Router lte w zestawie HA

Cześć, chciałbym się poradzić w temacie zakupu routera.
Wykorzystanie go do połączenia zdalnego LTE i mieć podgląd z kamery IP przez HA.
Docelowo miałbym służyć jako router WIFI domowy na jakimś łączu stałym.
Na ile czas pozwolił zebrałem wymagania i research sprzętu.
Jeśli chodzi o zdalny dostęp to do prywatnego adresu IP z LTE czytałem o opcji dostępu przez usługę VPN w chmurze (np, CloudFlare) lub fizycznym serwrze VPN (OpenVPN) postawionym na routerze.
Kamera IP miałaby się integrować z HA (przez jakiś dodatek - checking).

Lista sprzętu: Router + modem LTE, Kamera Reolink 520a, Switch PoE(wymagania kamery), HA zainstalowany na miniPC;

Wymagania dla routera:
Wifi 2.4 GH, Modem LTE sim lub usb + modem, Porty ETH 100Mb, DDNS,
System OpenWrt(posiada integracja HA?) ,VPN client (np cloudFlare,)
GoodToHave:
PoE (pod kamera 32mb/s Reolink 100Mb), Wifi 4 min, 5gHz, Telnet prot, MQTT, VPN server (np OpenVPN);
Po przeszukaniu ofert wytypowałem trzy :

  1. Mikrotik L009UIGS-2HAXD-IN
    image

+ma port PoE, ładny kolor, 8 gniazd ETH
-brak modemu LTE (± 150PLN + ryzyko ze nie bedzie gadal z ruterem)
cena ~500

  1. Mikrotik Chateau Lte6
    image

+ma modem LTE
-brak PoE (switch ± 150PLN)
cena 550

  1. Cudy LT700
    image
    +ma modem LTE, OpenWRT
    -brak PoE (switch ± 150PLN)
    420PLN

Na wszystkich zdaje sie mozna zainstalowac OpenVpn serwer.

Juz wiem, że Mikrotik to porządna firma a Cudy to chińska marketówka, niemniej jednak ma OpenWrt od razu - czyli HA integracje. nie wiem czy Mikrotiki z Router OS maja.

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Podpowiedź numer 1

musiałbyś mieć ofertę dostępu GSM z publicznym adresem IP, moim zdaniem kombinujesz całkowicie pod górę.

Podpowiedź numer 2

to już brzmi bardziej rozsądnie, oprócz tego masz inne możliwości zerotier tailscale bo cloudflare limituje dostęp do streamów wideo


Ale nadal nie wiem po co tak kombinować, skoro z HA idealnie się integrują modemo-routery Huawei w tym np. takie świetne choć już stare konstrukcje jak B525 czy B593 (skrinszocik z instalacji, gdzie już nie mam LTE więc nie pokażę jakie cuda są dostępne)
B525-2024-02-18_23-20
ale nawet mobilne “mydelniczki” się integrują, zalecam jednak konstrukcje stacjonarne

starsze modele TPLInk LTE też się podobno znakomicie integrują
wszystkie kupisz używane za jakieś niewielkie pieniądze

OpenWRT posiada

ale lepiej mieć sprzęt z prawdziwym OpenWRT, a nie chińskie firmware na bazie OpenWRT ale z nie wiadomo czym na pokładzie.

Tu przykład integracji z Gargoyle (inne otwarto-źródłowe firmware z uproszczonym interfejsem na bazie OpenWRT) przez UPnP

Dla normalnego OpenWRT integracja przez UPnP wygląda de facto w sumie tak samo


trackery możesz integrować tak

a na dowolnym routerze

albo lepiej

a jeszcze jeden przykład - światłowodowy Huawei (to sprzęt operatora) się po UPnP integruje tak


Moja propozycja - wybierz sobie jakikolwiek router, na którym da się odpalić OpenWRT wychodząc z założenia, że to będzie twój router na wiele lat, jeśli będzie miał USB to jest dodatkowy atut, bo można tam wpiąć modem GSM/LTE lub hilinka, albo wykorzystać w innych celach, a nie koncentruj się na sprzęcie z wbudowanym modemem.

W ogóle OpenWRT nie jest wyznacznikiem niczego, może być dowolny sprzęt na dowolnym sofcie, który ma elastyczne możliwości konfiguracji i będziesz umiał je wykorzystać, bo to nie sprzęt jest najważniejszy, a umiejętności jego użytkownika (chociaż jak kupisz jakiś paździerz, który nie daje się sensownie konfigurować, to nawet największe umiejętności nie pomogą) więc wybierz sprzęt na jakiejś platformie programowej, którą dobrze znasz i wiesz, że umożliwi wszystko co potrzebujesz.

Natomiast do niego podepniesz choćby modem-router LTE, który kiedyś wymienisz na jakiś inny sprzęt od dostawcy internetu, bez przewracania do góry nogami całej swojej sieci LAN.

Dzięki za opinię.
Tak najpierw miałbym IP prywatne z LTE potem zakładam, że publiczne z kabla lub Światła.
Stąd omysł zeby najpier chciałbym działać jako klient ZeroTier a później jako server OpenVpn.

Co do Huawei B525s-22, całkiem spoko , jest tego sporo w rynku : OpenWrt nie pójdzie, czy na nim pójdzie np ZeroTier?
Znalazłem jeszcze taki sprzet:
ZTE MF286D
image

I chyba wspiera OpenWrt i może da się np. ZeroTier podłączyć.
Ma dobry modem LTE (mam przynajmniej pewnosc ze dziala z tym routerem) , cena ~300PLN.

No OK to jeszcze raz, ale dobitniej - jako główny router wybierz to co lubisz/chcesz mieć na stałe (więc np. z opcją serwera VPN, może z USB i na wszelki wypadek obsługą modemów? w przypadku sprzętu pracującego pod OpenWRT właściwie jedynym warunkiem jest posiadanie USB i fakt, że sprzęt nie jest zabytkowy, gotowe obrazy ze wsparciem modemów “z pudełka” znajdziesz w dedykowanym polskim serwisie https://eko.one.pl/ jest tam baza sprzętu z wyszukiwarką, a jeśli sobie radzisz samodzielnie to możesz użyć oficjalnego podstawowego wydania i sobie doinstalować co tam chcesz - zwykłe buildy są bez modemów).

Jeśli chodzi o Huaweie, to zapomnij o jakimkolwiek alternatywnym sofcie na nich, zdecydowanie odradzam budowanie sieci wyłącznie w oparciu o jakiegokolwiek Huaweia (często mają wyłączone lub poukrywane wszelkie zaawansowane opcje dotyczące choćby konfiguracji LAN) ani o jakikolwiek router który zmienisz na inny za rok czy 2, więc to będzie twój router pomocniczy pracujący w charakterze modemu LTE, ponieważ nie masz publicznego IP to nie ma żadnego znaczenia że zepniesz te 2 routery kaskadowo - WANem Huaweia jest jego wbudowany modem, a LAN łączysz udając gniazdko dowolnego dostawcy w WAN głównego routera.

Zerotier to odpalisz np. jako Dodatek w HAOS, albo jak stryjenka woli na głównym routerze o ile da taką możliwość (na OpenWRT można go zainstalować).

Jak stryjenka woli, jeśli dasz sobie z tym radę, to nie widzę przeciwwskazań ALE nie miałem nigdy w ręce tego ZTE i nie mam motywacji by o nim czytać i poznać konstrukcję, ale na podstawie wieloletniego doświadczenia (przez sporo ponad 10 lat w 2 lokalizacjach miałem tylko dostęp do internetu przez GSM) nie wybrałbym go dla siebie, w ogóle do użytku pod OpenWRT unikałbym jakiegokolwiek “kombajnu”, czyli zintegrowanych kilku urządzeń w jednym, bo zawsze są stosowane przez ich producentów jakieś dziwaczne kompromisy.

Dodatkowym plusem oddzielnego modemo-routera GSM jest fakt, że możesz go umieścić w jakimś miejscu gdzie problemy z zasięgiem sieci operatora są najmniejsze = zwykle gdzieś na obrzeżach domu, czy na strychu, czyli przeważnie jest to zupełnie inne miejsce niż optymalne dla głównego routera, który zwykle najlepiej mieć w samym centrum. Wykorzystanie Ethernetu jako medium nie robi żadnych kłopotów pod względem odległości (100 metrów chyba każdemu wystarczy, a np. sprzętu USB nie umieścisz daleko od routera, a jak będziesz miał wszystko w jednej puszce to będziesz pewnie wędrował z tym routerem w jakieś dziwne miejsce… tu może taka opowiastka z innego miejsca - w całym domu było tylko jedno sensowne miejsce na montaż sprzętu - drewniana belka od sufitem z której był “widok” przez jedyne okno od tej strony budynku na jedyną stację bazową dającą wystarczający sygnał, by nie był wymagany montaż kierunkowych anten zewnętrznych, i to był obszar o wielkości mniej więcej 1 metr na 10 cm).

Może taki obrazek potrafi otworzyć oczy - obrzeża dużego miasta wojewódzkiego, to nie jest moja instalacja (nie używałbym u siebie mydelniczki, tylko coś stacjonarnego lub po prostu modemu USB wetkniętego w router, który sobie dobrze z tym radzi) w tym wypadku długość kabla USB ogranicza możliwość manewru, stan akumulatora - do wyrzucenia, bo jest już spuchnięty od pracy ze stałym zasilaniem, ale ten model nie działa bez aku…


No i do sedna - co widzimy na obrazku?
Przede wszystkim brak parametrów sieci charakterystycznych dla LTE, bo… modem “spadł” z LTE do 3G z powodu przeciążenia sieci i kiepskiego sygnału.

Planowana akcja naprawcza - wymiana na B593 lub B525 umieszczony w sensowniejszym miejscu, a w razie konieczności dołożenie zespołu anten kierunkowych.

Tak, zakładam, że jeszcze mogę błądzić.
Może to nie wybrzmiało jeszcze, a powinno - nie mam ulubionego systemu operacyjnego routera gdyż nigdy nie miałem potrzeby się takim zajmować, zsieci też raczej korzystam niż buduję.

Z tego powodu szukałem urządzenia które by zawierało wszystko w jednym czyli modem4G + Router + WiFiAccessPoint: czyli by ze sobą gadało z pudełka, dodatkowo zwartość pozwala to przenieść czasem na inną lokalizację.

Rozumiem Twoje podejście osobno modem 4G np. Huawei B525s-22 (4G)+ router np Mikrotik hAP ac³ (OpenWrt) i pierwszy by pracował jako bridge, a drugi np. jako klient ZeroTier (lub ZeroTier na HA) lub później server VPN.

Teraz porównuję routery: Mikrotik hAP ac³ vs ZTE MF286D - dzięki za linka

oraz modemy Huawei B525s-22 vs ZTE MF 286D:
pierwszy: CAT6, agregacja 2 pasm vs drugi CAT12 agregacja 3 pasm.

I teraz w obu przypadkach lepiej wypada ZTE MF 286D zarówno jako router(poza PoE) jak i modem(wgrany soft Nordic - bridge).
Moje rozumowanie jest więc takie, że mogłby spełniać rolę obecnie jako modem/router a w przyszłości - po przejściu na dostawcę internetu - ewentualnie jako sam router (po wgraniu lub nie OpenWrt nawet bez modemu).

Nie twierdzę, że ten ZTE jest zły, bo nie miałem go w rękach.
Za 300zł będąc na twoim miejscu pewnie bym go nawet wziął i od razu wrzucił mu OpenWRT by się przekonać na ile będzie elastyczny w przyszłej konfiguracji (tj.czy ma konfigurowalnego switcha by np. użyć jakiś port LAN w charakterze przyszłego WAN), bo w fabryczny soft na nim to nie wierzę jak w każdym innym podobnym sprzęcie.

Widzę, że wątek na jego temat ma ponad 100 stron :smiley:

instalacja softu też do banalnych nie należy, więc warto najpierw poczytać i zdecydować czy takie rzeczy ogarniasz.

Natomiast nie wiem w jakim stadium budowy masz docelowe miejsce i czy będziesz miał zasięg GSM w miejscu optymalnym dla głównego i jedynego routera.

1 polubienie