Rozbieżność w pomiarach

Panowie,
proszę o informację skąd taka rozbieżność i jak temu zaradzić. Czujniki leżą koło siebie.

Xiaomi LYWSDCGQ/01ZM i SonOff TH10 z czujnikiem Si7021

2020-11-25 12_44_56-Window

Normalna rozbieżność wynikająca z użytych podzespołów, sprawdź w parametrach urządzeń jaka jest dokładność pomiarów tych parametrów. Te czujniki należy zawsze traktować jako “wskaźniki” temperatury i wilgotności a nie urządzenia pomiarowe :wink:.
Tak na szybko dla elementu Si7021, w specyfikacji jest:

 • temperatura
  zakres pomiarowy: od -10 do 85°C
  rozdzielczość: od 11 do 14 bitów (maks. 0,01°C)
  dokładność: ± 0,4°C czyli maksymalna rożnica pomiaru to 0,8°C
 • wilgotność:
  zakres pomiarowy: od 0% RH do 80% [RH]
  rozdzielczość: od 8 do 12 -bitów (maks. ±0,025% [RH])
  dokładność: ± 3% [RH]

[RH] to wilgotność względna wyrażana w procentach, jest to stosunek rzeczywistej wilgoci w powietrzu do maksymalnej jej ilości, którą może utrzymać powietrze w danej temperaturze.

1 Like

Dokładnie tak - trzeba by sprawdzić w danych katalogowych dopuszczalną odchyłkę dla zastosowanych sensorów w tych czujnikach.

Jakkolwiek na to nie patrzeć LYWSD03MMC wydają się być bardziej wiarygodne (mimo braku danych katalogowych, wygląda na to, że SHTV3 są kalibrowane fabrycznie tak jak inne zbliżone modele Sensirion’a choć podejrzewam, że może to być proces w wersji uproszczonej - np. identyczna kalibracja całego wafla, co może dawać wynikowo lepsze i gorsze sensory wciąż mieszczące się w specyfikacji, być może wyższe modele to po prostu selekcjonowane egzemplarze z tej masówki) a najbliższy im model ma specyfikację dużo lepszą od wspomnianego wyżej Si7021- testowałem LYWSD03MMC z kilku różnych partii i zbieżność ich wyników jest doskonała (w okolicach 0,1°C i koło 1%RH).
O dziwo budzik Qingping odstaje od nich dość systematycznie (pod względem RH).

Druga kwestia - na stabilizację wskazań trzeba poczekać kilka dni - to skutki uboczne procesu technologicznego (w przypadku nowych fabrycznie czujników ale podobne zjawisko może wystąpić np. po zawilgoceniu sondy).

I kolejna - czujniki wilgotności podlegają starzeniu (natomiast temperatury zwykle nie), co ważniejsze są na rynku sensory, które są fabrycznie kalibrowane, a są takie, które nie mają takiego etapu w procesie technologicznym. “Słynne” DS18B20 (i pokrewne) mają nieliniową charakterystykę (a konstrukcja pochodzi z czasów, gdy nie było mozliwości programowej korekcji wykonywanej jeszcze wewnątrz samego sensora.

Znalazłem chyba problem, xiaomi ładnie synchronizuje temperaturę z HA, sonoff nie… czyli do póki nie restartuje urządzenia to temperatura jest od ostatniego restartu, zarówno w HA jak i aplikacji ewelink. Macie pomysł jak wymusić aktualizacjie czujników na SonOFF?

mam mnóstwo sonofów, i nie widzę takiej przypadłości, czasami odczyty mają dłuższy czas bez zmian, jeżeli temperatura się nie zmienia, ale jak się zmienia to reagują szybko.
W zaznaczonym miejscu temperatura odczyt jest około co 4 minuty a pomiędzy 11sta a 13sta są tylko 3 odczyty