RPi 3 przestał działać LAN

Po zakupię używki wgrałem HA. Normalnie wszystko ładnie weszło, połączenie LAN działo. Świeciły się obie diody. Zasilanie z ładowarki telefonu.
RB było podłączone do routera. Potem przeniosłem je do pomieszczenia z inwertera, gdzie miałem loco m2 jako klient wifi i LAN podłączyłem do RB. Diody na porcie tylko czasem mignęły. Teraz nawet z routerem nie działa. Zrobiłem pliczek do łączenia się przez wifi, ale działo to chwilę. Jak włożę kartę z solar asisstantem działa po wifi. LAN nie świeci.

  1. To w końcu co tam masz - Solar Assistanta czy Home Assistanta? (to totalnie różne projekty) (póki nie odpowiesz nie będzie wiadomo gdzie ma być wątek, tymczasowo jest w sprzęcie), jaki to model maliny 3B czy 3B+ (modele 3A i 3A+ wykluczam, bo nie mają karty Ethernet).

  2. Użyj innej karty TF (by się nie pozbywać aktualnej instalacji) i zwykłego desktopowego Raspbiana (RPi OS), to w łatwy sposób mając podłączony monitor będziesz widział co się dzieje ze sprzętem (w przypadku niektórych projektów też lokalna konsola czyli monitor i klawiatura się zwykle przydaje, ale SA nie znam w ogóle, a w HA coś poradzimy, ale podłącz monitor i klawkę)

  3. Jeśli kontrolki LAN są martwe, to albo masz uszkodzony kabel, albo uszkodzeniu uległa karta Ethernet onboard (można użyć niektórych kart Ethernet na USB, ale konkretów nie podam, za kilka dni mogę sprawdzić czy w HAOS jest obsługiwana jakaś z kart zamieszkujących szufladę to niestey tylko przenośnia - de facto muszę znaleźć)

  4. WiFi w malinach to generalnie masakra (ze względu na symboliczny tor antenowy), więc wymagają dobrego sygnału i montażu w plastikowych obudowach (a nie w radiatoro-kanapce, ani żadnej metalowej obudowie przemysłowej)

  5. Masz inny zasilacz w szczególności sprawny i o niezbędnej obciążalności to użyj go. Jeśli umiesz zasilać malinę przez goldpiny, to zrób to w ramach testów (zamiast USB! nigdy równocześnie!) oczywiście z odpowiedniego zasilacza. W przypadku Raspbiana desktopa o problemach z zasilaczem świadczy ikona błyskawicy wyświetlana gdzieś w okolicy górnego rogu ekranu, w HA jest dostępny odpowiedni sensor (przynajmniej dla instalacji HAOS)

  6. Zrób jakieś fotki z natury, jeśli to HAOS to chciałbym zobaczyć też co widać na monitorze nawet w takim stanie jak masz teraz, czyli z nieświecącymi kontrolkami Ethernetu (i ewentualnie musisz też mieć możliwość wykonania paru poleceń z konsoli więc i klawka się przyda)

  7. Problem może tkwić w konfiguracji twojej sieci jeśli za AP-klientem nie działa DHCP (co jest dość typowe), to konieczna jest konfiguracja statycznego IP.
    Jeśli ten klient bezprzewodowy pracuje w trybie WISP (lub innym podobnym), to może tam być sieć za własnym NATem, więc w ogóle opisz szczegółowo konfigurację swojej sieci.

  8. I pokaż plik, którym przekonfigurowałeś network managera do używania karty WiFi (bo może wyłączyłeś kartę Ethernet?)

Jeśli grzebałeś w ustawieniach sieci w HAOS, to dla początkującego najprostszym rozwiązaniem jest reinstalacja od zera (można wszystko naprawić, ale kiedyś spędziłem zdecydowanie za wiele czasu na zdalną walkę z tego rodzaju problemem, więc nawet nie proponuję rozwiązywania tego z konsoli, ale jest to możliwe jeśli ogarniasz temat sieci). A jak rozumiem to zupełnie pusta instalacja więc nie ma czego żałować (a nawet jeśli jest czego, to chyba zrobiłeś chociaż jeden backup po konfiguracji?)

Tak na szybko.
Ad. 1
Na jednej karcie mam HA, a na drugiej SA.
Malina to 3b+.
Ad.2
Tu też jest problem, bo na raspbianie po HDMI do tv nie ma obrazu. Na HA powinna być konsola, a tv nie wykrywa obrazu.
Ad.3
Sprawdzałem różne kable i routery.
Ad.4
Z solar asisstantem po wifi nie ma problemu.
Ad.5
Przygotowałem przetwornicę 5V5A i podłączyłem przez piny.Nic nie zmieniło.
Ad.6 Na HA brak obrazu. Jak włączam malinę tv się wzbudza, ale obrazu brak.
Ad.7. wifi jest ok. DHCP jest na ont. Reszta routerów działała jako switch.
Ad.8

[connection]
id=my-network
uuid-72111c67-4a5d-4d5c-925e-f8ee26efb3c3
type=802-11-wireless
[802-11-wireless]mode=infrastructure ssid=sensor
# usun znak # ponizej jesli nazwa Twojej sieci (SSID) nie jest rozgtaszana przez Twój router.
#hidden=true
[802-11-wireless-security]
auth-alg=open
key-mgmt=wpa-psk
psk=969nokia
[ipv4]method-auto[ipv6]
addr-gen-mode-stable-privacy
method-auto

masz trzecią kartę czy ten HA jest “pusty” i możesz zainstalować go od zera?
nie rozumiem jednak taktyki - zarówno SA jak i HA wymagają pracy 24/7 więc nie da się ich używać przekładając karty - jeśli chcesz mojej porady od serca to użyj ten sprzęt na SA, bo na HA jest w 2024 roku za cienki.

3B+ nie ma wady fabrycznej, którą miało 3B więc to jest jakby pozytywna informacja

No cóż, może jest zjaranie HDMI, ale najpierw przetestowałbym podłączenie do normalnego monitora komputerowego (bo tryby graficzne w których startuje konsola mogą być niestrawne dla tv), w ogóle to wyjście HDMI maliny można konfigurować i to dość elastycznie - zgodnie z dokumentacją maliny, ale najpierw trzeba wiedzieć co się chce uzyskać…

Tryb graficzny desktopowego Raspbiana działa w normalnym full-HD (1080p@60Hz) i to jest raczej strawne dla każdego współczesnego TV dlatego sugeruję RPiOS do testów sprzętu.

Ad 3, 5, 6, 7 tu wierzę w Twoje umiejętności, niestety bez sprzętu w ręce nie mam pomysłu na diagnostykę zdalną (jeśli jesteś z okolić Wrocławia to możesz podrzucić na test, za jakiś czas będę w okolicy Czaplinka/Drawska Pomorskiego na urlopie to i tam mógłbym przetestować, ale takie ustawki to na PW), jeśli to malina z drugiej ręki to SoC może mieć spalone niektóre komponenty…

a umiesz przygotować plik, który usuwa konfigurację WiFi a przywraca Ethernet?

bo ten co masz to jest
w katalogu network
pod nazwą dokładnie (bez żadnych rozszerzeń) my-network
i partycja fat32 na nośniku USB jest jedyna (edit: i nie jest bootująca) i ma label CONFIG ?

W mordę - to się zmieniło od czasów gdy używałem malinę… teraz katalogi mają być \CONFIG\network\

Małe wtrącenie - tylko takie szczególiki to powinieneś Ty podać, a nie ja (po szukaniu w dokumentacji), a widząc to czego się spodziewałem, że napiszesz bym raczej zauważył czy jest OK czy nie.

Jeśli chodzi o zawartość to powinna być taka (wywaliłem komentarze, ale w wielu miejscach brakowało znaków nowej linii - tak jakbyś go edytował windowsowym edytorem nie przystosowanym do linuxowych plików…) edit były też inne błędy

[connection]
id=my-network
uuid=72111c67-4a5d-4d5c-925e-f8ee26efb3c3
type=802-11-wireless

[802-11-wireless]
mode=infrastructure
ssid=sensor

[802-11-wireless-security]
auth-alg=open
key-mgmt=wpa-psk
psk=969nokia

[ipv4]
method-auto

[ipv6]
addr-gen-mode-stable-privacy
method-auto

powyższe przy założeniu, że uwierzytelnianie w WiFi masz WPA2-PSK z hasłem 969nokia i SSID sensor jak w tekście

jeśli chcesz włączyć kartę Ethernet (przewodową) to plik powinien wyglądać z grubsza tak

[connection]
id=Home Assistant OS default
uuid=f62bf7c2-e565-49ff-bbfc-a4cf791e6add
type=802-3-ethernet
llmnr=2
mdns=2

[ipv4]
method=auto

[ipv6]
addr-gen-mode=stable-privacy
method=auto

PS Zdecydowanie zalecany edytor dla windowsa (ale jak jest już spaprany plik tekstowy, to trzeba go skonwertować na linuxowy! sama edycja nie wystarczy, znajdziesz to w menu)
https://notepad-plus-plus.org/downloads/
Przy okazji widzę, że nie wygenerowałeś własnych UUID tylko skopiowałeś jakieś z dokumentacji…

PPS a tak w ogóle to mając malinę z HAOS podłączoną po kablu mogłeś zmienić konfigurację sieci na WIFI bezpośrednio z GUI HA zamiast tworzyć plik z błędami, który zapewne rozwalił network managera, i raczej to z tego powodu HAOS nie łączy się z siecią
(na szczęście to jest raczej odwracalne - poprawiony plik teoretycznie powinien zostać wczytany przy bootowaniu, oczywiście o ile ktoś nie pozmieniał zawartości e-fuse w tej malinie…)
W sumie problem z e-fuse można obejść wystarczy, że na pendrive partycja nie będzie oznaczona jako bootująca - zwykłe sformatowanie w windowsie to powinno załatwić (jeśli bootloader ustawiony w e-fuse do bootowania z USB trafi na niebootującą partycję to powinien wykonać fallbacka na kartę TF), przypominam o etykiecie partycji! CONFIG