Router reboot z poziomu HA

Witam i pytam jak mógłbym wykonać reboot routera ( Router MikroTik Chateau LTE12 4G LTE, RouterOS v7.3.1) z poziomu HA aby móc zareagować automatycznie na brak dostępu do internetu ?
ihc

Od kiedy to trzeba restartować router w przypadku braku dostępu do internetu? W dodatku Mikrotika?

A sposobów na zarządzanie zdalnie jest kilka, np.

Nie wiem od kiedy ale jak nie mam połączenia z siecią tylko ruch lokalnie to reboot routera i znów mam. (Na zdjęciu powyżej od 4 do 10 nie było)

Natomiast tą Mikrotik Router integration mam zainstalowaną ale i tak nie wiem co z tym fantem począć :slight_smile: za cienki jestem.
wan

Robisz sobie skrypt na Mietku

Screenshot - 24.10.2022 , 01_09_41

W integracji Mikrotik HA Musisz zaznaczyć Przełącznik skryptów.
Screenshot - 24.10.2022 , 00_53_57

Screenshot - 24.10.2022 , 01_18_11

Wyszukujesz skrypt.

Skrypt dodajesz sobie jako kartę lub wykorzystujesz w jakiejś automatyzacji.
.
Karata HA
Screenshot - 24.10.2022 , 01_13_03

API dla HA w Mietku musi mieć uprawnienia do wykonywanie skryptów.

Co do samego Mikrotika jest już wersja stabilna 7.5 / .6
Jeżeli polaczenie masz tak jak widzę LTE12 4G LTE to sprawdź czy nie jest to wina samego modemu LTE i czy nie można zresetować samego modemu USB.

1 polubienie

Dziękuję @artpc świetnie to wyjaśniłeś (choć pewnie z tym skryptem sobie nie poradzę ), nie wiem też jak mam sprawdzić czy to nie wina modemu, w statystykach routera też widzę tą “dziurę”.

1
2

PS. Czy to coś w ten deseń ? tylko zostawić /system reboot ? i które policy oprócz reboot ?
3

Wytłumaczcie mi Panowie czemu Wy się za to zabieracie od tzw dupy strony ?
Jakie Ha i po co on ma restartować router skoro taką funkcjonalność router posiada.
Funkcja Watchdog Mikrotika i masz to co chciałeś uzyskać a nie wymyślanie koła na nowo.

1 polubienie

Jest jednak pewna wada takiego podejścia - router będzie się permanentnie restartował w przypadku trwałej utraty połączenia i wyłoży sieć lokalną.
Można to jednak zrobić wewnętrznie i zresetować tylko USB.
Robienie tego via HA nie gwarantuje sukcesu …sam HA przy braku internetu przestaje w pewnym zakresie (nie wiem do końca w jakim?) i może to się nie udać. Poza tym musiała by to być jakaś “zmyślna” automatyzacja, która rozróżniałaby brak internetu (jako takiego) od braku internetu z powodu restartu routera.

1 polubienie

Zgadza się - dałem przykład jak to uzyskać prościej a dwa ustawia się czas po jakim router ma wykonać restart w przypadku braku pinga ( czyli nie od razu a np po 15 minutach ).
Używałem tego sam bo mi notorycznie router zwałał WIFI 2.4 Ghz z powodu zaśmieconego eteru przez routery od kablówek i pomagał restart.

U mnie też :slight_smile: … chciałem zwrócić tylko uwagę na co zwrócić uwagę :wink:

Bo kolega takie pytanie zadał w temacie.
Restartowanie całego routera i podłączonych do niego kilkunastu urządzeń (30) trochę mija się z celem. Przy braku pinga to restartuje się polaczenie/modem a nie cały router

Więc da się to zrobić z poziomy samego routera chyba ( nie mam takowej wiedzy ) poprzez skrypt właśnie a nie poprzez HA.
Ja dałem najprostszą metodę , restart trwa około do 2 minut w moim przypadku.

Przy braku Internetu spróbuj zrestartować modem

system/routerboard/ usb/power-reset duration=5

Jeżeli to zadziała nie będzie potrzeby restartować całego routera

3 polubienia

O tym wiem i tą funkcjonalność uruchomiłem
wd

a @RobinI30 wytłumaczył dlaczego to nie do końca fajne (jak internet padł z winy BTs czy operatora to router będzie się bez końca się resetował.

Dzięki @artpc o to mi chodziło, jak to zrobić aby całego routera nie restartować tylko sam modem. Rozumiem, że tak jak na Twoim screenie wpisując w terminal podane polecenie ?

Odetnie zasilanie modemu na 5 sekund, więc i zresetuje modem…

1 polubienie

Moja wersja to → RBD53G-5HacD2HnD, więc wychodzi na to, że da radę wykonać ten reset modemu, Watchdoga wyłączyłem, “czekam” (tak naprawdę wcale nie czekam) na przypadek braku połączenia z WAN-em.
Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc.

image
Graficznie to jest tutaj i nie trzeba pisać a tylko se wyklikać.

Wszystko ok, to wiem, jak jestem w domu to sobie poradzę, ale jak mnie jak zwykle nie ma to nie będę sąsiada prosił żeby mi w ustawieniach mojego routera grzebał czy prosił o to nastoletnią córkę, dlatego powstał temat czy nie da rady to poprzez skrypt z poziomu HA w button raz kliknąć i po sprawie jak zadziała to ok jak nie to czekaj na mój powrót.

Nie trzeba pisać skryptu. Zwykła automatuzacja może wysłać komendę shell dzięki usłudze.