Satel eksport po modbus rtu

Witam wszystkich jako świeżak. Miałem spiętego fateka z satelem po rs232 ale nie chciało mi to działać tzn działało ale jak chciało. Aktualnie chciałbym to zrobić przez HA w taki sposób że satel wpada do HA a w node redzie wysyłam po modbusie (rs485) do fateka i tam jest reszta programu. Komunikację rs485 mam powiedzmy ogarniętą wysyłam dane i odbieram, ale nie potrafię wystawić czujnika w taki sposób aby wysłać stan 0 1 na rejestr do PLC. Możecie mi na przykładzie wyjaśnić? Z satela pozyskuje dane za pomocą events: state tylko nie wiem jakiego “mostu” użyć do funkcji modbus

Zamiast sprobować opisać problem i go rozwiązać, zaczynasz kombinować i robić jakiegoś “potworka” żeby połaczyć PLC z Satelem :grin:. Nie wiem co chcesz osiągnąć integrując PLC z Satelem (z jaką dokładnie centralką) więc trudno cokolwiek doradzić.

satel integra 128 spięte po rs232 do plc Fatek - finał taki że transmisja była wszystko niby działało a powiedzmy na 100 naruszen czujki może 30 aktywowało dane wyjscie w fateku i to jeszcze po długich namysłach. Program robił spec z multiprojektu. i wszystko prawidłowo działało. Dlatego pomysł zszedł na HA jako taki integrator i kolektor danych (statystyki, włącz wyłącz oswietlenie, i takie tam, generalnie takie rzeczy które mam w trąbie jak się zawiesi) bo na fateku mam spiętą automatykę "wrażliwą " panele słoneczne, pompy itp.

Czyli jednak nie działało skoro mimo prawidłowej transmisji część danych nie wywoływała akcji w PLC, może szybkość transmisji była za duża, kabel RS232 za długi, jakieś potencjalne źródła zakłóceń na drodze kabla do transmisji danych? W centralce i module Satela są aktualne wersje firmware czy może jakaś starość z dnia zainstalowania systemu alarmowego?

Osobiście kupiłbym (używany) moduł ETHM-1 Plus – SATEL i skorzystał z integracji Satel Integra - Home Assistant.

Napisałem wcześniej już że odczytuje stany w node red tylko mam problem z wysłaniem do PLC, nie mniej wyjaśniam mam centralkę satel integra ethm-1plus. Ha pracuje jako master i odczytuje kilka urządzeń poprzez modbus rtu rs485 i chodzi mi o przedstawienie na przykładzie jak wysłać taki stan do PLC przez rs485. Dziś zrobiłem to poprzez trigger który wystawia stan 1 na 20 ms i drugi trigger który zmienia ten stan na 0 po upływie 20 sec. Działa ale czy na pewno jest ok? Może (jak nie na pewno) jest łatwiejszy sposób zapisania tego?

…ale co …do czego mamy się odnieść?
Tak to opisujesz “że aż chce się wyjść z kina” :slight_smile:

Master modbus ma być tylko jeden, albo HA albo NR.
W NR dla modbusa są przykłady, zapis i odczyt działają tak samo - jak to modbus -
master wysyła tylko inną “komendę”.

Jeśli się nie wysilisz z przedstawieniem stanu instalacji i opisem problemu to wszystko co można poradzić. Może znajdzie się chętny aby ciągnąć za język?

Ja odpuściłem bo dla mnie to misz-masz :grin: ale liczyłem na Ciebie jako specjalistę od NR.

Tak to wygląda, jako master pracuje node red zaimplementowany w HA. Z satela pobieram dane do HA przez ethm plus i wysyłam stan do fateka i to działa.
Po naruszeniu jednego z wejść pojawia się stan wysoki na 20ms i taki stan jest utrzymywany w PLC do zresetowania - czyli po 20s ustawia stan niski.

Jest dobrze więc w czym problem? Choć przy tej ilości pobudzeń od czujek nie wiadomo co, kiedy i w jakiej kolejności się ostatecznie wykona. Może się tak trafić, że te dwa trigger jednocześnie wyślą dwa sprzeczne stany.
Pierwsze pobudzenie z dowolnej czujki powinno wysłać do plc stan1 i wzbudzić trigger. Po ustaniu detekcji na czujkach przez 20s trigger powinien wysłać 0 - o ile zrozumiałem zamysł.

Oba się resetują po wzbudzeniu czyli nie ma możliwości "nałożenia się " Układ działa ale myślałem że ktoś przedstawi jakieś inne rozwiązanie. Zakładając temat nie miałem pomysłu - rozwiązanie wyszło w trakcie wątku