RTL 433 - problemy z instalacją i konfiguracją

Ja tylko napiszę, że dodatek w wersji 0.5.2 (ten standardowy, nie next) działa mi niezawodnie. W ogóle nigdy nie miałem z nim żadnych problemów, ale kilka wersji pominąłem (chyba wcześniej siedziałem na 0.4). Mam instalację na Proxmox, gdzie niebieski dongle RTL USB jest przekazany jako Device ID. Konfigurację mam w domyślnym pliku “rtl_433.conf.template”:

output mqtt://core-mosquitto:1883,user=addons,pass=bardzo_dlugie_haslo,retain=true
protocol -*
protocol 30
convert si
output kv
output json

Mam małe pytanie na marginesie: skąd dodatek zna użytkownika i hasło “addons”? Czy ten użytkownik wygenerował się podczas instalacji mosquitto i jest w jakiś sposób udostępniany innym dodatkom?

Ok, działa wszystko dobrze ponownie. Zadziałało po tym jak w dodatku rtl_433 next zmieniłem linijkę output na tą która jest w dokumentacji tego dodatku. Wcześniej używałem zwykłego rtl_433 więc brakowało fragmentu po devices=rtl_433, czyli: /9b13b3f4-rtl433/devices[/type][/model][/subtype][/channel][/id],events=rtl_433/9b13b3f4-rtl433/events,states=rtl_433/9b13b3f4-rtl433/states
Zwykły dodatek rtl_433 nie odbiera danych ze stacji, robi to tylko wersja next. Natomiast nie ma znaczenia czy używam Auto Discovery w wersji zwykłej czy next, dane z obu są przesyłane do MQTT :slight_smile:

Dodatek Auto Discovery nie bierze udziału w odbiorze telegramów, więc po powstaniu odpowiednich sensorów/encji można go wyłączyć…
On tylko jednorazowo publikuje odpowiednie tematy w brokerze MQTT, więc jeśli już coś raz zostało dodane, to nie wymaga dodawania ponownie, no chyba że pousuwamy te tematy, ale jeśli będzie stale włączony, to potrafią się dodawać “urządzenia-duchy” powstające z błędnie zdekodowanych telegramów (UWAGA niektóre stacje po wymianie baterii zmieniają swój identyfikator i w zasadzie tylko w takim wypadku potrzeba go uruchomić jeszcze raz, no ewentualnie gdy chcemy automatycznie dodać jakieś inne urządzenia które nasłuchał rtl_433).

To, że dane są przesyłane do brokera MQTT nie oznacza, muszą powstać encje w HA. Za ich tworzenie odpowiada mechanizm MQTT Discovery. Jeśli on nie zadziała, to encje nie zostaną automatycznie utworzone.

1 polubienie