Roomba 980 - podłączenie do HA

Czy komuś udało się podłączyć roombe 980 do HA?

A próbowałeś oficjalnej integracji iRobot Roomba and Braava - Home Assistant :

Note:
This platform has been tested and is confirmed to be working with the iRobot Roomba s9+, Roomba 980, Roomba 960, Roomba 890, and Braava jet m6 models, but should also work fine with any Wi-Fi enabled Roomba or Braava like the 690.

Twoja Roomba 980 jest wśród wymienionych modeli, jaki problem napotkałeś?

Nie za bardzo wiem jakie wpisać hasło i jaki ten BLID - po wpisaniu do konfiguracji:

roomba:
  • host: 192.168.1.76
    blid: Roomba 980
    password: Roomba 980
    continuous: false
    delay:

nie działa nic.
łączyłem Roomba980 małymi literami, dużymi - coś robię źle

Jeżeli masz gdzieś linuxa to postępuj wg instrukcji GitHub - koalazak/dorita980: Unofficial iRobot Roomba and Braava (i7/i7+, 980, 960, 900, e5, 690, 675, m6, etc) node.js library (SDK) to control your robot,
jeżeli używasz Windowsa to wg tego Get Roomba BLID & PW the easy way (using Windows) - Configuration - Home Assistant Community

Możesz także sprobować zainstalować ten dodatek HACS: GitHub - jeremywillans/hass-addons: Hass.io Addon Repository - proponuję zacząc od tego.

Po uzyskaniu BLID i username musisz się zdecydować na tylko jeden sposób integracji:

  • albo przez GUI:
    To add your Roomba to your installation, go to Configuration >> Integrations in the UI, click the button with + sign and from the list of integrations select iRobot Roomba.
    zalecam ten sposób integracji
  • albo przez plik edycję pliku configuration.yaml
1 polubienie

niby prosta sprawa - ale:
zainstalowałem pythona wg instrukcji i podczas wyszukiwania roomby wywala tekie coś
C:\Python>python .\roomba\getpassword.py
paho mqtt client not found
CV or numpy module not found, falling back to PIL
PIL module not found, maps are disabled
waiting on port: 5678 for data
supplied address 255.255.255.255 does not match discovered address 26.76.241.196, using discovered address…
No Roombas found, try again…

buuuu a już się cieszyłem…

Spróbuj użyć takiego polecenia:
C:\Python>python .\roomba\getpassword.py -R <roomba_IP>
gdzie `<roomba_IP> to lokalny adres IP Twojej Roomby. Roomba ma być w stacji dokującej, naładowana i podłączona do Wi-Fi.

poszło :slight_smile:
mam tak:
Roomba (Odkurzacz) IP address is: 192.168.1.242
blid is: 3114491858472160
Password=> :1:1569865134:LSBIihMHbypWFl3t <= Yes, all this string.
Use these credentials in roomba.py

więc wypełniłem configuracje:

roomba:
  • host: 192.168.1.24
    blid: 3114491858472160
    password: 1:1569865134:LSBIihMHbypWFl3t
    continuous: false
    delay: 5
    ale nie mam nic nowego w HA :frowning:

a będziesz taki miły i zrobisz te integrację przez GUI po usunięciu z pliku.

oczywiście - przepraszam, już robię jak w instrukcji - 3 minutki i wracam :)))))

@macek - JESTEŚ MISTRZEM.
Bardzo dziękuje. Pół roku się z tym … . Chętnie bym Cię zabrał na piwo (teraz tylko z biedronki bo bary zamknięte).

Nie zrobiłem nic nadzwyczajnego, przeczytalem tylko dostępne informacje na ten temat w dokumentacji HA i w internecie (forum HA), oczywiście Roomby nie mam :grin:.

1 polubienie

Nie masz? Tym bardziej szacun.
Kurczę ja się jeszcze uczę tego wszystkiego i nie wszystko jest dla mnie jasne.
Chociaż po ostatnim rozsypaniu serwera i braku kopi zapasowej podczas przywracania nauczyłem się więcej niż myślałem, że wiem.
Teraz już wiem, że kopie nie zrobię jutro tylko dziś. To jedna z największych nauk.

coś nowego - dziś jest status “niedostępne” a nic nie zmieniałem :frowning:

Sprawdź czy Roomba ma nadal ten sam adres IP, docelowo przy takich integracjach najlepiej przydzielić stały adres IP do urządzenia.

1 polubienie

HMMM nie potrafię tego wyjaśnić.
U mnie wszystko ma adres stały - tak mi jest najlepiej, najwygodniej.
Straciłem też dostęp z aplikacji. hmmmm chyba musze wszystko od nowa zrobic

Po dodaniu ponownie do aplikacji dostał te same ip ale musiałem tylko integracje wywalić i dodać ponownie i na razie działa - zobaczymy jutro

pojawiło się nowe pytanie:
Jak skonfigurować call service node żeby wykonał sprzątanie (cleaning)?
domain: ?
serwvice:?
entity id to vacuum.odkurzacz
Data: cleaning -?

Wszystko opisane jest tutaj Vacuum - Home Assistant. Na początek potestuj w menu HA: Narzędzia deweloperskie, zakładka Usługi, po wybraniu usługi (service) będą dostępne opisy użycia i przykłady image

@macek - dziękuje za pomoc. Już wiem czemu nic mi się nie wyświetlało. Pomimo resetu serwerka nie miałem nic ale zrobiłem reset node-reda i wszystko samo się uzupełnia - dziękuje

Cześć. a czy komuś udało się zintegrować Roomba R1138? Skrypt z Python znajduje odkurzacz ale nie znajduje hasła.