Sciemniacz zigbee tuya 100% jasnosci po włączeniu

Cześć. Mam pytanie dotyczace sterowniem sciemniaczami dopuszkowymi tuya zigbee. Póki co integracja poprzez chmurę, ale w planach jest integracja poprzez conbee II. Problem polega na tym, ze jesli sciemnie jakis kanal, to po wylaczeniu i ponownym wlaczeniu, zapamietywany jest poziom sciemnienia. Chcialbym zeby dzialalo to tak ze jesli ponownie wlacze dany kanal, to zeby jasnosc ustawana byla maksymalna. Czy mozna to jakos rozwiazac?

Generalnie można - automatyzacją, czy to wykonalne to zależy jedynie od tego co faktycznie eksponuje ten sprzęt.
Założenie: masz rozpoznać fakt włączenia i na tej podstawie zwiększyć jasność do 100%, być może to jest nawet wykonalne z tych chmurowych automatyzacji w Tuya? (na mnie nie licz - u siebie w całości pozbyłem się chińskiego badziewia)

Podaj jaki to typ ściemniacza zigbee tuya?

Są to sciemniacze 1 i 2 kanalowe OXT

TS110E_1gang_1 i TS110E_2gang_1 tylko i wyłącznie przez automatyzację, efekt będzie taki, że jak naciśniesz przycisk fizyczny to ustawi ostatnią jasność a potem automatyzacją możesz zwiekszyć na max. Czy będzie to zauważalne dla oczu, nie wiem, nie mam czasu sprawdzić u siebie. Jeżeli włączenie światła ma być z automatyzacji to możesz od razu ustawić max jasności. Oczywiście to na przykładzie integracji z ZM2.

Rozumiem. Mam jednak stworzone kilka scen ktore zapalaja seiatlo na x %. Czy aktywowanie takiej automatyzacji nie sprawi ze scena zalaczy swiatla na 100%? Nie ma encji ktora rozpoznaje czy przycisk byl wcisniety. Wlaczenie swiatla suwakiem w ha i przyciskiem nie jest rozrozniane przez HA

Właśnie że jest rozróżniane, poleca ten film Społeczność - NodeRED - Jak rozróżnić użytkownika? - YouTube

Do czego to wideo ma się odnosić ?

Pokazuje jak wyłapać kiedy zostało coś uruchomione przyciskiem na ścianie a kiedy w HA. Dodatkowo można jeszcze rozróżnić uruchomienie przez node red.

Sceny to osobne byty i same z siebie się nie uruchamiają, chyba że je wywołasz w skrypcie, automatyzacji, przycisku.

Przy wciśnięciu fizycznego przycisku user_id to “null”. Spróbuję na tej podstawie stworzyć automatyzację. Wszystkim dziękuję za pomoc :smiley:

Gdzie ty to odczytujesz ?

Typowy temat dla jakiegoś przycisku

MQTT publish: topic ‘zigbee2mqtt/Smart knob’, payload ‘{“action”:null,“action_rate”:null,“action_step_size”:null,“action_transition_time”:null,“battery”:84,“last_seen”:“2023-03-05T20:43:52+01:00”,“linkquality”:255,“operation_mode”:“event”,“voltage”:2900}’

null to jest nic więc co chcesz tam odczytywać ?

szukaj pod '{"action":"single",

Pomyślałem, że skoro każde inny sposób włączenia światła ma przypisanego użytkownika, to “null” będę traktował jako włączenie światła przyciskiem

W node red za klockiem event:states dodalem debuga, a w nim odczytałem user_id