RPI + Home Assistant OS + Ruter z Modemu USB

Witam.
Potrzebuje zrobić tymczasowy Ruter na budowie z RPI3. Modem USB będzie z HiLinkiem.
Czy jest to możliwe do zrealizowania na Home Assistant OS ?
Tu jako człowiek początkujący mam problemy nawet z terminalem.

Na Domoticzu (debianie) dałem rade.

Chcesz aby RPi3 był router z dostępem do internetu przez modem HiLink oraz działał na nim HA? Teoretycznie możliwe: najpierw robisz router dostępowy a potem dodatkowo instalujesz HA w dokerze.

Tak jak piszesz Modem USB jako Ruter.
A nie da rady w tym systemie Home Assistant OS tego ugryźć ?
Widze że w oficajnych Addsach jest DHCP server ale nie wiem jak uruchomić kartę Wifi w Hassio :frowning: ?

@GigiPawel projekt dodatku wygląda na porzucony, ale spróbować możesz:

Wg mnie nie, nie udało mi się dodać modemu Huawei E3372 do HA i skorzystać z prostej integracji SMS notifications via GSM-modem - Home Assistant. Podobnie porażką zakończyło się dodanie modemu E3131 i innych starszych modeli, może robiłem coś źle.

Jako tymczasowe podłączenie zdalnej lokalizacji do firmowego VPNa stosuje modem Huawei B315 + bramka VPN, działa to zdecydowanie stabilniej niż modem USB podłączony bezpośrednio do bramki VPN. W Twoim przypadku zamiast bramki VPN podpinasz RPi z zainstalowanym HA z oficjalnego obrazu.

Jaka i co to bramka VPN ?

image
Niestety nie instaluje się.

Routery Mikrotika, w domu używam Mikrotika hEX S.

Poszukaj jakiegoś forka, który ktoś aktualizuje np.

jakkolwiek nie wróżę sukcesu w inny sposób niż zaproponował wyżej @macek

Posiadam modem HUAWEI E173. Udało mi się podłączyć pod omawianą integrację - HA go widzi.
Aby go dodać musisz wyłączyć HILINK-a i przełączyć modem w tryb NDIS. Wtedy HA go będzie widział.
Ja na razie chce przetestować czy mi sms odbierze - więc na razie się bawię.

Zrobiłem to, Windows nie wykrywał modemu jako HLink ale HA na RPi nadal nie rozpoznawało modemu, może coś się sie zmieniło w HA bo trochę czasu od moich testów upłynęło a może robiłeś to technicznie inaczej niż ja.

Wydałem tylko jedną komendę : AT^U2DIAG=0
Wsadziłem do USB i udostępniłem via PROXMOX.
Zobaczył go jako /dev/ttyUSB0 ( czego wcześniej nie było jak modem miał włączonego HILINKA).
Teraz nie wiem jak się dobrać do SMS - bo potwierdzenie na telefon dostałem że karta w modemie odebrała.

Działać działa bo poprzez usługę wysyłam tekst z HA jako sms na mój telefon.
Tylko nigdzie się nie doczytać nie mogę czy działa to w drugą stronę ( bo chciałbym odbierać sms ).
Bo chyba wyciągniecie tego w prosty sposób nie jest proste w HA.

Przerobienie E3372s-153 HiLink na zwykły modem

Rok 2015 - jak aktualny temat jeszcze to może Ci pomoże.

lub :
USB 4G/3G modems setting

AT^U2DIAG=0 w Huawei’ach wyłącza jedynie pozostałe funkcje urządzenia kompozytowego poza modemem (np. emulację CD-ROM czy czytnik kart TF), dzięki temu nie trzeba wywoływać ani funkcji eject, która umożliwia przełączenie z trybu CD-ROM do trybu modemu, ani usb_modeswitch, ale jeśli dobrze pamiętam by to zadziałało modem musi być już w trybie modemu, a nie hilinka (więc najpierw trzeba zmodyfikować z hilinka do tradycyjnego modemu).

Część posta niżej jest “z innej beczki”, bo dotyczy właśnie hilinków.

Hilinki za to mają obsługę api, praktycznie identycznego z tym stosowanym w stacjonarnych routerach GSM Huawei i wspieranego przez integrację:

ale chyba nikt (wśród ludzi których znam również z innych forów) nie próbował jej użyć z hilinkiem w postaci sticka (a przynajmniej się z tym nie spotkałem, ta integracja swoją drogą miała piękny debiut - działała idealnie na samym początku gdy była konfigurowana wyłącznie z yaml, potem długo, długo były problemy po wprowadzeniu GUI, ale w tej chwili działa całkiem OK i ma sporo więcej możliwości).

Jakkolwiek w tej integracji nie ma opcji czytania SMS z routera/hilinka, mimo możliwości sprawdzenia ilości SMSów w każdej ze skrzynek

To wszystko powyżej nie zmienia jednak faktu, że nie widzę możliwości stworzenia routera na bazie instalacji HA (co jest przewodnim tematem tego wątku).