Samoistne załączenie się światła na ESPHome

Witam

Mam taką dziwną sytuację, że samo się wł. światło w piwnicy.
Między innymi mam taki kod:

binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin:
      number: ${switch1_pin}
      inverted: true
      mode:
        input: true
        pullup: true
    name: "Światło schody piwnica"
    on_press:
      then:
        - homeassistant.service:
            service: switch.toggle
            data:
              entity_id: switch.przekaznik_sw_piwnica

Gdzie szukać przyczyny tego, że samo się wł światło?
Wydaje mi się że gdy się piec wł, to w losowym czasie się też włącza światło.
Nie wiem jak to opisać :slight_smile:
Załączanie pieca jak i też żarówki mam na esp32. Do tego jeszcze mam na tym licznik impulsów od gazu oraz czujnik temperatury. Mogę cały kod ewentualnie dać tutaj.

Czy jest możliwe że są jakieś zakłócenia lub coś takiego ?

W ciemno na nie stawiam.

Wyłącz

i wlutuj prawdziwy rezystor, z tego fragmentu kodu nie wynika który pin użyłeś, ale ESP32 ma wejścia o dość dużej czułości.
Jeśli masz daleko do “pstryczka” to możesz też użyć przewód ekranowany (ekran po stronie masy).

Porównaj sobie w logu momenty załączania pieca z włączaniem światła.
W ogóle to jak w logu wyglądają te losowe załączenia?

PS Nie stosuj cytowania przy wklejaniu kodu (jest sporo roboty by go poprawić, zobacz w trybie edycji posta jak to zrobiłem), użyj dodatkowych linijek z ```

Ok, wiem o co chodzi.

Z wlutowaniem może być u mnie problem. Użylem pinu GPIO16.

Wcześniej w tym miejscu miałe d1-mini i też były te same problemu.

W logach jest tylko że światło zostało włączone. Najlepsze jest to że to się dzieje tylko podczas pracy pieca gazowego. W samych momencie załączenia pieca się nie wł światło, dopiero jak piec pracuje.
Musi być jakiś impuls.
Może zrobić tak że załączenie światła czy wyłączenie będzie dopiero po dłuższym naciśniecie klawisza?

Jest to jakiś pomysł.

Nie bardzo rozumiem? zaimpregnowałeś elektronikę?
GPIO16 w ESP32 nie jest żadnym szczególnym pinem, swoją drogą skoro miałeś te same problemy na ESP8266 to tym bardziej stawiam na zakłócenia.

Jeśli nie możesz użyć kabla ekranowanego to chociaż użyj pary skrętki.

Zakłócenia potencjalnie mogą się też dostawać po zasilaniu.

No muszę powiedzieć, że byłem przekonany, że chodzi o zakłócenia od innego rodzaju pieca (np. z podajnikiem ślimakowym), w przypadku pieca gazowego właściwie jedynym podejrzanym jest iskrownik.
Może masz jakieś inne urządzenia powiązane (lub nie) z pracą pieca? (pompa wymuszonego obiegu wody uruchamiana z opóźnieniem(?), może hydrofor)?

Nie no jak będę musiał to jakoś dam rezystor.

Istrownik to może być to. Prócz pieca gazowego jest jeszcze pompka obiegu podłączona pod piec.

Z zasilaniem też jest tak problem. Mam puszczone 5v z rozdzieli elektrycznej. Nad piecem piętro wyżej jest rozdzielnia od podłogówki. Do tego miejsca zasilanie dochodzi poprawne, a już niżej koło pieca gazowego napięcie dochodzi, ale esp nie chce się włączyć. Miga doida led i nie botuje się chyba.
Czarna dziura :slight_smile:

A zmierzyłeś napięcie pod obciążeniem? Przy niskim napięciu zasilającym istotna jest rezystancja przewodów (chociaż stawiam bardziej na to, że gdzieś przewód jest uszkodzony, bądź połączenie przewodów jest wykonane niepoprawnie i przyczyną po prostu jest rezystancja połączenia - tzw. zimny lut lub zaśniedziałe połączenie śrubowe).
Jeśli zasilasz przez typową skrętkę, to użyj więcej niż 1 pary (przy czym warto aby każda użyta para zawierała Vcc i GND).

Prowizorycznie ESP możesz zasilić z koszyczka ogniw AA, 4 sztuki nowych dadzą wprawdzie koło 6V (nie używaj starych, bo mogą mieć zbyt niskie napięcie), ale stabilizator w torze zasilania modułu powinien wytrzymać nawet 12V (UWAGA zależy jaka to konstrukcja, ale najbardziej typowy AMS1117 3.3 da radę o ile z jego wyjściowego 3,3V nie zasilasz całej masy innego osprzętu) - wtedy się przekonasz czy zakłócenia nie pochodzą z zasilania.
Możesz użyć też 4x aku Ni-MH tu wprawdzie napięcie może być poniżej 5V ale i tak wystarczy do zasilenia modułu.

Odłącz przewody zasilające które idą “donikąd”.

Robiłem przegląd zasilania wcześniej. Nie powinno być za niskie napiecie, ale możliwe że to kwestia właśnie przewodów. W wolnej chwili jeszcze to sprawdzę. Na początek zacząłem od zmiany kodu i zrobieniem long pressa. Wrócę do domu to sprawdzę :slight_smile: