Ściemniacz dopuszkowy zigbee sterowany ściemniaczem obrotowym

Cześć
Poszukuję dopuszkowego (jak najmniejszego) ściemniacza zigbee (z N lub bez N, jednokanałowy) który mogę podłączyć pod fizyczny ściemniacz ścienny obrotowy (zapewne potencjometryczny). Musi mieć możliwość sterowania z HA oraz fizycznego.

EDIT:
Żarówki LED ściemnialne. Aktualnie normalnie to działa, 3 żarówku GU10 ściemnialne podłączone pod ściemniacz obrotowy (najpierw klik włączenie a następnie obrotem regulowana jasność).
Jeśli to niemożliwe to muszę szukać czegoś obrotowego do puszki ze sterowaniem local i zdalnym przez zigbee… (widziałem chyba tuya ale do puszki 50mm)

Czyli klasyczny - taki do żarówek ?
Jeśli tak, to ze względu na zasadę działania takiego ściemniacza taka hybryda jest niemożliwa.
Obawiam się, że nawet DYI.

Technicznie Twój pomysł jest nie do zrealizowania (może nie jest to awykonalne, ale na tyle trudne, że nikt nie produkuje takich rozwiązań “zbudowanych wbrew logice” i jestem pewien, że nikt tego nie wyprodukuje).

Realizacja inaczej z podobnym efektem końcowym jest oczywiście możliwa.

Zacznę od końca byś miał jako - taki przegląd rozwiązań.

Można to zrealizować za pomocą pilota i modułu wykonawczego (z realizacją na poziomie bramki systemowej np. Ikea Tradfri , albo bezpośrednio w samym HA - jak “stryjenka woli”).

Oto przykładowy pilot żyroskopowy z Ikei (trzeba było się wybrać na zakupy do Ikei powiedzmy jakoś między 5 lat temu a 2 lata temu - wycofali to ze sprzedaży i nie bez powodu - ten sprzęt ma zerowy WAF
Na początku to cudko wydawało się to świetnym gadżetem, ale konstruktorzy popełnili za wiele błędów - zbyt slaby magnes uchwytu ściennego - to de facto przesądziło i ich przegranej, brak teflonowej warstwy poślizgowej, za duże zużycie energii i nieintuicyjne sterowanie - gaszenie to gwałtowny obrót w lewo, zapalanie gwałtowny w prawo, ściemnianie/rozjaśnianie to powolne obroty, a wystarczyłoby, aby dodano funkcję przycisku do zapalania gaszenia i byłoby OK.
Znajomi natomiast mieli problem z dziećmi (po prostu znakomita zabawka :stuck_out_tongue: szczegołnie, że jest mocowanie magnetyczne więc można ściągnąć ze ściany i się bawić - problem dotyczy wprawdzie tylko specyficznego wieku dzieci, ale jednak).
Podsumowując odradzam :smiley:

Dobra, do rzeczy - istnieją nieco bardziej tradycyjne rozwiązania pilotów w tym takie, które zastępują typowy ściemniacz

do kompletu potrzebujesz jeszcze moduł ściemniacza (w przypadku stosowania pilotów sugeruję jednak tzw. inteligentne żarówki - możesz mi nie wierzyć, ale sam zrozumiesz dlaczego tak sugeruję).

A teraz do sedna - popatrz na niektóre z tych ściemniaczy Zigbee - to jest to czego szukasz (przy okazji - w tej grupie są też moduły ściemniaczy do wykorzystania z wcześniej wspomnianymi pilotami)

Z góry uprzedzam, że przy tak małym obciążeniu jak 3 “żarówki” LED GU10 prawdopodobnie będziesz musiał pomyśleć o sztucznym obciążeniu, bo stawiam na to, że łączny pobór mocy przez te 3 sztuki jest poniżej minimalnego obciążenia dla każdego z tych smart-ściemniaczy (to jeden z powodów dla których warto użyć smart-żarówek Zigbee zamiast “klasycznego” ściemniacza nawet zdalnie sterowanego).

Gdzieś widziałem nawet taki ściemniacz podwójny (ale to chyba jak dotąd faza projektu, bo realnie do kupienia są tylko w wersji “dumb” :stuck_out_tongue: ).

PS linki prowadzą do tej samej bazy sprzętu, ale mimo identycznych podglądów w jej różne miejsca.

@szopen - dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.