Router Netgear R6400v2 blokuje port 80 (web) do ESP8266

Witam,
mam taki problem, że mój router Netgear R6400v2 nie pozwala mi skonfigurować mojego ESP przez przeglądarkę internetową. Na początku próbowałem wgrać Esphome i skonfigurować przez HA i pliki yaml. Niestety mimo, że urządzenie się łączyło, co widziałem w konsoli oraz w routerze, to dodatek ESPhome nie mógł nawiązać połączenia z ESP. ESP cały czas było w trybie offline. Myślałem, że jest to problem z moimi modułami wemos di mini, dlatego sprawdziłem przynajmniej 3 moduły i na każdym ten sam problem.
Spróbowałem wgrać tasmotę i tak samo czyli esp łączy się z wifi, da się pingować , ale port 80 (web serwer) nie odpowiada.
Dopiero jak postawiłem na telefonie AP i do niego podłączyłem się ESP to port 80 jest dostępny i można skonfigurować moduł.
Co takiego mogę mieć włączone w routerze, że nie pozwala modułom esp na dostęp do portu 80?
Spotkaliście się z takim lub podobnym problemem?
Pozdrawiam Marcin

Na dobry początek to zalecam aktualizację firmware routera.

Normalnie to firewall routera zajmuje się takimi zadaniami, ale to gejmingowy router i ma gejmingowe słownictwo, przeczytaj rozdział od strony 43 do 57

i wyłącz wszystko co dorozumiesz jako opcje blokujące ruch/urządzenia, ewentualnie dodaj te ESP do białej listy.

A tak zupełnie na początek to w radiu 2,4GHz (strony 86-91) o ile mnie pamieć nie myli ESP pracuje tylko z kanałem 20MHz więc włącz albo “enable 20/40 MHz” albo jeśli jest taka opcja (bo instrukcja tyłka nie urywa) włącz tylko 20MHz.

Tak “poza konkurencją” to możesz jeszcze wyłączyć obsługę IPv6 oraz funkcje stanowiące “dopały do gierek”.

Elo, w końcu znalazłem chwilę czasu, żeby zajrzeć w opcje routera. Firmware jest najnowszy. Z instrukcją przewertowałem wszystkie możliwości i wychodzi na to, że router niczego nie blokuje:/
Nie mam pomysłu jak to ugryźć:/
Dodam, że mam dwie tasmoty, które są w sieci, działają (jeden z czujnikiem temp, drugi z przekaźnikiem) z HA, ale przez przeglądarkę nie mogę się do nich dostać.
Podrzucam screeny ustawień routera:





Więc załóżmy, że problem leży w zupełnie innym miejscu, użyj innej przeglądarki, ewentualnie wejdź na webserwer tego ESP np. z telefonu.

A tak z ciekawości jaki adres ma ten ESP?
(bo tak poza konkurencją, to nie widzę niczego co mogłoby być ESP na liście klientów routera na drugim obrazku, no chyba że nadmiernie go uciąłeś)

W ogóle to przyszło mi takie podstawowe pytanie - czy ten ESP (na jakim by nie był firmware) jest już skonfigurowany do pracy z twoją siecią WiFi?


Bo właściwie skąd przypuszczenie, że chodzi o port 80?

ESPHome standardowo go nie wykorzystuje (chyba że skonfigurujesz integrację webserwera), Tasmota i owszem.

Z telefonu też nie działa webserver, przeglądarką edge z lapsa to samo.
Tasmotę wgrywałem przez przeglądarkę i tam od razu konfigurowałem wifi. W konsoli widziałem, że bezproblemowo się łączy z routerem i esp jest na liście urządzeń w routerze.
Dodatkowo dodam, że nie da się pingować tych urządzeń.

Czyli, to nie problem z portem 80 tylko z komunikacją w ogóle.

Pokaż całość konfiguracji routera, jeśli masz obawy co do tzw. danych wrażliwych, to te screenshoty gdzie masz obawy wyślij na PW (tylko nie takie poucinane, żebym miał jakiś kontekst).

Wrzucam dodatkowo log, który przed chwilą wykonałem przy wgrywaniu tasmoty przez web na wemosa:


Standardowa konfiguracja, internet wpięty w WAN, reszta po stronie mojego routera, nic szczególnego, wszystko inne działa, oprócz ESP:

Taka propozycja - na 1 obrazku zmień
kanał z automatycznego na jakiś konkretny (w ciemnio sugeruję 1)
a tryb z 450Mbps np. na 150Mbps (jeśli taki jest, zrób SS z rozwiniętą listą to się wybierze)
WPA2 jest OK
klucz sieci najlepiej by był bez spacji i innych dziwnych znaków (tymczasowo wystarczy nawet taki:1234567890)
5GHz nas nie interesuje
wyłącz też wszelkie gejmingowe funkcje (skoro nie chcesz pokazać całego interfejsu to zrób to sam).

Jeśli nic nie pomoże to może zmień soft na Tomato.
Ja miałem podobny problem z asusem , zmieniłem na Merlina i teraz działa.

Pomogła zmiana kanału z automatycznego na konkretny. Wielkie dzięki, bo już siły nie miałem na to:)