Różnica w pracy systemu HA SSD M2 vs 2.5 ssd

Witam czy będzie zauważalna różnica w pracy systemy pomiędzy SSD M2 a ssd 2.5 cala ? Ponieważ posiadam dyski goodram SSD M2 250gb 96% życia oraz crucial niebieski 1 TB 55% a aktualnie mam system na dysku 2.5 cala Goodram 250 GB stan 96%. Zastanawiam się czy zmienić na ssdm2 czy pozostać na SSD 2.5 jak myślicie?

Jedyna różnica jaką mógłbyś zobaczyć to w czasie dostępu - dyski sata z reguły mają dłuższy czas dostępu i wolniejszy odczyt małych bloków, co przy ładowaniu danych z bazy danych może wpływać na wydajność. Ale czy będzie to dla Ciebie zauważalna zmiana to trudno powiedzieć - myślę, że nie.

Właśnie jak klikam na historię to odrazu się wyświetla po kliknięciu na 2.5 SSD.Czyli home assistant zostawić 2.5 cala ssd M2 wykorzystać do PC chyba

Aktualnie wykorzystanie dysku 215gb/250

Nie wiadomo, gdyż informacja o fizycznym formacie urządzenia m.2 nie definiuje jaki masz interfejs, równie dobrze może to być m.2 sata i wtedy wydajność obu rozwiązań jest podobna.

PS na PW na innym forum nie podałeś wystarczających danych, tutaj też troszkę za mało - podaj konkretne modele, to wtedy mogę to ocenić subiektywnie.
Niektóre modele Goodram wymagają krytycznej aktualizacji firmware

Chodzi mi czy w tym modelu będzie różnica.
MSI ADL-039BDE

Chodzi o modele ssd.
W tym NUCopodobnym MSI masz jeśli mnie pamięć nie myli m.2 nvme pcie 3.0 x4.

Czyli na to wychodzi że ten 1 TB tylko jest kompatibilny

Oba samce oba kotne (oba to m.2 pcie3.0 x4 nvme), ale chyba bym wybrał Cruciala (mimo sporego zużycia ma szanse popracować wiele lat dzięki swojej dużej pojemności, no zależy jeszcze jak będziesz ją wykorzystywał, ale może nie ma sensu go używać, bo w innym zastosowaniu wykorzystasz go lepiej?).

Oba będą miały wyższą wydajność od typowego sata.
Możesz sobie na próbę użyć oba jeden po drugim i wybrać wg własnego uznania (prosty benchmark jest wbudowany w Dodatku HDD Tools).

Abyś miał jakieś odniesienie - to jest całkiem przyzwoity wynik dla budżetowego dysku nvme

[Tue Apr 30 14:23:12 CEST 2024][INFO] Run performance test
     Category                  Test                      Result              
HDParm                    Disk Read                 1139.08 MB/s             
HDParm                    Cached Disk Read          614.65 MB/s              
DD                        Disk Write                649 MB/s                 
FIO                       4k random read            160000 IOPS (640000 KB/s)
FIO                       4k random write           55501 IOPS (222005 KB/s) 
IOZone                    4k read                   309214 KB/s              
IOZone                    4k write                  190786 KB/s              
IOZone                    4k random read            65949 KB/s               
IOZone                    4k random write           294555 KB/s              

                          Score: 55689                                       

tak swoją drogą aktualizacje firmware są dla obu

dla goodrama dotyczy to wersji firmware U0806A, więc przeczytaj instrukcję, zanim podejmiesz jakiekolwiek próby, Wilk Elektronik przewidział możliwość aktualizacji i sprawdzenia aktualnej wersji tylko pod Windows
narzędzie Optimum SSD Tool
https://www.goodram.com/wp-content/uploads/GOODRAM_OST_Setup-7.zip
firmware wraz z instrukcją
https://www.goodram.com/wp-content/uploads/Firmware_PX500_U0806U0.zip
być może twój egzemplarz nie wymaga aktualizacji, ale nie wiem nie miałem tego modelu w ręce

Crucial masz najprawdopodobniej (no na 100% w/g zdjęcia) już fabrycznie na najnowszym firmware P2CR033

Wybrałem 1 TB crucial system postawiony z kopi zapasowej w mgnieniu oka.
Jak przenosiłem kopię to nawet starego HA nie wyłączałem, zrobiłem to na końcu wtedy kiedy zmieniałem IP ze starego HA i przypisywałem adres do nowego.Kopia przywrócona 534mb poprzez www która wcześniej ściągnąłem na telefon.5 minut roboty