RPi lub ESP32 jako zdalny serwer bluetooth

Beta HA core działa moim zdaniem dość dobrze (na tyle, że zaktualizowałem instalację “produkcyjną”), system to oddzielna aktualizacja.

No i znowu nie wiem co dalej: ESP Web Tools nie wspiera mego esp - wyskakuje komunikat: Failed to download manifest
:frowning:

Więc może ściągnij wsadowy plik .bin i wgraj go do ESP. Ja używam tego programu (Dla Windows plik do uruchomienia nie trzeba instalować).

Bardzo chętnie, tylko nie wiem jaki bin i skąd mam pobrać.

Przepraszam za być może banalne pytania ale esp32 i jego programowanie to dla mnie totalna nowość.

A wystarczyło poczekać te parę dni albo odważnie skorzystać z bety HA…

Zauważ, że @angler zaproponował zupełnie inny projekt, a zabawa z przyciskami przy flashowaniu obowiązuje zawsze gdy chcesz wgrać coś radykalnie innego.

A teraz będę bronił rękami i nogami tego co zaproponowałem wcześniej - to jest (a właściwie będzie za parę dni) rozwiązanie typu “plug and play”, no ale masz wybór zrobisz co uważasz za stosowne.

Wiec @szopen ma rację proponuję również poczekać.
Ale jeśli chcesz na początek poeksperymentować, to możesz wgranie bin z projektu OpenMQTTGateway.

Pod tym linkiem jest zakładka z web narzędziem do wgrania pliku.
Z rozwijalnej listy wybierz esp32dev-ble klikasz instal, z nowo otwartej listy wybierasz urządzenie (konwerter na płytce), które komunikuje się po podłączeniu kablem do USB. Następnie połącz i płytka powinna przyjąć oprogramowanie.


UWAGA! Jeśli ten eksperyment zakończy się sukcesem dla Ciebie i będziesz chciał iść z tym projektem dalej, to po skonfigurowaniu brokera MQTT w ustawieniach OMG na tym ESP32 i uzyskaniu połączenia do HA, powstaną automatycznie encje wykrytych urządzeń BLE. Może mieć to znaczenie i dołożyć pracy przy kolejnej innej integracji. Dlatego proponuję poczekać na coś co będzie w pełni wspierane i utrzymywane przez twórców HA.

1 polubienie

Jasne, szanuje, jak najbardziej.
Chyba się nie rozumiemy: mam wgrane ESPHome version 2022.8.3 compiled on Sep 7 2022,
Ha mam już zaktualizowany do 2022.9 (wyszedł officjal).
Zostało wgrane zgodnie z twoimi instrukcjami poprzez ESPHome z poziomu HA.

I dalej nie umiem uruchomić tam bluetooth

A to się nie zrozumieliśmy, myślałem, że mówisz o ESPHome Bluetooth Proxies
(tam się wgrywa z automatu prekompilowany bin i on po prostu działa, reszta cudów tego projektu to automatyczny import do dashboardu ESPHome, gdzie możesz sobie edytowac YAML post factum i kompilowac FW typowo pod siebie).

Jeśli w kodzie YAML w ESPHome chcesz wykorzystać to

esp32_ble_tracker:
  scan_parameters:
    active: true

bluetooth_proxy:

to musisz skompilować firmware w ESPHome w świeżo sciągnętej wersji developerskiej (w 2022.8.3 po prostu się nie skompiluje, a nie wiem kiedy wyjdzie stabilna wersja ESPHome 2022.9.0, natomiast HA faktycznie wyszedł przed chwilą we wrześniowej wersji i dopiero mi się pojawił więc już nie musisz czekać).

Cała magia ESPHome Bluetooth Proxies polega na tym, że jest to “przezroczysta” bramka BLE i po prostu urządzenia BLE dla których istnieją już oficjalne integracje zostaną znalezione automagicznie (urządzenie na bazie ESPHome nie ma żadnych encji, bo ten firmware to taki “golas”, jeśli chcesz mieć jakieś wodotryski, to dorzucasz je do YAMLa i kompilujesz nowy soft).

1 polubienie

ok. Super. Już się bardziej rozumiemy :slight_smile: To przeze mnie bo piszę trochę chaotycznie.
Próbowałem i tak i za pomocą ESPHome Bluetooth Proxies

Już wrzucam wariant z opisu @angler - i będe kombimował.
Jeśli się nie uda to poczekam na oficjalne ESPHome 2022.9.0
Dziękuje ślicznie za cierpliwość.

Edit:

Podoba mi się “automagicznie”
Zapamiętam i dodam do mego słownika :slight_smile:

Nie musisz czekać, wersję dev można zainstalować równolegle do stabilnego ESPHome (one się nie “gryzą”).

Ale może wróćmy do podstaw - Dodatek ESPHome służy tylko do tworzenia nowych softów (“wsadów”/firmware) dla ESP, on nie ma nic wspólnego z integracją ESPHome.

Integracja natomiast w wersji HA core 2022.9.0 już obsługuje to co trzeba.

Właściwie to samo ESPHome w sensie integracji nie ma tu za wiele do gadania (stąd brak encji, po prostu ESP32 ze wskazanym firmware przechwytuje pakiety BLE i odsyła je do HA po LAN/WiFi), bo sprzęt BLE jest obsługiwany przez nową natywną integrację Bluetooth (ona wspiera teraz prawie dowolne dongle USB i/lub bramki ESPHome Bluetooth Proxies) oraz jej podintegracje (takie jak Xiaomi BLE czy BTHome)

Szczerze mówiąc nie czuję się na silach wytłumaczyć czemu to są 2 oddzielne światy, ale Dodatek ESPHome stanowi tylko IDE do tworzenia firmware - on nie ma nic wspólnego z integrowaniem się gotowych urządzań z HA.

Może taki obrazowy przykład: gdybym chciał zbudować urządzenie na bazie ESPHome, które użyjesz w swojej instalacji HA, to ja potrzebuję do tego Dodatku ESPHome (albo dowolnej innej instalacji tego IDE, by skompilować firmware i ewentualnie je od razu wgrać do sprzętu ESP), natomiast Ty w swoim HA nie musisz instalować nic, bo Integracja (z urządzeniami na bazie ESPHome i włączoną integracją api: oraz IP uzyskiwanym z DHCP) jest wbudowanym elementem HA core i po prostu jeśli tak zbudowane urządzenie znajdzie się w tym samym LAN co twoja instalacja HA, to HA znowu automagicznie :stuck_out_tongue_winking_eye: wykryje to urządzenie (o ile tylko sobie nie wyłączyłeś discovery: w swoim HA).

PS Słowo “automagicznie” które użyłem pochodzi ze specyfikacji SCSI sprzed mniej więcej 30 lat (o ile jeszcze ktoś tu pamięta, że coś takiego istniało), a dokładniej ze specyfikacji protokołu SCAM

1 polubienie

Taka mała aktualizacja, teraz w prekompilowanym firmware jest już encja - przycisk trybu awaryjnego (zoptymalizowano też ustawienia trackera BT) i do “obsługiwanych z pudełka” doszedł jeszcze jeden moduł z przewodowym Ethernetem (ale bez PoE): Wireless-Tag WT32-ETH01

OFF TOPIC
HAOS beta też się doczekał drobnych poprawek i w wersji 9.0rc2 zastosowałem go na wszystkich instalacjach do których w razie czego mam fizyczny dostęp.

1 polubienie

Mam już działający pod ESP32 moduł z BME280 i nasłuchiwaniem czujnika Mi-Flora.
Czy wystarczy, ze dodam troche kodu YAML w jego konfiguracji i uzyskam funkcje Bluetooth Proxies?

np. ten fragment:

esp32_ble_tracker:
  scan_parameters:
    interval: 1100ms
    window: 1100ms
    active: true

bluetooth_proxy:

Tak, tyle wystarczy, tylko przynajmniej teoretycznie skompilować to trzeba we wrześniowym ESPHome (u siebie kompilowałem w dev, bo paręnaście dni temu sierpniowa nie pozwalała na kompilację, a nie zwróciłem uwagi czy weszło to już do stabilnej).

edit: “wrześniowe” (rocznicowe) wydanie ESPHome ma zupełnie zaskakujący numer 2022.8.2, więc każda wersja >=2022.8.2 jest OK

o czym można przeczytać na … Open Home.

1 polubienie

Ponieważ mam trochę słaby zasięg bluetooth w RPi4 (podłączenie dysku pod USB pogorszyło, a dodatjowo jak podłączyłem monitoring UPS pod USB, to sprawiło że z trzech czujników działał jeden) próbowałem zrobić bramkę na ESP32-cam.
Czujniki to xiaomi Mijia lywsd03mmc z oprogramowaniem ATC Custom. Z ESPhome wgrałem konfigurację do ESP32 to wyświetlała mi się tylko signal_strength. Jak wgrałem tasmotę to czujniki pojawiły się w interfejsie webowym, ale w HA nie widoczne (w integracji tasmota pojawiła się płytka z sensorami diagnostyki płytki ale stan nieznany, a czujników Mijia brak. Próbowałem SetOption19 1, ale w integracji MQQT cisza.
W głowie nowe pomysły, to do czujników Mijia wgrałem oryginalne oprogramowanie xiaomi. I tu zdziwienie bo czujniki pojawiły się w integracji bluetooth, wcześniej działały tylko z Passive BLE monitor.
Kolejna próba, wgrałem konfigurację ESPhome ze starą metodą bramki-sukces czujniki są.
Następnie dopisałem konfigurację dla proxy bluetooth i też sukces bo zasięg poprawił się.
I teraz kolejne zadanie: chciałbym w czujnikach Mijia mieć alternatywne oprogramowanie, tylko co wgarć i czy komuś to działa z bramką proxy i nową integracją bluetooth ?

Miałem wgrane https://github.com/pvvx/ATC_MiThermometer/raw/master/ATC_v38.bin.
Pozostałe tematy też przeczytałem. Toteż pytanie czy ktoś używa oprogramowania ATC z bramką na ESP32cam i działa.

Kiedyś mi w ogóle Bluetooth nie działał w module ESP32-Cam, więc wykorzystałem go zgodnie z przeznaczeniem, obecnie prawdopodobnie to się nawet nie skompiluje, bo wsad wyjdzie chyba większy niż jest dostępny flash, musisz przetestować i sam zdecydować czy BT czy kamera (profilaktycznie bym ją zdemontował, bo jest potencjalnym źródłem zakłóceń), możesz sobie zrobić backup obecnej konfiguracji i softu, to najwyżej przywrócisz do stanu obecnego.

Potwierdzam w ESP32cam albo kamera albo bluetooth, bo wsad za duży.
Bramka proxy działa świetnie ale nie wiem dlaczego tylko z oryginalnym softem w czujnikach.

Teraz walczę z BLE Client i próbuję wydobyć dane z wagi smart Overmax iBalance. Coś czytam, ale wartości z sensorów nie wiem co oznaczają.