Rolety zewnętrzne - informacja z czujnika otwarcia aqara

Cześć wszystkim!

Jako początkujący użytkownik Home Assistanta (instalacja proxmox na intel nuc), szukam pomysłu na rozbudowanie automatyzacji sterującej roletami zewnętrznymi.

Do obsługi rolet używam shelly 2.5 oraz automatyzacji, która zamyka rolety 5 minut po zachodzie słońca (informacja o godzinie zachodu słońca w moim mieście pobierana jest z serwera). Aby uniknąć sytuacji, w której zamyka się roleta podczas mojego pobytu na balkonie, założyłem na okno balkonowe czujnik aqara, a do wcześniej wspomnianej automatyzacji warunek “jeśli okno jest otwarte, to nie zamykaj rolety na oknie balkonowym”.

Obecnie szukam sposobu na dodatkową automatyzację, lub rozszerzenie już istniejącej, by zamknięcie okna po powrocie do domu triggerowało zamykanie się rolety.

Wszelkie sugestie będą mile widziane!

Z góry dzięki!
Konrad

W HA masz coś takiego jak integracja Sun, która zwraca informację czy słońce jest nad linią czy pod linią horyzontu, czyli czy jest po zachodzie słońca czy jeszcze nie.

Czyli najprościej stworzyć kolejną automatyzację, która będzie wyzwalana informacją o zamknięciu balkonu, następnie będzie sprawdzać czy jest po zachodzie słońca i jeśli tak to zamykać rolety.

1 polubienie

@MariuszT serdeczne dzięki, Twój pomysł z wykorzystaniem integracji Sun to strzał w 10tkę :slight_smile:

Rozpisałem to tak, jak poniżej - pewnie da się prościej, ale działa:

alias: Close living room shutter when dark and window closed
description: ''
trigger:
  - type: not_opened
    platform: device
    device_id: b50e5cb4ec695836295eb256fab5283b
    entity_id: binary_sensor.living_room_window_open_sensor_contact
    domain: binary_sensor
condition:
  - condition: state
    entity_id: sun.sun
    state: below_horizon
action:
  - device_id: d73d7a96b64b35cafc60bfd65f01d2cf
    domain: cover
    entity_id: cover.living_room_shutter
    type: set_position
    position: 40
mode: single