RPi4 GPIO brak reakcji przekaźnika

Witam wszystkich :slight_smile:

mam od razu pytanie - jak sterować GPIO w RPi4 ?
Zainstalowałem w HACKS Raspberry Pi GPIO, wrzuciłem kod:

- platform: rpi_gpio
    invert_logic: false  
    switches:
      port: 17
      name: "test"

włącznik pokazał się, ale włącznie nie powoduje zmiany stanu przekaźnika (HW-307). Podczas restartu maliny przekaźnik wyłącza się i włącza się - czyli znaczy, że coś tam działa, ale nie tak jak bym chciał.

dzięki z góry za pomoc

  1. Złe wcięcia (może źle wkleiłeś, ale spacje to “sam sos yaml’a”).

  2. Może to (wklejka z dokumentacji, ale chyba po angielsku dasz radę?):
    “A common question is what does Port refer to, this number is the actual GPIO #, not the pin #. For example, if you have a relay connected to pin 11 its GPIO # is 17.”

  3. Zajrzyj do swojego posta (edytowałem go) i zobacz gdzie trzeba wrzucić linijki z 3 odwrotnymi apostrofami (znak dostępny pod “klawiszem tyldy”), aby wklejony kod nie był zniekształcony przez formatowanie MarkDown.

Pkt.2 - gpio nr 17 jest poprawne. Podłączyłem do pinu nr 11 w RPi.
Przekaźnik podłączony do pin4 +5v oraz pin6 gnd.
Pkt.3 - kombinowałem z jednym apostrofem, ale dzięki za poprawkę.

O ile masz poprawny yaml (ten w poście powyżej nie jest poprawny) i zrestartowałeś HA po jego modyfikacji, to ja nie widzę tu błędu.
(Zakładam, że moduł przekaźnika dostaje zasilanie i świeci czerwony LED, a zielony się zapala gdy przekaźnik się załącza).

Jakkolwiek osobiście sugeruję wykorzystanie ESPHome (lub innego projektu dla ESP) i wysterowanie przekaźnika z osobnego taniego MCU by nie ryzykować uszkodzenia maliny.

1 polubienie