Serwer wydruku USB

Tak się zastanawiam, skoro mam serwer ProxMoxa i jest widziany w sieci lokalnej to czy nie mógł bym na nim postawić serwer wydruków dla drukarki podpiętej przez USB do serwera. Popytałem google ale wyskakują mi nic nie mówiące mi USB passthru. Czy mam postawić jakieś PVE czy coś innego ? Od czego zacząć ?

Co to jest PVE?


Bardzo dawno temu używałem rozwiązania CUPS (https://www.cups.org/) ale wtedy nie miało to nic wspólnego z Apple :wink:. Jest nawet integracja CUPS - Home Assistant.

Jest też kontener do instalacji CUPS w HA w formie addona (integracja opisana wyżej jest tylko do wizualizacji w postaci sensorów dla już zainstalowanego CUPS)

w konfiguracji nie pomogę. bo od lat używam drukarek z wbudowanymi printserwerami (a w przypadku ich braku też nie widze problemu, bo używam routery z softem openwrt lub gargoyle a one mają obsługę p910nd co w zupełności wystarcza dla prostej drukarki).

Jak miałem PROXMOXA to miałem na nim CUPS-a. Instalacja bynajmniej u mnie nie była prosta
( trzeba było sobie ściągnąć ze strony producenta właściwe pliki instalacyjne).
Ale nawet JA nie polecam tego rozwiązania tj instalowanie tego na PROXMOXIE bo zepsuć można w sekund 5.
Obecnie mam CUPS-a na osobnej maszynie , ALE routery z portem USB też to potrafią - instalacja jest mniej skomplikowana bo dodajesz tylko drajwery po stronie Windowsa ( jeśli np go używasz ). Wada - zajęty port USB w routerze.

Postawiłem windows server 2012 R2 i zaskoczyło. jednak jest strasznie zasobożerne. Doczytałem, że jest windows serwer 2016 nano ( 500mb ). Spróbuję w tę stronę.

Stawiasz go jako maszynę wirtualną dla jednej drukarki ?

1 polubienie

Naprawdę armata na wróble :stuck_out_tongue:, można jeszcze tak postawić CUPSa: Setting up local USB printer with CUPS via Portainer - Configuration - Home Assistant Community.

@wedlock
No muszę powiedzieć, że to naprawdę działanie z grubej rury (i trochę pachnie piratem).
Może przypomnę, że Microsoft w przypadku procesu cywilnego (który jest wynikiem wcześniejszego procesu karnego) idzie na ugodę w postaci trzykrotności wartości MSRP* licencji “spiratowanego” oprogramowania (co w przypadku systemów, które wspomniałeś idzie w tysiące $).

A MSRP to cena sugerowana i nie ma ona nic wspólnego z rynkową ceną przestarzałego systemu.

Naprawdę nie masz żadnego zabytkowego routera z USB na którym by mogło polecieć openwrt? (pomijam już fakt, że uruchomienie printserwera na dowolnym linuxie, również takim upchanym do VM jest naprawdę możliwe).

Wersja trial na 180 dni prosto ze strony Microsoftu. Poszło do kosza. Teraz patrzę kontenery . Wykorzystanie zasobów znacznie niższe.
Edit:
No dobra. Postawiłem maszynę wirtualną, na niej serwer ubuntu (bez GUI). Siedzi teraz tam CUPS + FTP. Nie udało mi się postawić na kontenerze proxmoxa. Na serwerze praktycznie od “kliknięcia”. Dodałem stare sterowniki do Samsunga (ML 2570) i śmiga aż miło. Każdy komputer z sieci domowej się łączy i drukuje. Do tego FTP na moje pliki do maszyny CNC , która siedzi w stolarni 20m od domu. Teraz czas na zabawę z TrueNAS :slight_smile: no bo co tu robić w tak pięknie zaczęty weekend hehe

@wedlock edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim!!