Serwerowe rozkminy z Proxmoxem

Cześć :slightly_smiling_face:
Mam taką rozkminę i chciałbym Was zapytać o zdanie bo nie jestem w tych tematach aż tak biegły… aktualnie HA stoi na virtualce na serwerze QNAPa. W najbliższej przyszłości chcę zmienić serwer na trochę bardziej nowoczesny i szybszy (responsywność systemu qnapa przyprawia mnie o wymioty).
I teraz tak: planuję uruchomić TrueNAS Scale jako system do obsługi serwera (przechowywanie dużej ilości danych, praca na dyskach sieciowych, obsługa multimediów przez Plex Media Server, itp) no i oczywiście dodatkowo HA.
Pytanie czy lepiej postawić to jako osobne VM na Proxmox (osobno HA i osobno TrueNAS) czy lepiej HA jako kontener w ramach TrueNAS (a TrueNAS w wersji Core lub Scale jako system operacyjny samego serwera z pominięciem Proxmoxa…)

Zależy od preferencji i umiejętności
… osobiście uważam, że tak lepiej wykorzystasz zasoby sprzętowe.

Umiejętności nie są problemem bo nie było tematu z którym bym sobie prędzej czy później nie poradził.

Zasadnicza różnica: TrueNAS to wirtualizacja przestrzeni dyskowej (storage), wirtualizacja aplikacji jest dodatkową funkcjonalnością a Proxmox to wirtualizacja aplikacji (mocy obliczeniowej) gdzie zawsze musi być wirualizacja przestrzeni dyskowej, która wymagana jest do uruchomienia aplikacji, tak samo jest w ESXi, Hyper-V itd. Pytanie do Ciebie: na czym Ci bardziej zależy?

Każdy NAS (QNAP, Synology czy nawet macierze) bez systemu typu cache jest wolny i nic tego nie poprawi, nawet duża pamieć RAM. Rozwiązaniem są dyski SSD, które rozwiązuja problemy wydajnościowe.

Te dwie wersję sporo różniące się od siebie, wystarczy spojrzeć na porównianie - Compare TrueNAS Editions - Powerful Storage Platform.