. Analogicznie np przy lampach albo bramie garażowej wolałbym mieć jakiegoś jpg albo png zamiast ikonek mdi:

@Krzysztof_Lusiak poprawiłem literówkę w nazwie repozytorium, bo myślę że to istotne dla tych, co chcą się z nimi zapoznać :slight_smile:

Wg. instrukcji z repozytorium to kożystasz z ikonek:
mdi:trash-can
mdi:delete-restore
mdi:delete-circle
do zastosowania obrazów potrzebne jest dodatkowo Lovelace Card Templater

Jak wrócę do domu to przyjrzę się repozytorium z bliska i zrobię instrukcje obrazkową :sunglasses:

Przy sensorach na platformie “template” obrazki można wstawiać przez zmienną entity_picture_template:

Przykład jest tutaj

@Krzysztof_Lusiak - na chwile obecną mam ogarnięte repozytorium Garbage Collection, dziś wieczorkiem spróbuje ogarnąć Lovelace Card Templater :slight_smile:

  • dla tych co chcieli by skorzystać z tego repozytorium do “automatyzacji powiadomień o wystawianiu kubłów na śmieci” w następnym poście obrazkowa instrukcja instalacji i konfiguracji repozytorium Garbage Collection.
1. Mając zainstalowany *HACS* wchodzimy do niego i na karcie *Integrations* w polu wyszukiwania wpisujemy *Garbage Collection* i go instalujemy.

image

2. Restartujemy Home Assistanta, po sprawdzeniu poprawności pliku konfiguracyjnego.

image
image
image
image
image

3. Po restarcie dodajemy do katalogu config plik smieci.yaml a w pliku configuration.yaml dodajemy linię: "garbage_collection: !include smieci.yaml"


image

4. Ustalamy harmonogram odbiorów naszych śmieci w pliku "smieci.yaml"

Mój przykład:

5. Ponownie sprawdzamy poprawność pliku konfiguracyjnego i restartujemy HA (jak w punkcie 2

image
image
image
image
image

6. Dodajemy do interfejsu nową kartę encji z naszymi harmonogramami wywozu śmieci

image
image

na tym dziś skończymy, jutro zjmę się integracja obrazków:

1 polubienie

Proszę o podpowiedz. Aby móc w pełni skorzystać z repozytorium trzeba ręcznie skopiować na serwer do katalogu config/ zawartość z repozytorium - katalog images, bo w trakcie instalacji przez HACS, on go nie zaciąga

Jeśli ktoś umie zrobić to na Linuksie z poziomu konsoli, lub ma pomysł jak to zrobić bez instalowania dodatków do HA, to chętnie skorzystam - bo jest potrzebne do skończenia poradnika.
Ja to zrobiłem z poziomu repozytorium IDE, ale to ręczne robótki, które niepotrzebnie by skomplikowały poradnik - zwłaszcza początkującym.

@artur, @rafkan jeśli mielibyście chwilkę, a nikt inny by nie odpowiedział to proszę o poradę.

@Marcin_Domański Możesz skopiować po ssh. Ze stacji z Windows do tego możesz użyć programu winscp. Możesz też to zrobić po smb. Jednak jeden i drugi sposób wymaga dodatku na HA. Inaczej nie będziesz miał wjazdu bo ha sam z siebie nie udostępnia takich usług.

Dziękuję @artur za pomoc.

Marcin, a nie lepiej to skonfigurować przez interface? Konfiguracja>dodaj>garbage collection i pojawi się okno z konfiguracją. Powtarzamy dla każdego typu śmieci. Co mi daje ręczne wpisywanie do plików poza tym że wielu początkujących użytkowników zniechęci?

Wszystko fajnie, tylko tu masz ikony MDI, a szukałeś metody na zastąpienie ich graficzną reprezentacją koszy - dlatego staram się znaleźć rozwiązanie dla Ciebie.
Ja też uczę się tego repozytorium. Wcześniej nie miałem z nim doczynienia.

Ja też się uczę więc spoko :slight_smile: po prostu niestety totalnie nie zrozumiałem Twojej instrukcji (np co i jak wpisać w smieci.yaml) stąd pomysł żeby podstawową konfiguracje (pojawienie się encji i ustalenie harmo) zrobić przez graficzne wyklinanie, a później kombinować z samymi ikonami.

Masz rację, Twoja metoda jest prostrza. Ja większość rzeczy robię na “piechotę”, wtedy panuje nad wszystkim. Może stąd wyszła ta ścieżka, choć bardziej skłonił bym się ku temu, że jechałem krok za krokiem instrukcje z repozytorium.

Wybaczcie że nie dokończyłem z obrazkami, ale muszę jeszcze popracować nad rozwiązaniem, bo u mnie nie działa jak należy.
Jak się z tym uporam, to zrobię dalszą część tak jak pisałem wcześniej.

Witam serdecznie wszystkich na forum.
Mam takie pytanie? Gdzie popełniłem błąd?

sensors:
  - name: "Zmieszane" # Co dwa tygodnie we wtorki
       include_dates:
    - '2020-09-22'
    - '2020-10-06'
    - '2020-10-20'
    - '2020-11-03'
    - '2020-12-02'
    verbose_state: True
    verbose_format: "on {date}, in {days} days"
  - name: "Segregacja" # Co dwa tygodnie (tygodnie nieparzyste) w czwartek. Od marca do listopada
       include_dates:
    - '2020-10-06'
    - '2020-11-03'
    - '2020-12-02'
    verbose_state: True
    verbose_format: "on {date}, in {days} days"
  - name: "Papier" # Pierwsza i trzecia sobota każdego miesiąca
        include_dates:
    - '2020-10-06'
    - '2020-11-03'
    - '2020-12-02'
    verbose_state: True
    verbose_format: "on {date}, in {days} days"
  - name: "Szkło" # Tylko w pierwszą sobotę miesiąca
        include_dates:
    - '2020-10-06'
    - '2020-11-03'
    - '2020-12-02'
    verbose_state: True
    verbose_format: "on {date}, in {days} days"
  - name: "Biodpady" # CPołączenie czujników zimowych i letnich
        include_dates:
    - '2020-09-22'
    - '2020-10-06'
    - '2020-10-20'
    - '2020-11-03'
    - '2020-12-02'
    verbose_state: True
    verbose_format: "on {date}, in {days} days"
  - name: Gabaryt mobilny # Co 4 tygodnie we wtorek, począwszy od 4 tygodnia każdego roku
        include_dates:
    - '2020-10-15'    
    verbose_state: True
    verbose_format: "on {date}, in {days} days"
  - name: Gabaryt stacjonarny # Co 4 tygodnie we wtorek, począwszy od 4 tygodnia każdego roku
        include_dates:
    - '2020-09-30'
    - '2020-10-29'
    - '2020-11-26'
    - '2020-12-22'    
    verbose_state: True
    verbose_format: "on {date}, in {days} days"

Witamy na forum @bobby6, jak ogarnę dzieciaki to podeśle rozwiązanie. Tak późnym wieczorkiem

dziękuję za pomoc dopiero od kilku dni zaczynam zabawę z HA. Strasznie ten mój harmonogram nieregularny i ciężko skorzystać z frequency a pewnie bez tego nie działa

czekam :slight_smile: może będziesz miał chwilkę żeby mi pomóc

już siadam, przysnęło mi się :slight_smile:

@bobby6 - to tak na szybko każdy dzień z osobna, bo masz przesunięcia w tygodniach odbiorów…
smieci.json (1,7 KB)
zamnień rozszerzenie z json na yaml pliku i wstaw do katalogu config:


image
image

w pliku configuration.yaml dodaj linijkę:
image

rozwiązanie trochę mało zgrabne, bo dla każdej daty jest tworzona nowa encja i nie wiem jak się zachowa w automatyzacjach:


W interfejsie:

Tak by to wyglądało na chwile obecną:


image

zastanawiam się czy nie trzeba by było ich jeszcze zgrupować (osobnych dat) byś mógł wykorzystywać tylko jedną encje w automatyzacjach, ale to dziś wieczorkiem, czas do pracy :wink:

super
dziękuję za pomoc
No właśnie słabo to wygląda że są różne dni tygodnia odbioru i czasem jest 2x a czasem tylko raz
Zgrupowałem

-   name: 'ZMIESZANE'
    frequency: "group"
    entities:
    - sensor.zmieszane
    - sensor.zmieszane_2
    - sensor.zmieszane_3
    - sensor.zmieszane_4
    - sensor.zmieszane_5
    - sensor.zmieszane_6

Po zgrupowaniu, wystarczy do automatyzacji użyć encji grupy, ale muszę trochę poeksperymentować…

1 polubienie