Rynkowe ceny energii elektrycznej

Chyba mylisz tu dwa pojęcia. Czym innym jest godzinowe rozliczanie prosumentów (ceny za sprzedaż energii), a czym innym taryfy dynamiczne czyli godzinowe ceny zakupu.
Prosumenci, którzy uruchomią instalacje po 1 lipca 2024 wejdą z automatu w ceny godzinowe (sprzedaż), i to przy pewnym zarządzaniu może się nawet opłacać względem RCEm.
https://wysokienapiecie.pl/101562-zmiana-system-rozliczania-fotowoltaiki-co-wybrac/
Taryfy dynamiczne mają wejść od 24 sierpnia, a dotyczą cen zakupu energii. Czyli zamiast G11 czy G12 mamy taryfę dynamiczną.
Są dobrowolne i nie widzę dla nich sensownego zastosowania poza magazynem ładowanym kiedy jest tanio, czy sterowaniem dużymi odbiornikami energii.
https://akademia-fotowoltaiki.pl/taryfy-dynamiczne/

3 polubienia

Kod sensora który odnajduje godzinę startu najtańszego okna 3-godzinnego:

- platform: template
  sensors:
      lowest_3hour_tariff:
        friendly_name: "Lowest 3-Hour Tariff"
        value_template: >
          {% set dzisiaj = state_attr("sensor.rynkowa_cena_energii_elektrycznej_rynkowa_cena_energi_elektrycznej", "today") %}
          {% set min_avg = namespace(value=9999999, start="") %}
          {% for i in range(dzisiaj|length - 2) %}
            {% set avg_tariff = (dzisiaj[i].tariff + dzisiaj[i+1].tariff + dzisiaj[i+2].tariff) / 3 %}
            {% if avg_tariff < min_avg.value %}
              {% set min_avg.value = avg_tariff %}
              {% set min_avg.start = dzisiaj[i].start %}
            {% endif %}
          {% endfor %}
          {{ min_avg.value|round(2) }}
        attribute_templates:
          start_time: >
            {% set dzisiaj = state_attr("sensor.rynkowa_cena_energii_elektrycznej_rynkowa_cena_energi_elektrycznej", "today") %}
            {% set min_avg = namespace(value=9999999, start="") %}
            {% for i in range(dzisiaj|length - 2) %}
              {% set avg_tariff = (dzisiaj[i].tariff + dzisiaj[i+1].tariff + dzisiaj[i+2].tariff) / 3 %}
              {% if avg_tariff < min_avg.value %}
                {% set min_avg.value = avg_tariff %}
                {% set min_avg.start = dzisiaj[i].start %}
              {% endif %}
            {% endfor %}
            {{ min_avg.start }}

image

Ciekawi mnie tylko czy w ciągu roku zobaczysz inne okno czasowe niż 11-14 :slight_smile:

Raczej mało prawdopodobne :slight_smile:
Ja zgodnie z nowymi przepisami będę się już rozliczał w godzinowych RCE.
Planuję po prostu ładować magazyn w tych godzinach i włączać większe odbiorniki.

Podaj proszę aktualną integrację z API , kody i gdzie dokładnie je wstawić do jakich plików - kolejność.
Dzięki

Tutaj masz opisane, wklejasz do sensors.yaml jeśli masz to wydzielone w configuration.yaml. Nie wiem jednak jak to masz zorganizowane w HA

Jak to zautomatyzować np. poniżej ceny 380 włącz urządzenie ( gniazdko). Powyżej 20% ceny 380 wyłącz.

Może moje pytanie zabrzmi dziwnie, ale masz na myśli?
“wyłącz powyżej 19 i równocześnie włącz poniżej 380” przecież te warunki są sprzeczne…

Raczej nie, ale może być to 11:00 a może być 14:00.
Sensor wystartuje u mnie pralkę, piekarnik itp

Tak się zastanawiam jak na podstawie twojego pobierania zrobić automatyzacje symulujące zakup i sprzedaż energii, w celu oceny czy warto może postawić mały magazyn i ładować go za stałą stawkę (g11) ~500 pln/mwh i sprzedawać (jako prosument na net-bilingu) gdy przekroczy próg kosztów, np. 800 pln/mwh

Podesłał byś kod do tego?

A w czym zrobiłeś taki ładny układ kolorowy?

Witam.
Czy ktoś z Was używa GitHub - jacek2511/ha_rce: Rynkowa cena energii elektrycznej (RCE) ?
Założyłem issue ale autor nie odpowiada: Brak dwóch ostatnich opcji, integracja nie dodała się automatycznie. · Issue #7 · jacek2511/ha_rce · GitHub
Czy to jest integracja kogoś z forum?
Szkoda aby tyle pracy poszło na marne. Wystarczy dopracować kilka szczegółów.
Jest już znaczanik przy najtańszych godzinach którym można by uruchamiać ładowanie czy inne urządzenia. Przydałby się jeszcze dla najdroższych i poprawka bo coś w konfiguracji zniknęło.

Issue jest marne (mimo, że pomijam fakt, że powinno być po angielsku, mimo że to projekt dość specyficzny na nasz rynek) jakie masz doświadczenia z komponentami niestandardowymi, a już szczególnie z takimi we wstępnej fazie rozwoju? - nie bardzo rozumiem co byś chciał mieć zainstalowane automatycznie, jak żyję żaden komponent niestandardowy mi się nie instalował automatycznie.
Są wakacje, może autor sobie z nich aktywnie korzysta, bo od pewnego czasu nie robił żadnych ruchów na githubie (a może jest zawalony robotą/życiem i nie ma czasu?).

Jak na razie chyba się nikt tym nie chwalił tutaj, więc chyba nie.


Faktycznie jest spory chaos w nazwach komponentu, co kawałek (dosłownie przy każdym następnym kliknięciu) się nazywa inaczej, więc przy próbie instalacji sam miałem wątpliwości czy podążam właściwą drogą i istotnie integracja wygląda zupełnie inaczej niż widać w tej skromnej dokumentacji… (ale nie znam genezy tych zmian, bo nie widziałem wcześniejszych wersji, więc nie wiem czy zniknęło, czy to było celowe usunięcie, skoro integracja działa).

Generalnie instrukcja instalacji jest lekko wadliwa (zbyt uboga i zawiera nieścisłości, autor nie powinien sugerować dowolnej kategorii w HACS, repo powinno się przydzielić do kategorii Integracji).
Więc generalnie się zgadzam - projekt zapowiada się świetnie i wymaga pewnie tylko “drobnych szlifów”.

A ja mam taki blad przy dodawaniu tej integracji

Zrestartowałeś HA? można zawsze daleko szukać ale totalna podstawa to takie dane

masz jakieś inne komponenty dedykowane rce?

resetowałem , odinstalowałem zainstalowałem ponownie i dalej to samo :frowning:
HA mam na VM i troche innych integracji z hacs mam i dzilaja ok , np Dahua , czy heishamon
jeszcze zrobie jakie saktualziacje HA bo nie mam najnowszej wersji jak zauwazylem teraz :slight_smile:
innych RCA nie mam poza tym jednym.
Po aktuzaliazcji HA poszło :slight_smile:

20 postów zostało podzielonych na nowy temat: Rynkowe ceny energii elektrycznej (mstepuch) - wyszykiwania okienka najtańszej energii

Dlaczego kody na sensor dziś i jutro są takie same?

Nie są, masz w ogóle na myśli tego posta