Rolety i żaluzje fasadowe a typ silnika

Cześć!
Aktualnie buduję dom i nadszedł czas zamawiania okien. W kilku oknach od południa i wschodu chcę dać żaluzje fasadowe. Większość okien jednak będzie miała rolety. Sterowanie roletami na początek tylko z przycisków Simon 54 premium (chyba nie będę wchodził w sterowanie grupami z przycisków). Potem dopiero automatyzacja najpewniej przez moduły dopuszkowe.
Okna mam po wysokości na 2,4m; 1,5m; 1,2m.
Teraz najważniejsze, co potrzebuje, to wiedza jakie silniki to absolutne minimum a jakie fajnie byłoby mieć, gdyby tylko cena była bardziej przystępna.
Kiedy warto dopłacić a kiedy nie?
Żaluzjami idealnie byłoby móc sterować w przyszłości zależnie od ilości nasłonecznienia.
Wszystko byłoby też pięknie gdyby dało radę ustawić w zadanych pozycjach otwarcia typu 25, 50, 75, 100 procent.
Jakie zatem trzeba mieć wyłączaniki przeciążeniowe?
Czy takie, że po 3 minutach się rozłączy są dobre?
A co jak przymrozi albo ktoś postawi coś na parapecie?
Na piętrze pewnie będzie prościej, ale jednak parter to większe trudności tego typu.
Jaka siła powinna być tych silników?
Mam jeszcze małe dzieci i myślę o bezpieczeństwie ich, ale też nie chciałbym np. spalić domu od silnika (planuję póki co styropian na elewacji). :wink:

no nie wiem czy naiwnie zapytałem, czy nikt nie zetknął się z problemem…
wolę nie uczyć się na błędach, chyba że cudzych…
jakieś wsparcie dacie, czy lepiej pytać i szukać gdzie indziej?

Trochę nie rozumiem Twoich problemów bo ja przy zamawianiu okien, zamawiam rolety ze sterowaniem elektrycznym (z silnikami) i to dostawca okien bierze na siebie odpowiedzialność za dobór silnika, krańcowej, itd., a czym będę sterować tymi silnikami to już tylko ode mnie zależy.

1 polubienie

…to że zostawisz kwiatka na parapecie i spalisz silnik w sumie też od ciebie lub raczej osób postronnych zależy. Tak samo jak uchylisz okno i przymarznie roleta do kasety.
Prędkość zwijania rolet też zależy od dostawcy a nie od inwestora?
Dobieranie opiera się o jakieś kryteria - np. można zedrzeć z klienta, bo na takiego wygląda :slight_smile:
Natomiast wnioskuję, że żaluzje sterowane “słońcem” to nie Twoja bajka.

Od tego są silniki przeciążeniowe.

Moja poprzednia wypowiedź dotyczyła rolet nie żaluzji, też mogę uszczypliwie napisać: “czytaj ze zrozumieniem”.

1 polubienie

przeciążeniówki można wykonać, o ile wiem w droższy i lepszy sposób, lub tańszy ale ryzykowny :wink:

przeczytałem i napisałem jaki wyciągam wniosek;
widzę, że miałem rację - nie była to kwestia Twojej pobieżnej odpowiedzi na wybrane zagadnienia (co się często wielu zdarza) - po prostu nie masz żaluzji…

To proszę oświeć mnie w jaki “tańszy ale ryzykowny sposób można wykonać przeciążeniówki” bo dla mnie napęd do rolet (silnik) ma mechanizm przeciążeniowy albo nie ma. Silniki przeciążeniowe, to specjalny rodzaj napędów do rolet, które posiadają mechanizm odłączenia zasilania i zatrzymania pracy rolety w przypadku nadmiernego przeciążenia spowodowanego na przykład przez przymarznięcie. Po zamontowaniu rolety wykonuje się kalibrację krańcówek dla położenia górnego i dolnego, robi się to dla każdego rodzaju napędu. To, że roleta / żaluzja przy opuszczaniu i napotkaniu “na drodze” doniczki podniesie się automatycznie to tylko dodatkowa logika w układzie sterowania - po wykryciu przeciążenia na silniku wykonaj dwa obroty w przeciwnym kierunku, na zwykłym silniku tego nie można zrobić bo silnik nie zasygnalizuje przeciążenia.

1 polubienie

@askoras - odniosłem wrażenie, że kompletnie mylisz pojęcia i nie wiesz jak działa napęd elektryczny rolety. Mylisz układ elektroniczny zabezpieczenia przeciążeniowego napędu ze sterownikiem.
@macek - :+1:

każdy sobie może odnosić własne wrażenie i ma do tego prawo :slight_smile:
proponowane mam do rolet silniki “PORTOS 40/10”
na stronie PORTOS Silnik rurowy 10Nm do rury 40mm 230V napisano “Napęd wyposażony jest w bimetaliczny wyłącznik termiczny, zapobiegający przegrzaniu się silnika, który rozłącza napięcie przy przekroczeniu danej temp. po około 4 minutach ciągłej pracy.”
Mój wniosek z tego był taki, że przy silniku można też dać jakieś bardziej zaawansowane rozwiązania.
Zimą grzanie blaszki nie będzie takie szybkie jak latem…
Sterownik montowany np. w puszce za przyciskami, to ja akurat wiem co to jest :slight_smile:
On jednak pojawi się za jakiś czas, bo nie na wszystko kasa i czas będzie od początku.
Przy okazji przewody są na 2 m długie, więc tylko w jednym przypadku będzie to za mało.

Więc po przeczytaniu tego tematu jeszcze raz, odpiwiem na Twoje pytanie:
Odpowiednio dobrane do danej rolety i wbudowane w silnik przez jego producenta mechanizmy lub układy elektroniczne odpowiedzialne za pracę silnika w momencie zablokowania ruchu rolety. Działające natychmiast.
Nie mylić z zabezpieczeniem termicznym.