Witam.
Wiem, ze jest możliwość zintegrowania Ropam Neo-gsm IP z HA, ale wiedza na ten temat jest bardzo nikła i fragmentaryczna.
Chyba pierwsza informacja jaka pojawiła się w tym temacie pochodzi z tej strony: https://smartnie.pl/domoticz/ropam-neogsm-ip-domoticz-api-i-inne-takie-tam/
Ale nic tam się od dłuższego czasu nie dzieje, natomiast ludzie coś grzebią w tym temacie i próbuja się porozumieć. Komunikacja miedzy tymi ludźmi odbywa się głownie poprzez odpowiedzi do komentarzy do oryginalnego projektu na githubie:
Postanowiłem założyć ten watek, aby komunikacja odbywała się w sposób bardziej “cywilizowany”.
Dodam, że do napisania tego wątku skłonił mnie wpis kolegi Dymbola, któremu (z tego co się domyślam) udało się zmusić Ropama do gadania z HA w dockerze (ja niestety mam “native” HA, więc będę musiał popracować nad rozwiązaniem). Link do githuba Dymbola:
Także, zachęcam obecnych i przyszłych zainteresowanych tematem, do pisania tutaj.
Ja raczkuję w temacie HA, dockerów i proxmoxów. Z tego co do tej pory wyczytałem, to docker jest chyba formą wirtualizacji, tylko, że na poziomie systemu (jeden linux, na nim docker, a w nim kontenery).
Tu jest fajnie wyjaśnione:
Docker możesz zainstalować w Proxmox(nie zalecam) jak i HA. Potrzebujesz do tego Linuxa. Jest też dostępna alternatywa w postaci Podman.
Instalacja w Proxmox: apt install podman
Ja osobiście postawiłem ten kontener (zwany tu podem) w Kubernetesie → https://k3s.io/
Jeśli używasz Proxmoxa to polecam postawienie wirtualki z np. Ubuntu/Debianem i tam zainstalowanie Podmana.
Ciekawą opcją z bogatą warstwą wizualizacji jest Portainer:
@osromocon Hej,
dokładnie jest to Konteneryzacja. Docker to tylko jeden z przykładów implementacji. Istnieje jeszcze LXC (szeroko uzyte w Proxmoksie), LXD, containerd, Podman (API zgodne z Dockerem). Tak naprawdę to tylko forma izolacji procesów, które posiadają własną przestrzeń nazw i tzw. cgroups.
Obserwuję z ciekawości ten temat i obiektywnie prosi się aby ktoś przerobił już dostępny obraz kontenera dla potrzeb HA. Czyli zrobił z niego “dodatek” niestandardowy, instalowany z repozytorium zewnętrznego. Dało by to wszystkim użytkownikom, mniej lub bardziej zaawansowanym w świecie HA i kontenerów, możliwość zainstalowania dodatku dla obsługi centralki Ropam Neo-GSM IP. Może nieśmiało zapytać producenta? Widać, że jest otwarty na integrowanie z zewnętrznymi systemami.
Czy jest możliwość sporządzenia dokładnej instrukcji dla mniej zaawansowanych użytkowników ?
Została mi zamontowana taka centrala pomimo informacji że ma to być neogsm 64 i jakoś chce z tego wybrnąć.
Ja niestety jestem zbyt zielony. Kolega, który pokazywał jak to zrobił, był bardzo zaawansowany w programowaniu i nie miał też czasu żeby prowadzić kogoś za rękę. Ja odpuściłem i kupiłem neo 64. Wg mnie nie działa to idealnie bo spokojnie da się przejść obok PIRa a sygnał do HA nie zostanie wysłany. No chyba że to wina centrali. Poprzednia działała lepiej w tym aspekcie.