RPi4 USB boot (SSD)

Proponuję zacząć myśleć nad “Planem B” w przypadku teoretycznej awarii RPi. Zastanów się czy jak długo przeżyjesz bez HA w przypadku awarii urządzenia w piątek o godz. 18 :wink:.

To też racja. Mam w zapasie kartę pamięci, o uszkodzeniu samej malinki nie myślałem :slight_smile:
Tak to jest z tymi ‘zabawkami’, trzeba dokupować i dokupować :smiley:

Jedno zabezpieczenie już masz, brawo TY! Proponuję jednak dzisiaj sprawdzić czy zadziała Plan B z zapasową kartą. Ja się przekonałem, że czasami nie zadziała a w szczególności jak musisz najpierw zainstalować wszystko od początku a używasz starszej wersji HA i Add-ons :wink:.

Nikt nie jest w stanie pomóc w sprawie aktualizacji RPI?

Ja po testach odpuściłem SSD. Mam RPI4 z 2mb, po instalacji zalecanego systemu 64bit nie widziałem różnicy w szybkości działania między CD a SSD. Nawet czasami potrafił się na chwilę zawiesić, przypuszczam że przy tej konfiguracji szybkość która zyskujesz przy SSD tracisz na przetwarzanie przy 64bit. Kupiłem kartę ad do pracy ciągłej i tak zostawiłem.

@kumpel

  1. tak
  2. tak (o ile jest dostępne ssh patrz punkt 3 w linku poniżej, chyba że się coś zmieniło)
    SSH (Secure Shell) - Raspberry Pi Documentation
    nie czytałem tego poradnika a oko mi się już zamyka, więc nie wiem co tam napisano, ale pewnie tak
    jeśli nie masz dysku/ssd i mostka/obudowy USB-sata (czy tam USB-nvme, bo nie wiem co planujesz) to pendrive nie zaemuluje rzeczywistego dysku (choć oczywiście system zapewne zadziała, nie stanowi to dowodu, że z dyskiem też się uda i odwrotnie - jeśli pendrive nie zadziała to jeszcze nie znaczy że dysk też nie)
  3. zależy co chcesz uzyskać, ale skoro masz 32bit to wspominałem wyżej - nie możesz po prostu sklonować karty, bo chcesz przejść na 64bit - więc jedynie snapshot ratuje sytuację (zatem ścieżka “a”)
  4. tak (no prawie) pisałem wyżej - jeśli coś nie występuje w wersji 64bit, to, to nie zadziała (nie wiem jaka jest sytuacja na dziś, kiedyś były pewne różnice), skoro masz 2 karty to po wgraniu nowego bootloadera możesz użyć tej drugiej karty na instalację HassOS 64bit i na niej przywrócić snapshot - to będziesz wiedział na 100% (przywracasz snapshot częściowo - tj. dokładnie wszystko oprócz Home Assistant oraz ewentualnie bez tego czego nie ma dostępnego w innej wersji systemu, możesz nawet przywracać po kawałku)
    przed wykonaniem roboczego snapshota polecam aktualizację systemu, HA i dodatków do bieżącej wersji (aby nie było problemu z przywracaniem), jeśli masz coś specjalnie w starej wersji to trzymaj też snapshota działającego systemu jak relikwię (w sensie świętego pliku :P)
    add-on’y będzie trzeba zainstalować ponownie (ręcznie) zmiana architektury jest dość upierdliwa, więc im wcześniej tym lepiej
  5. tak; nie; nie zadałeś takiego pytania, ale karta ma priorytet, więc jeśli chcesz bootować z USB to ją koniecznie wyjmij

Jeśli zadajesz pytania w punktach to zrób też podpunkty jak jest więcej pytań w jednym punkcie…
no i po prostu zacznij działać (mając backup i działając na innej karcie niż ta na której masz działający system) - zwykle wszystko okazuje się łatwiejsze niż się wydaje

PS
hint0 na twoim miejscu najpierw spróbowałbym instalacji wersji arm64 na (innej) karcie i przywrócenia snapshota (by się przekonać czy wszystko zadziała)
hint1 (tak na przyszłość- może się przyda do kopiowania np. z pendrive na hdd?) czasem można robić sztuczki z klonowaniem partycji, używając clonezilla, ale warto pamiętać, że się to robi łatwiej (lub wręcz jest wykonalne) gdy zaczynasz od jakiejś pojemności karty/dysku, a klonujesz na identyczną lub większą
hint2 karta karcie nie równa (32GB producenta “a” może być mniejsza lub większa od 32GB producenta “b”; czasem nawet w obrębie tego samego modelu są różnice, to samo dotyczy pendrive czy dysków, chociaż w tych ostatnich zgodność modelu=zgodność pojemności)

@szopen bardzo Ci dziękuje. Rozwiałeś wszelkie moje wątpliwości, a nawet dostałem więcej informacji. Na pewno będę chciał przejść na bootowanie z USB, jak tylko zorganizuje więcej czasu to będę działał.

@kumpel
Nie mam czasu by się za to zabrać, ale testową instalację mam na RPi3B+ (teraz i tak nie pracuje, bo jestem w trakcie przebudowy sieci), a w planie migracja właśnie na RPi4B + bootowanie z ssd na mostku USB3 (tylko niestety mam taki raczej niezbyt udany konstrukcyjnie) i zastanawiam się jeszcze czy wybrać 2GB czy 4GB RAMu, bo mam parę innych projektów rozgrzebanych (więc muszę jakoś rozsądnie rozłożyć sprzęt, który do niedawna brał udział w innym projekcie i był zajęty w 100% poniekąd to trochę skutek sytuacji z pandemią i tego, że niektóre podzespoły z ChRL idą i po 3 miesiące…)
“Robocze” instalacje mam w architekturze amd64 (konkretnie natywne instalacje na NUCach, co jak widzę w PL jest bardzo niszowym rozwiązaniem, ale obie instalacje swego czasu migrowałem z armhf).

Jeszcze jedno sobie przypomniałem i to raczej istotnego - znacznie łatwiej ogarnąć migrację jeśli korzystasz z przewodowego połączenia z siecią (tak swoją drogą wbudowane WiFi w RPi to niewypał - aby jako-tako pracowało BT/BLE trzeba i tak wyłączyć kartę WiFi; skoro używasz dongla Zigbee to też optymalnie wyłączyć wbudowane WiFi a jeśli nie korzystasz z BT to i BT).

To jeszcze jedno
W przypadku niektórych mostków USB-sata (czy USB-nvme) trzeba poeksperymentować z wersjami bootloadera (ponieważ to wciąż jest projekt w trakcie rozwoju, to w niektórych przypadkach może się okazać, że nie zawsze ostatnia stabilna wersja jest optymalna).
Z tego powodu zalecany jest tez HassOS 5.9 (lub nowszy), bo poprzednie aktualizowały bootloader z automatu (co jak się okazało nie jest dobrym rozwiązaniem, bo w niektórych konfiguracjach aktualizacja kończyła się brakiem bootowania).

znow padl system dzialal kilkanaście dni i znow jest niedostepny, nie da sie zalogować na panel.

Powiedzcie mi jak mam wejść po ssh na hassio ? Jakie tam jest haslo i login wymagane?

@Yrrah_pl Zależy który addon terminala, ale i tak najpierw musisz go skonfigurować (używając trudnego hasła jeśli ma być logowanie hasłem), ale to trzeba zrobić i przetestować zanim zaczną się kłopoty

SSH & Web Terminal
user: taki jaki skonfigurowałeś
hasło takie jak skonfigurowałeś

Terminal & SSH
user: root
hasło takie jak skonfigurowałeś

Lokalna konsola jest dostępna zawsze (wymaga monitora i klawiatury) to tam jest root bez hasła, ale to jest konsola HA a nie gołego systemu (swoją droga te powyższe z pluginów różnią się uprawnieniami).

A tak z innej beczki, ponieważ nie udało mi się uzyskać bootowania z USB3 na przejściówce nvme->USB, którą posiadałem wcześniej (na mostku JMicron JMS583) w mojej eksperymentalnej instalacji, więc byłem skazany na USB2, więc zamówiłem taką (jakiś czas temu):

(w ofercie mają 2 wersje, dotychczas wypróbowałem bootowanie RPi4 z UBB3 na tej dla nvme, jest ona na mostku Realtek RTL9210 - po prostu przełożyłem ssd z poprzedniej przejściówki do tej obudowy, ale zamówiłem obie wersje, więc jeśli wolny czas mi na to pozwoli to może i przetestuję kiedyś wersję dla m.2 sata).

W temacie boot-owania RPI z SSD Szmalu ma ciekawe rozwiązanie - USB SSD boot na Raspberry Pi 4B | Tutorial - YouTube

Dobrze, że filmik był krótki bo byś mi ciśnienie podniósł :smiley: ba na innym forum sam o tym rozwiązaniu pisałem ładnych parę miesięcy przed datą publikacji jego filmiku.

Oczywiście rozwiązanie z wyłączeniem UASP za pomocą usbquirks znam, ale nie jest ono “lekiem na całe zło tego świata” i z JMS583 (przynajmniej z tym firmware mostka, które mam obecnie) jest ono nieskuteczne, pozostaje czekać na kolejne poprawki w bootloaderze RPi (a jako że kupowałem “czwórkę” raczej dawno, to już dłużej czekać nie zamierzam na obejścia tego, co skopali producenci niektórych mostków w tym JMicron czy Norelsys).
Za to mogę z pełną odpowiedzialnością rekomendować mostek Realtek RTL9210, który po prostu działa jak należy i beż żadnych dodatkowych kombinacji RPi4 z nego bootuje z użyciem portu USB3.